Jestem Babcią

Groźne upadki osób starszych

upadki osób starszych

Upadki osób starszych są zaliczane do największych problemów geriatrycznych. Są bardzo niebezpieczne, trudne do wyleczenia i mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Jesteśmy na nie szczególnie narażone podczas zabawy z wnukami.

Co mówią statystyki?

Niesprawność ruchowa i zaburzenia chodu, do których może dojść w wyniku upadku, to schorzenia, których starsi ludzie boją się najbardziej. Statystyki są nieubłagane – aż 1/3 osób po 65. roku życia doświadczyła upadku przynajmniej raz w roku. Po 80. roku życia upadki zdarzają się już co drugiej osobie. Co najdziwniejsze, nawet 70% wszystkich upadków zdarza się wśród pensjonariuszy domów opieki i w szpitalach.

Nasz wnuk jest pełen energii, jak to dzieci, ucieka, chce się z babcią bawić z berka – nie rozumie, że starsza osoba nie jest tak sprawna, jak mama czy tata. Warto mu uświadomić, że dla babci upadek jest czymś niebezpiecznym, a także przekazać proste instrukcje, co ma robić, gdy to się stanie.

Jakie mogą być następstwa upadków?

Ze względu na liczne choroby (m.in. osteoporoza) następstwa upadków u osób po 65 roku życia mogą być znacznie poważniejsze, niż u osób młodszych. W ponad połowie przypadków kończą się urazami, które wymagają leczenia szpitalnego, poważnie ograniczają sprawność fizyczną, a nawet prowadzą do śmierci.

Monika Witczak

Upadki wśród osób starszych są zaliczane do największych problemów geriatrycznych. Są bardzo niebezpieczne, trudne do wyleczenia i mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Jesteśmy na nie szczególnie narażone podczas zabawy z wnukami.

Upadki są drugą niezamierzoną przyczyną zgonów wśród osób starszych. Do najczęstszych powikłań po upadkach należą:

  • złamania (najczęściej szyjki i kości udowej)
  • urazy czaszkowo-mózgowe
  • otwarte rany
  • siniaki, wylewy podskórne

Ważnym następstwem jest także pogorszenie jakości życia. Starsza osoba przestaje być samodzielna, jest skazana na pomoc innych, co może prowadzić do psychicznego kryzysu i depresji. I choć często się mówi, że wnuki to nasza druga młodość, nie należy lekceważyć sygnałów własnego ciała, a wnuka już teraz należy edukować, że babcia musi czasem odpocząć na ławeczce.

Jakie są przyczyny upadków?

  • Osteoporoza
  • Niedowidzenie
  • Zaburzenia równowagi, zawroty głowy
  • Współistniejące choroby – choroby stawów, układu krążenia, niedowład
  • Przyjmowane leki (efekty uboczne)
  • Środowisko (źle oświetlone pomieszczenia, śliskie kafelki w łazience, źle rozstawione sprzęty, nierówne chodniki)

Monika Witczak

Upadki wśród osób starszych są zaliczane do największych problemów geriatrycznych. Są bardzo niebezpieczne, trudne do wyleczenia i mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Jesteśmy na nie szczególnie narażone podczas zabawy z wnukami.

Profilaktyka, czyli jak pomóc?

Aby zapobiegać upadkom wśród osób starszych należy przede wszystkim prowadzić akcje edukacyjne i uświadamiać zagrożenia związane nawet z codziennymi aktywnościami. Podstawą jest dbanie o zdrowie, regularne badania okulistyczne i noszenie odpowiednich okularów z filtrami przeciwsłonecznymi, a także zażywanie ruchu przynajmniej przez 30 minut dziennie.

Osoby, które mają już zaburzenia chodu, powinny posiadać laskę lub specjalny balkonik i nie rezygnować z aktywności. Bardzo ważna jest pomoc najbliższych w typowych pracach domowych – wymianie żarówek, zakładaniu firanek, a u osób po 80. roku życia także pomoc przy kąpieli czy poruszaniu się po mieście.

Monika Witczak

Upadki wśród osób starszych są zaliczane do największych problemów geriatrycznych. Są bardzo niebezpieczne, trudne do wyleczenia i mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Jesteśmy na nie szczególnie narażone podczas zabawy z wnukami.

Bardzo ważne jest także odpowiednie urządzenie mieszkania: zamontowanie uchwytów w łazience, zlikwidowanie wanny na rzecz prysznica, usunięcie dywaników, kabli i wszystkich mebli, o które można się potknąć. Warto także zwiększyć ilość światła w mieszkaniu np. poprzez zastosowanie lamp punktowych.

Nie bój się, że Twój wnuczek uzna Cię za osobę nieciekawą i nudną, jeśli masz problemy z chodzeniem. Jest to doskonała okazja, by nauczyć go cierpliwości, troskliwości. Jeśli boisz się, że coś Ci się stanie, kiedy zostaniesz z nim sama, przećwiczcie razem zachowanie “awaryjne” – do kogo ma pójść po pomoc, nauczyć go dzwonić na pogotowie czy do rodziców, upewnić się, że zna na pamięć Twój adres.

Skutki upadków to zaburzenia chodu, cierpienie fizyczne i psychiczne oraz duże koszty leczenia. Dlatego należy robić wszystko, by do samego upadku nie doszło.

Monika Witczak

Komentarze (9)

dulcynea

8 lat temu

Moja mama uwielbia dywaniki , chodniczki etc…..
Choć ostatnio trochę odpuściła, zobaczyła ,że tacie naprawdę utrudniają życie. Więc te mniejsze pochowała.

dulcynea

8 lat temu

Z całą pewnością najważniejsza w tym względzie jest profilaktyka upadków. Usunięcie i rezygnacja z wszystkich przedmiotów utrudniających swobodne poruszanie. I te sławetne dywaniki ,które uwielbiają starsi, a które mogą być przyczyną potknięć a w rezultacie upadku.

filodendron

8 lat temu

Moja Mama też sie wstydzi kuli, bez niej nie może chodzić,ale często wspomina ,że chętnie poszłaby na rehabilitację ponownie i wierzy w to ,że będzie chodzić bez kuli ,też chciałabym w to wierzyć, ale to już chyba nie jest możliwe. Lekarze mówią ,ze kula jest bardzo dobra,bo odciąża kręgosłup, ale kobiety nie lubią lasek i kul z powodów estetycznych.

drobina

8 lat temu

Niestety! W starszym wieku, jak to mówią, kości już nie takie jak za młodu. Pamiętam jak moja mama sprawiła sobie laseczkę. Z początku bardzo się jej wstydziła. Trochę to trwało zanim ją przekonaliśmy, że to dobry wynalazek.

filodendron

8 lat temu

Właśnie moja mama miała taki wypadek Otworzyła drzwi do zaprzyjaźnionej apteki ,zapytała ,czy przyszła jej maść .Wtedy,drzwi ją lekko popchnęły ,straciła równowagę ,biodro zmiażdżone ,operacja,nowe biodro ,bardzo ciężkie wychodzenie z choroby, mnóstwo ćwiczeń ,pół roku w domu i kalectwo do końca życia,bo już nigdy nie będzie mogła normalnie chodzić -tylko o kuli.

Zostaw komentarz