Migrena

Migrena – najnowsze odkrycia

migrena-najnowsze-odkrycia

Szacuje się, że na migrenę regularnie cierpi ok. 25% społeczeństwa. Badacze nie ustają w wysiłkach, aby jak najdokładniej poznać mechanizm ich powstawania oraz rozwinąć sposoby leczenia.

Jak działa migrena

Grupa duńskich badaczy przeprowadziła w ostatnim czasie badania dotyczące mechanizmu powstawania migreny. Postanowili sprawdzić, czy faktycznie za bóle migrenowe odpowiedzialne są naczynia krwionośne w głowie.

Naukowcy przebadali rezonansem magnetycznym 19 kobiet cierpiących na jednostronne bóle migrenowe. Badanie było przeprowadzone w trakcie trwania dolegliwości bólowych. Badania te przyniosły zaskakujące odkrycie. Wbrew temu co przez lata uważano, tętnice występujące na zewnątrz czaszki nie rozszerzały się w trakcie ataku, natomiast tętnice wewnątrz czaszki rozszerzyły się nieznacznie po stronie, po której był odczuwany ból.

Eksperyment ten dowiódł, że to nie naczynia krwionośne są odpowiedzialne za migreny. Rzutuje to na zasadność stosowania jako metody walki z migreną zastrzyków z botoksu. W trakcie badania sprawdzono również efekty stosowania sumatrypanu przy bólach migrenowych. Okazało się, iż ten popularny lek nie wpływa na rozszerzanie się i kurczenie tętnic, więc działa w inny sposób niż do tej pory podejrzewano.

Małgorzata Ptak

Szacuje się, że na migrenę regularnie cierpi ok. 25% społeczeństwa. Badacze nie ustają w wysiłkach, aby jak najdokładniej poznać mechanizm ich powstawania oraz rozwinąć sposoby leczenia.

Czy leki na migrenę są skuteczne

W ostatnim czasie przeprowadzono również badanie dotyczące skuteczności leków na migrenę. 66 badanych osób stosowało lek na migrenę lub placebo. Specyfiki podawane były w różnych kopertach – opisanych nazwą leku, z napisem placebo oraz oboma napisami na raz. Zawartość kopert była różna – część miała prawdziwy lek a inne neutralną dla organizmu substancję.

Badanie dowiodło, że pigułka opisana jako lek, niezależnie czy była faktycznie lekarstwem czy tylko placebo, przynosiła pacjentom znaczącą ulgę w bólu. Badania dowiodły, że informacje jakie uzyskują chorzy są równie istotne, jak działanie leków. Ważne jest również nastawienie pacjenta. Im bardziej jest on przekonany o przyszłym skutku leków, tym lepiej one zadziałają.

Nie ulega wątpliwości, że przyczyny migreny nie są do końca zbadane. Zapewne potrzeba wielu badań, aby odkryć jak najefektywniej pomóc osobom na nią cierpiącym.

Małgorzata Ptak

Komentarze (6)

xtina120

6 lat temu

Mnie ostatnio coraz częściej boli głowa. Podejrzewam migrenę, ponieważ tabletki mi nie pomagają. Nie jest to mocny ból, ale bardzo denerwujący

pati25

6 lat temu

To przykra wiadomość dla osób mających migrenę.Źe nie wiadomo jakie są przyczyny i jak skutecznie ją leczyć.Ja wporawdzie bólów migrenowych nie mam leccz zwykłe bóle głowy.I bez tabletki ani rusz.

drobina

6 lat temu

Nie wiem jaki jest mechanizm powstawania migreny, ale wiem jedno, nie potrafię wtedy normalnie funkcjonować – bóle migrenowe czasami są nie do zniesienia :\ i potrafią trzymać 3-4 dni:(

Emilly27k

6 lat temu

Do końca nie znamy przyczyn bólu głowy. Szkoda,że do końca nie wiemy jak pomóc osobom mającym problemy migrenowe. :)))

Zostaw komentarz