objawy menopauzy

Szacuje się, iż każdego roku 25 milionów kobiet na całym świecie wkracza w okres menopauzy.  Jedne panie w trakcie przekwitania doświadczają znacznego dyskomfortu, inne z kolei funkcjonują normalnie i nie skarżą się na żadne dolegliwości.  Dlaczego menopauza u niektórych kobiet staje się okresem gorszego samopoczucia?

Za dolegliwości, które towarzyszą przekwitaniu, odpowiadają zmiany w gospodarce hormonalnej.  W pewnym wieku czynność jajników zaczyna stopniowo wygasać, w rezultacie zmniejsza się ilość wytwarzanych estrogenów, które regulują funkcjonowanie organizmu kobiety.  To właśnie niedobór żeńskich hormonów płciowych leży u źródeł kiepskiego samopoczucia pań w okresie przekwitania.

Objawy menopauzy

Objawy menopauzy są kwestią indywidualną. Niektóre kobiety bardzo łagodnie przechodzą przez okres przekwitania. Ba, niektóre nawet bardzo chwalą sobie menopauzę, ponieważ dzięki niej pozbywają się bolesnych miesiączek, silnych krwawień menstruacyjnych leżących u przyczyn anemii.  Niestety, nie wszystkie kobiety mają tyle szczęścia. Czasem przekwitanie mocno daje się im we znaki, w rezultacie pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawki nastrojów, stany depresyjne, kołatanie serca, a nawet bezsenność.  Na szczęście w XXI wieku panie nie są pozostawione same sobie i mogą skutecznie łagodzić dokuczliwe objawy, przyjmując suplementy diety na bazie fitoestrogenów lub rozpoczynając hormonalną terapię zastępczą.

Aby zrozumieć działanie HTZ i suplementów diety, należy odnieść się do funkcji, jakie pełnią estrogeny w organizmie kobiety.  Te żeńskie hormony roślinne nie tylko wpływają na narządy rozrodcze i rozwój piersi, ale też regulują działanie mózgu, układu sercowo-naczyniowego, skóry i kości.  U kobiet w wieku reprodukcyjnym jajniki pod wpływem działania hormonu folikulitropowego (FSH)produkują estrogeny.  Z czasem jednak jajniki przestają być wrażliwe na FSH i w rezultacie wytwarzają coraz mniej żeńskich hormonów płciowych. Wraz z całkowitym zanikiem miesiączkowania, organizm kobiety w ogóle nie produkuje estrogenów.

Skutki niedoboru estrogenów

Niedobór estrogenów ma daleko idące skutki.  Kości stają się podatne na złamania, ponieważ estrogeny odgrywają kluczową rolę w odkładaniu wapnia w kościach.  Niedobór estrogenów wpływa też negatywnie na stan cery, skóra traci elastyczność i staje się szarawa. Jednocześnie włosy i paznokcie stają się podatne na złamania.  Wśród szczególnie uciążliwych objawów menopauzy wymienia się uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawkę nastrojów i suchość pochwy. Wiele pań skarży się też na zaburzenia pamięci i koncentracji oraz bóle stawów i głowy.

W związku z tym, iż objawy menopauzy czasem utrudniają normalne funkcjonowanie, warto skonsultować problem z lekarzem. Specjalista może przepisać pacjentce preparaty zawierające hormony, jednak nie wszystkie kobiety mogą i chcą korzystać z tego typu leków.  Alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej są suplementy diety na bazie fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych, które mają podobną budowę jak żeńskie hormony płciowe.  W rezultacie mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych i łagodzić dokuczliwe objawy menopauzy.  Do najczęściej wykorzystywanych fitoestrogenów zaliczamy lignany lniane, izoflawony sojowe i stilbeny.  Choć hormony roślinne mogą wydawać się atrakcyjną propozycją, warto pamiętać, że ich działanie jest słabsze niż ludzkich estrogenów.

Irmina Cieślik