Kultura Styl życia

Mistrzynie powieści obyczajowych. Poznaj najlepsze autorki literatury obyczajowej

mistrzynie literatury kobiecej

Powieści obyczajowe niesłusznie bywają traktowane jako gorszy gatunek literacki, do którego czytania w niektórych kręgach wstyd się przyznać.  Do książek opowiadających o sprawach społecznych i obyczajowych przylgnęła etykieta – wyciskaczy łez dedykowanych kobietom. Tymczasem po te książki może sięgać każdy niezależnie od wieku i płci. Powieści obyczajowe czytają też mężczyźni, chociaż z wiadomych względów niechętnie się do tego przyznają. Kim są mistrzynie powieści obyczajowych? W naszym artykule przedstawiamy najlepsze autorki literatury obyczajowej.

Mistrzynie powieści obyczajowych – Magdalena Kordel

Magdalena Kordel to autorka, która pisze ku pokrzepieniu serc swoich czytelników. Każda z jej powieści kończy się happy endem, dzięki czemu człowiek odzyskuje wiarę w lepsze jutro. Jeśli dręczy cię jesienna chandra, a szaruga za oknem przygnębia, sięgnij po powieść Magdaleny Kordel. Za sprawą jej twórczości przeniesiesz się w inny, lepszy świat, gdzie ludzie sobie pomagają i pomimo przeszkód, które napotykają na swojej drodze, udaje im się osiągnąć wymarzony cel.  Czasem w wyniku zrządzenia losu odkrywamy nowe miejsca i poznajemy ludzi, którzy wnoszą do naszego życia radość.

Uroczysko Magdalena Kordel

Magdalena Kordel ma bogaty dorobek literacki. Na długie, jesienne wieczory w sposób szczególny polecamy Uroczysko. Jego główna bohaterka, Majka, przeżywa wielki dramat. Po wielu latach małżeństwa jej partner odchodzi do innej kobiety. Na dodatek okazuje się, że dom, w którym mieszkała Majka z córką, musi zostać jak najszybciej opuszczony, ponieważ jej wiarołomny mąż wziął kredyt pod jego zastaw.  Majka postanawia zdystansować się do swoich problemów z dala od bliskich osób, w tym celu udaje się do domku w Malowniczem, który jej rodzina odziedziczyła po ciotce. W tej niewielkiej miejscowości położonej w Sudetach wypłakuje cały smutek, do pionu stawiają ją mieszkanki Malowniczego, dzięki którym utwierdza się w przekonaniu, że rozwód to nie koniec świata. Majka staje się bohaterką wielu perypetii. W końcu postanawia sprowadzić do Malowniczego swoją córkę i rozpocząć nowe życie jako nauczycielka języka polskiego w miejscowej szkole.  Jak potoczą się losy głównej bohaterki? Czy ucieczka z miasta pozwoli jej stanąć na nogi i na nowo odnaleźć szczęście?

Magdalena Kordel oprócz Uroczyska ma na swoim koncie powieści takie jak Tajemnica bzów, Nadzieje i marzenia, Wino z Malwiną, Widok z okna, Wymarzony czas, Wymarzony dom oraz Sezon na cuda. Już niebawem, tj. 7 listopada, na rynku wydawniczym ukaże się najnowsza książka pt. Anioł do wynajęcia.  Magdalena Kordel podczas czerwcowego spotkania autorskiego w Opolu mówiła, iż przygotowywała ją na przełomie wiosny i lata. Aby wprawić się w świąteczny nastrój, słuchała kolęd, czym budziła zainteresowanie sąsiadów.  Z kolei na początku przyszłego roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak planuje wznowić powieść Magdaleny Kordel pt. Sezon na cuda. To nie lada gratka dla miłośników twórczości autorki, ponieważ wiele osób skarżyło się na brak dostępu do tej książki. Sezon na cuda od dawna był niedostępny w magazynach i księgarniach.

Najlepsze autorki literatury obyczajowej – Dorota Gąsiorowska Primabalerina Dorota Gąsiorowska

Choć Dorota Gąsiorowska nie ma tak dużego dorobku literackiego jak Magdalena Kordel, do tej pory wydała 3 powieści, potrafi stworzyć piękne i wzruszające historie. Książką idealną na jesienne wieczory jest Primabalerina. To trzecia, a zarazem najnowsza powieść Doroty Gąsiorowskiej, w której ukazuje ona historię Niny. Ta młoda kobieta pracuje na co dzień w domu spokojnej starości na stanowisku księgowej. W związku z tym, iż właścicielom ośrodka brakuje personelu, Nina dotrzymuje też towarzystwa jego pensjonariuszom, w tym pani Irmie, z którą się zaprzyjaźnia. Starsza pani rzadko miewa gości. Oprócz Niny rozmawia jeszcze z pewnym młodzieńcem. Choć Irma  niewiele wie nt. prywatnego życia swojej przyjaciółki, czuje z nią pewną specyficzną, trudną do opisania więź. To właśnie ta niewyjaśniona bliskość sprawia, że starsza pani, przeczuwając kres swoich dni, postanawia podarować cały swój majątek, za wyjątkiem białych kruków, Ninie. Kobieta, która wychowała się w domu dziecka, nie ma swojego własnego kąta. Mieszka u swojej koleżanki z pracy, która wychowuje nastoletnią córkę. Mimo to Nina nie chce przyjąć lwowskiego majątku pani Irmy. W końcu jednak ulega namowom bliskiego przyjaciela pani Irmy i wraz z nim udaje się do tego malowniczego, ukraińskiego miasta. Po przekroczeniu kamienicy, która znajduje się w centrum miasta, Nina odkrywa kolejne nieznane fakty z życia swojej zmarłej przyjaciółki. We Lwowie młoda Polka nawiązuje też bliską relację z tancerzem i choreografem, Michaiłem. Nieoczekiwanie odkrywa, że Misza jest jedynym mężczyzną, na widok którego jej serce zaczyna mocniej bić. Jakie tajemnice z życia Irmy odkryje Nina? Czy uda jej się stworzyć szczęśliwy związek z Miszą?

