menopauza-prawda-i-falsz

Zagadnieniem menopauzy zaczęto się interesować stosunkowo niedawno, dlatego do dziś krążą na jej temat opowieści wyssane z palca, które często mylone są z rzetelną wiedzą. Dziś rozprawiamy się z najczęstszymi mitami na temat przekwitania.

U wszystkich zaczyna się od uderzeń gorąca

FAŁSZ! Co prawda objaw ten występuje u 85% kobiet naszej strefy klimatycznej, jednak prawie w ogóle nie występuje u Azjatek. To efekt diety bogatej w fitoestrogeny zawarte w soi i wodorostach. Kobiety, które spożywają około 50-100 mg dziennie estrogenów roślinnych, nie będą mieć tego objawu, lub pojawi się on dużo później.

Przy nadciśnieniu wykluczona jest HTZ

FAŁSZ! Preparaty w plastrach nie tylko nie podwyższają, ale wręcz nieco obniżają ciśnienie. O ile nadciśnienie nie wynika z choroby zakrzepowo-zatorowej, można spokojnie podjąć terapię hormonalną.

Przekwitanie równa się problemom w sypialni

Prawda. Zmiany zachodzące w organizmie mogą sprawić, że poczujemy się nieatrakcyjne, obniżyć nam libido, pojawia się suchość pochwy, rozdrażnienie – to wszystko może zniechęcić do seksu. Na szczęście wszystkie te problemy można łatwo usunąć, a szczera rozmowa z partnerem o swoich problemach pomoże nam przywrócić radość ze współżycia.

Podczas menopauzy nie można zajść w ciążę

FAŁSZ! Objawy klimakterium pojawiają się długo, zanim ostatecznie skończymy miesiączkować. W tym czasie prawdopodobieństwa ciąży maleje, ale nie znika całkowicie.

Joanna Pastuszka-Roczek