na-czym-polega-badanie-cytologiczne

Badanie cytologiczne nazywane jest nieinwazyjnym. Czy jednak jest takie na pewno? Polega ono na pobraniu rozmazu (złuszczonych komórek nabłonka) z tarczy szyjki macicy oraz kanału szyjki macicy.

Podczas cytologii do pochwy wprowadzany jest wziernik, a następnie (przez tenże wziernik) mała szczoteczka, o miękkich i elastycznych włóknach. Za pomocą tej szczoteczki pobierana jest próbka z szyjki macicy – komórki są złuszczane poprzez pocieranie. Może to powodować pewien dyskomfort, jednak z reguły nie jest bolesne.

W przypadku poszukiwania zmian nasuwających podejrzenie nowotworu materiał komórkowy pobiera się w sposób celowany z tarczy części pochwowej oraz z ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Pobrany wymaz rozprowadza się następnie na szkiełku, utrwala specjalnym płynem oraz poddaje dalszej analizie cytologicznej (barwieniu i ocenie mikroskopowej). Do pobierania wymazów ginekolog może używać różnego rodzaju przyrządów – czasami są to specjalne waciki, czasem wspomniane szczoteczki, a czasami metalowe lub plastykowe szpatułki. Najbardziej profesjonalny efekt dają szczoteczki, pozwalają bowiem pobrać materiał dobry jakościowo oraz w wystarczającej ilości.

Wynik badania może stwierdzać: prawidłową cytologię; cytologię prawidłową ale z łagodnym stanem zapalnym; cytologię prawidłową ze stanem zapalnym; wynik nieprawidłowy – trudny do jednoznacznej klasyfikacji (ale bez ryzyka wystąpienia nowotworu), wynik nieprawidłowy, sygnalizujący ostry stan zapalny(z pojedynczymi komórkami mogącymi rozwinąć się w nowotwór) oraz wynik nieprawidłowy (z licznymi komórkami i zagrożeniem rozwoju nowotworu).

Redakcja