Oprócz Primabaleriny Dorota Gąsiorowska ma w swoim dorobku literackim powieści jak Obietnica Łucji  i Marzenie Łucji.

Mistrzynie powieści obyczajowych – Katarzyna Michalak

Katarzyna Michalak może śmiało pretendować do miana człowieka renesansu. Pisarka nie ogranicza się wyłącznie do powieści obyczajowych. Ma na swoim koncie także kilka kryminałów, a nawet opowieści zaliczanych do literatury fantasy. Jednak tym, co przyciąga tysiące Polek do twórczości Katarzyny Michalak, są powieści obyczajowe. Czytając je, możemy zapomnieć o nudzie i rutynie. Katarzyna Michalak zadbała o to, aby akcja jej powieści obyczajowych toczyła się szybko, zaskakując czytelnika. Choć czasami można odnieść wrażenie, że na bohaterów jej książek spadają wszystkie możliwe nieszczęścia, począwszy od utraty wzroku, a skończywszy na zabójstwie ojca, historie stworzone przez Katarzynę Michalak niosą ze sobą pozytywne przesłanie. O powrót do zdrowia można zawsze walczyć, tylko śmierć jest zdarzeniem nieodwracalnym.

Zacisze Gosi Michalak

Na szczególną uwagę zasługuje trylogia kwiatowa, czyli Ogród Kamili, Zacisze Gosi i Przystań Julii. Książki Katarzyny Michalak można czytać, zachowując powyższą kolejność lub sięgając po ten tom, który aktualnie wzbudził nasze zainteresowanie. Choć trylogię kwiatową łączy osoba głównych bohaterek, to każda część koncentruje się na losach innej z przyjaciółek. W I tomie poznajemy historię Kamili, która mieszka w pięknej willi o nazwie Sasanka.  Tęskni ona za swoją pierwszą, nastoletnią miłością. Jakub zostawił ją z dnia na dzień i wyjechał bez pożegnania. W Zaciszu Gosi dowiadujemy się, kim dla Kamili jest jej pierwszy ukochany. Ponadto poznajemy bliżej historię Gosi, która straciła dziecko i nogę podczas ataku terrorystycznego, do którego doszło w londyńskim metrze. To wydarzenie sprzed lata odcisnęło piętno na całym życiu pięknej i młodej kobiety. Pozostawiło po sobie traumę i lęk przed wychodzeniem z domu. Natomiast Przystań Julii to historia byłej żony magnata telewizyjnego, która zostaje z niczym i musi budować swoje życie od nowa w miejscowości położonej z dala od Warszawy. Wszystkie tomy wchodzące w skład trylogii kwiatowej opowiadają o potędze miłości i skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Mistrzyni powieści obyczajowych – Hanna Cygler

Hanna Cygler to gdańska pisarka, która specjalizuje się w powieściach obyczajowych. Autorka Greckiej mozaiki i Dobrych genów wydaje średnio jedną książkę rocznie. Jej powieści są wypatrywane przez czytelników, ponieważ na kilka godzin pozwalają się przenieść w zupełnie inny świat. Hanna Cygler lubi osadzać swoje historie w latach 90. XX wieku, które były czasem bogacenia się i rozkwitu kapitalizmu w Polsce. Utwory, które wyszły spod pióra, a właściwie klawiatury, pisarki, bardzo często łączą w sobie wątki obyczajowe – miłość, rozwód, rozstania, z wątkami kryminalnymi – mafia, malwersacje finansowe.  To nietypowe połączenie sprawia, że książki Hanny Cygler czyta się jednym tchem. Rozwiązanie zagadki kryminalnej nie pozwala odłożyć książki na półkę, czytelnik, którego nurtuje odpowiedź na zasadnicze pytania, nie zmruży oczu, dopóki nie znajdzie odpowiedzi na ostatnich stronach powieści.

