Akcje prozdrowotne Menopauza O portalu

Menopauza.pl – zmieniamy stereotypy

menopauza-pl-zmieniamy-stereotypy

Menopauza.pl – portal dojrzałej kobiety, jak sama nazwa wskazuje został stworzony dla pań dojrzałych. Dojrzałych w sensie fizycznym i psychicznym. Tematy, które poruszamy w artykułach są bardzo różne – od lekkich i przyjemnych, po medyczne – nieco trudniejsze, ale bardzo przydatne.

Codziennie staramy się, by na portalu pojawiały się teksty, dotyczące różnych dziedzin, bo w końcu każda z nas jest inna i co innego ją zainteresuje. Bywa, że artykuły te nawet nie dotykają zjawiska przekwitania, dlatego w naszej pracy nieraz spotykaliśmy się z pytaniem: „Dlaczego Menopauza.pl? Dlaczego kobiecy portal ma taką nazwę?”.

Odpowiadamy zazwyczaj pytaniem: A dlaczego nie? Co takiego jest w tym słowie żeby uznawać je za niewłaściwe? Zjawisko menopauzy dotyczy każdej kobiety, KAŻDEJ! Dlatego też każda Polka powinna posiadać minimum wiedzy na temat tego, co dzieje się lub dziać się będzie z jej ciałem.

Tymczasem wciąż wiele pań wzbrania się przed świadomością, że przejście okresu klimakterium jest czymś naturalnym. Nieraz zastanawialiśmy się dlaczego tak się dzieje? Czy chodzi tylko o przyznanie się do braku płodności? Z naszej obserwacji na targach i w ramach akcji prozdrowotnych, w których braliśmy udział, wynika, że najbardziej drażliwe są panie właśnie w okresie okołomenopauzalnym, czyli mające 45-55 lat. To one najbardziej wstydzą się sięgać po ulotkę portalu, podczas gdy kobiety młodsze i starsze chętnie z nami rozmawiały, brały materiały nie tylko dla siebie, ale i dla córek, matek, koleżanek. Dlaczego?

A. Złotkowska

Menopauza.pl – portal dojrzałej kobiety, jak sama nazwa wskazuje został stworzony dla pań dojrzałych. Dojrzałych w sensie fizycznym i psychicznym. Tematy, które poruszamy w artykułach są bardzo różne – od lekkich i przyjemnych, po medyczne – nieco trudniejsze, ale bardzo przydatne.

W naszych głowach zrodziła się teoria, którą być może poprzecie albo wykluczycie. Większość pań w naszym kraju nie bada się, nie korzysta z akcji prozdrowotnych – wynika to jednoznacznie ze statystyk. O ile np. w krajach skandynawskich w badaniach profilaktycznych bierze udział od 70 do 95% obywatelek, u nas współczynnik ten w niektórych miastach sięga najwyżej 20% mieszkanek, dla których dane badanie jest przeznaczone. Choć Polki boją się chorób, nie starają się im zapobiegać, a to powoduje, że w okresie osłabienia czy wraz z wiekiem zalążki dolegliwości rozwijają się w poważne schorzenia.

Idąc tą drogą dedukcji, menopauza kojarzy się ze zbliżającą starością, a starość z chorobami. Bojąc się chorób, boimy się tego, co w naszym pojęciu może je zwiastować, a zatem pada na nieszczęsne przekwitanie, które niektórym chyba wydaje się być progiem do postępującego zniedołężnienia.

Nigdy Was nie oszukiwaliśmy, dlatego przyznamy wprost – klimakterium to jest okres większej podatności na wystąpienie różnych dolegliwości, ale jest takim samym czasem jak dojrzewanie u nastolatka. W organizmie zachodzi wówczas znacząca przemiana hormonalna, stąd – jeśli coś nas niepokoi – powinnyśmy udać się do lekarza i wykonać badania kontrolne. Sama menopauza nie jest jednak przyczyną zapadalności na choroby. Jeśli dbałyśmy o siebie wcześniej, jeśli w trakcie monitorujemy, by nasz poziom estrogenów był odpowiedni – możemy nawet nie zauważyć przejścia przez tę burzę hormonalną.

A. Złotkowska

Menopauza.pl – portal dojrzałej kobiety, jak sama nazwa wskazuje został stworzony dla pań dojrzałych. Dojrzałych w sensie fizycznym i psychicznym. Tematy, które poruszamy w artykułach są bardzo różne – od lekkich i przyjemnych, po medyczne – nieco trudniejsze, ale bardzo przydatne.

