Męska Strefa Męskie dolegliwości

Miażdżyca

miazdzyca

W okresie andropauzy mężczyźni są narażeni na różne choroby. Spadek hormonów wpływa na ogólne pogorszenie samopoczucia i kondycji organizmu. Przyczyną  może być miażdżyca.

Spadek masy ciała i jednoczesny wzrost tkanki tłuszczowej może wywołać miażdżycę. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, na którą mężczyźni zapadają znacznie częściej niż kobiety.
Miażdżyca to przewlekły i postępujący proces chorobowy, który może wywołać zawał, udar mózgu, zaburzenia krążenia, chorobę wieńcową. Do powstania zatorów tętniczych może przyczynić się wiele czynników. Jednym z nich jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze i kwasy nasycone (znajdujące się w tłustym mięsie, maśle, podrobach mięsnych i tłustych produktach mlecznych). Jeśli w organizmie znajduje się ich za dużo, zwiększona zostaje krzepliwość krwi, co prowadzi do miażdżycy. Innymi czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są: palenie (zarówno czynne jak i bierne), stres, brak aktywności fizycznej, otyłość.
Nie istnieje metoda lecząca bezpośrednio miażdżycę. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie lekarstw obniżających ciśnienie i krzepliwość krwi. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie skutków, zaleca się leczenie chirurgiczne. Najczęściej przeprowadza się operację wstawienia tzw. bajpasów (są to protezy naczyniowe łączące zdrowe odcinki tętnic). Czasem stosuje się również anginoplastykę, czyli poszerzenie chorych tętnic. Chelacja to nowatorski sposób leczenia polegający na wprowadzeniu do krwioobiegu związku, który obniża poziom cholesterolu i usuwa nadmiar wapnia.
Aby uniknąć zachorowania na miażdżycę (jeśli nie jest ona wywołana czynnikami genetycznymi) warto zastosować dietę bogatą w witaminy i błonnik. Ważne są również ćwiczenia fizyczne i różnego rodzaju aktywność fizyczna. Warto również kontrolować wagę, gdyż znaczny jej wzrost może przyczynić się do miażdżycy.

Anna Ś

Komentarze (14)

linet

13 lat temu

Czy leki obniżające cholesterol mają też zdolność usuwania istniejącej już płytki miażdżycowej? Czy poprawiają światło naczyń?

JanuszGSH

13 lat temu

Cytat:
Narcyza napisał(a) jakiś czas temu:
Tylko flawonoidy są zdolne rozpuszczać płytki miażdżycowe. Znam przypadek mężczyzny po 50-tce, który miał mieć operację wszczepienia bajpasów, ale dosłownie w dwa miesiące przed nią zdołał uratować się jedząc dużo surowych warzyw i owoców. ”
Flawonoidy jako takie wpływają na gojenie się uszkodzonego nabłonka żylnego. Zapobiegają utlenianiu się złego cholesterolu LDL poprzez wolne rodniki.
Niestety nie maja możliwości usuwania płytki miażdżycowej, tym zajmują się enzymy takie jak peroksydaza glutationowa i transferaza glutationowa oraz parę innych w tym SOD.
Podnoszenie poprzez suplementacje poziomu glutationu i dostarczanie dużych ilości antyoksydantów jest stosowane powszechnie w medycynie. No, może nie w Polsce :))

Janusz

pati25

13 lat temu

Miażdżyca to groźna choroba.Najczęstszą przyczyną jest także nieprawidłowa dieta.Jest przekonanie że jedząc tłusto możemy miiec miażdżycę.Do końca nie jest to prawdą.Mój dziadek nie jadł tłustych rzeczy a miał miażdżycę.Dostał zator w nodze i trzeba było amputowac

sara

13 lat temu

Mój mąż ma miażdżycę tętnic szyjnych,czyli zagraża mu udar lub wylew,kardiolog,neurolog rodzinny każą mu się oszczędzać nie pracować fizycznie a orzecznik ZUS zdolny do pracy,jest w trakcie odwołań mówię Wam o pomstę do nieba.,można wołać takie są paranoje.

topik4433

13 lat temu

Ja smalcu nie używam, jeżeli już to bardzo sporadycznie, choć powiem, że uwielbiam taki ze skraweczkami, smaruję chlebuś i posypuję solą, pycha 🙂 Od dawna używam oliwy z oliwek do smażenia, czy sałatek, czasem mieszam ją z olejem.

jkokosza

13 lat temu

Straszna choroba,byle mnie nie dopadła. Do wszystkiego staram się używać tłuszczy roślinnych, najczęściej to olej słonecznikowy, albo winogronowy i wszyscy domownicy już to od pewnego czasu zaakceptowali.Smalcu nie używam,ale chociaż raz w roku robię sama smalec ze skwarkami i cebulką, bo syn uwielbia.

kasia1358

13 lat temu

mój małzonek do oleju sie przekonał i smalcu wogóle nie używamy,ale co z tego skoro leje ten tłuszcz na ziemniaki.Czasem jak na to patrzę to mi sie jedzenia odechciewa,a on tłumaczy ,że na sucho nie będzie jadł.Sos mu tak nie smakuje jak np tłuszcz z bułką tartą po usmazeniu schabowych

danatwa

13 lat temu

Moja mama ma ogromną miażdżycę żył. Jest w mirę szczupła a jednak… i oczywiście prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Nie było jeszcze potrzeby bajpasów, na szczęście. być może przyczyniła się do tego zła dieta , stres.

joasiaaa

13 lat temu

Tak warto pamiętać żeby zdrowo się odżywiać. To bardzo ważne co jemy. Ja zamiast smalcu stosuję olej słonecznikowy.

Narcyza

13 lat temu

Tylko flawonoidy są zdolne rozpuszczać płytki miażdżycowe. Znam przypadek mężczyzny po 50-tce, który miał mieć operację wszczepienia bajpasów, ale dosłownie w dwa miesiące przed nią zdołał uratować się jedząc dużo surowych warzyw i owoców.

Annagata

13 lat temu

Fakt,miażdżyca to straszna choroba i kiedy już się pojawi,to trudno ją leczyć.Niezbędna dość radykalna dieta.Ale przestawić mężczyznę na zdrowe jedzenie graniczy niestety z cudem,bo goloneczka,karkóweczka i żebereczka to najwspanialsze dania na świecie ;-))

kasiakasia

13 lat temu

mojego męża trudno przestawić na tłuszcze roślinne.Do smażenia zamiast oleju woli smalec.Próbuję go jakoś delikatnie przestawić na tłuszcze roślinne.Miażdżyca to straszna choroba.

justi

13 lat temu

zamiast tłuszczu zwierzęcego warto stosować tłuszcze roślinne, oliwa, olej, jak również zajadać się (z umiarem!) orzechami, nasionami sezamu czy awokado!

Zostaw komentarz