Złodziejki czasu

Hanna Cygler ma w swoim dorobku następujące powieści: 3 razy R, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, Przekład dowolny, Głowa anioła, Dwie głowy anioła, Kolor bursztynu, Czas zamknięty, Pokonani, Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, W cudzym domu, Grecka mozaika, Złodziejki czasu, Za cudze grzechy. Każda z książek ma w sobie coś wyjątkowego i nurtującego. Osobom, które nie znają twórczości Hanny Cygler, nasza redakcja poleca trylogię filologiczną, której głównymi bohaterami są Zosia i Witold Halmanowie: Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska i Przyszły niedokonany.  Bohaterowie ci powracają w późniejszych  powieściach Hanny Cygler. Stanowią jednak tło dla nowych postaci.  Osobom, które poszukują przyjemnej rozrywki na ponure, jesienne wieczory, polecamy z kolei Złodziejki czasu.

Irmina Cieślik

Komentarze (14)

memorka

7 lat temu

No proszę, a ja nie przeczytałam jeszcze żadnej książki Magdaleny Kordel. Romę Gąsiorowską już „zakosztowałam”-pisze cudownie, piękną polszczyzną, często używa określeń wręcz poetyckich. Katarzynę Michalak i Hannę Cygler czytałam, ale nie stawiam tych pisarek wysoko w moim osobistym rankingu. Poleciłabym jeszcze Grażynę Jeromin-Gałuszkę, Danutę Noszczyńską, Agatę Kołakowską i Annę Fryczkowską.

  anetajack

  7 lat temu

  Ja bardzo lubię Kołakowską i Noszczyńską. Ja Jeromin-Gałuszką nie przepadam. „Długie lato Magnolii” okazało się dla mnie chybioną pozycją. W tej książce praktycznie nic się nie działo, akcja pojawiła się pod sam koniec i pojawił się element zaskoczenia, ale wcześniej męczyłam się z tą książką. Dziewczynka, która była jedną z bohaterek, albo pomagała przy praniu, albo zbierała owoce, albo rozmawiała z gościem pensjonatu. Brakowało mi akcji. Jakiś wątków miłosnych, kłótni sąsiedzkich itp.

   memorka

   7 lat temu

   Anetajack- Każdy człowiek jest niepowtarzalny i każdy ma prawo mieć swoje preferencje w wyborze autorek. Ktoś lubi Jeromin-Gałuszkę, a ktoś np. Michalak. Ja lubię Gałuszkę, a Ty nie, ale obie lubimy Noszczyńską i Kołakowską. 🙂 Pozdrawiam 🙂

    anetajack

    7 lat temu

    Oczywiście, każdy ma swój gust i najważniejsze, że lubimy czytać:) Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego weekendu:)Mam nadzieję, że pomimo nadchodzącego święta uda się wygospodarować choć chwilkę na czytanie:)

Cyla

7 lat temu

Hanna Cygler i Magdalena Kordel to pisarki, których książki przeczytałam z wielką przyjemnością. W przypadku Cygler muszę jeszcze tylko nadrobić „W cudzym domu”. Poza tym znam jej wszystkie powieści:)

pati25

7 lat temu

Cytałam tylko książki Hanny Cygler.Pozostałych autorek twórczości nie znam.Z zagranicznych autorek bardzo lubię twórczość Nory Roberts ,Danielle Steel

Lucysia

7 lat temu

Znam tylko Gąsiorowską, pisze naprawdę fajne książki. Zwróciłam uwagę na „Obietnicę Łucji”ze względu na zdjęcie autorki z papugą. Ja też mam skrzydlatych przyjaciół. W ten oto sposób odkryłam świetną autorkę:)

Mindi

7 lat temu

Ucieszyłam się, że znam już częściowo książki tych poczytnych autorek. Ten rodzaj powieści o życiu jest przeze mnie najczęściej wybierany. Nie znam tylko twórczości Doroty Gąsiorowskiej, zacznę sie rozglądać za jej książkiami, skoro ma tak dobre recenzje. Poezję także lubię, Stachura i Achmatowa to moi ulubieńcy.

mentirosa

7 lat temu

Też bardzo lubię te pisarki – czytałam wszystkie książki Magdaleny Kordel, Hanny Cygler i Doroty Gąsiorowskiej. W przypadku Katarzyny Michalak dopiero zaczęłam poznawać jej dorobek literacki.

filodendron

7 lat temu

Dobrze mieć rozeznanie w literaturze. Teraz mam zamiar powaznie zabrac sie za czytanie poezji bo bardzo mnie pociąga, ale lubię wszystkie gatunki literackie.

Emilly27k

7 lat temu

Nie czytałam książek Pani Kordel i Pani Cygler, ale mam jej książkę. Panią Katarzynę Michalak czytałam. Mam pozytywne zdanie na temat jej książek. Pisze językiem zrozumiałym. Odbiorcą jej może zostać każdy czytelnik.

dulcynea

7 lat temu

To autorki , które wydały wiele powieści kierowanych do kobiet. Pani Kordel przeczytałam wszystkie , na tę ostatnią także się nastawiam.
Żadnej książki Pani Gąsiorowskiej nie czytałam . Moje koleżanki zaczytują się w powieściach Pani Michalak , jedną chyba czytałam. A o Pani Cygler nie trzeba przypominać często na portalu reklamowane są jej książki.
Zresztą w tej chwili mamy bardzo wiele polskich , młodych powieściopisarek 🙂

Zostaw komentarz