Nasza redakcja stara się, by na portalu pojawiały się różne i wieloaspektowe artykuły dotyczące samopoczucia kobiety w trakcie menopauzy po to, żeby poprzez rosnącą świadomość społeczeństwa walczyć z tabu, jakie przywarło do tego okresu życia. Jakkolwiek jednak nie staralibyśmy się, nie namawiali i zachęcali… niczego nie zrobimy, jeżeli Wy same, a za Wami – Wasze siostry, córki, przyjaciółki czy koleżanki z pracy – jeśli my – Polki – nie zrozumiemy w końcu, że dojrzała kobieta może być wciąż atrakcyjna, zdrowa i nie zwalniać tempa życia. Kluczem jest jedno słowo: profilaktyka.

Przypominamy, że najnowsze, najciekawsze i często całkowicie darmowe akcje prozdrowotne znajdziecie u nas w podzakładce Profilaktyki – Aktualne akcje. Warto tam zaglądać, bo piszemy nie tylko o akcjach ogólnopolskich, ale także tych, odnoszących się do konkretnych województw i miast.

A. Złotkowska

Komentarze (10)

babka

8 lat temu

Ciągle zachodzę w głowę , dlaczego to jest wstydliwy temat dla niektórych osób? do dzisiaj nie znam odpowiedzi. Ja też znalazłam ten portal bo szukałam informacji a potem usłyszałam reklamę w radio, i jestem 🙂 Poleciłam Go nawet kilku moim koleżankom

pati25

9 lat temu

Artykuł ten porusza temat nad którym niejedna osoba na pewno się zastanawiała.A mianowicie:dlaczego ten portal ma taką nazwę?Menopauza to kolejny etap w życiu kobiety.I każda z kobiet przechodzi ten etap.Każda też zapewne zna nazwę menopauza.A kobieta,która szuka w internecie informacji na ten temat,żeby od razu po wpisaniu w google tej właśnie nazwy od razu trafiła na ten super interesujący portal

maniek

9 lat temu

Właśnie, mężczyzna dowie się tu nie tylko czegoś na swój temat ale co ważniejsze o tym co i jak dzieje się u jego kobiety, nie zawsze ma śmiałość zapytać a tak poczyta, potem ewentualnie dopyta

topik4433

9 lat temu

Bardzo fajna jest treść tego artykułu. Wszystko trafnie ujęte i jak najbardziej adekwatne do tak ważnego tematu, którym jest menopauza. Portal jest strzałem w dziesiątkę i zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego nikt nie wpadł wcześnie na taki pomysł? Ale może gdyby był to ktoś inny, nie byłoby tutaj tak sympatycznie i Redakcja byłaby inna. Dobrze, że jest nasza menopauza.pl i oby się rozwijała tak prężnie jak teraz 🙂 Pozdrawiam wszystkich, którzy tworzą Portal i koleżanki menopauzowiczki 🙂

klaryska

9 lat temu

„Dlaczego Menopauza.pl? Dlaczego kobiecy portal ma taką nazwę?”. Bo każda kobieta musi przez to przejść, jedna później, druga wcześniej, łagodnie lub a wieloma dolegliwościami. To gdzie szukać wskazówek, rad. TU właśnie na Menopauza.pl. Nazwa najlepsza. Od razu wiesz gdzie szukać.

Emilly27k

9 lat temu

Alu mam nadzieję,że będziesz częściej się wypowiadać na forum menopauzy.pl.Tu są mile osoby, kochana Redakcja, konkursy, wiedza dla wszystkich Pań od 20-80 zaznaczam , bo nie wiem ile ma najstarsza,ale to nie ma znaczenia.

Ala

9 lat temu

Bardzo się cieszę,że powstał taki portal.Jestem w wieku okołomenopauzalnym i wszystkie artykuły,które zamieszczacie czytam z wielką przyjemnością i zaciekawieniem.
Teksty są napisane bardzo zrozumiałym językiem i w związku z tym przyswajanie sobie wielu zagadnień należy do przyjemności.Mam nadzieję,że artykuły nadal będą bardzo ciekawe i pozwolą wielu kobietom w Polsce poszerzyć swoją wiedzę na temat menopauzy i zagadnień z nią związanych.
Pozdrawiam serdecznie.

sara

9 lat temu

Szczerze Wam powiem, że właśnie dzięki Waszemu portalowi zyskałam i nadal chłonę wiele ciekawych wiadomości zawartych w tutaj pojawiających się artykułach, jestem w samym środku statystycznego wieku okołomenopauzalnego i uważam że los obchodzi się ze mną dość łagodnie w tej sprawie.Ale dzięki temu portalowi bardziej zrozumiałam słowo profilaktyka.

ell@

9 lat temu

Rzeczywiście, nazwa portalu przez niektórych może być odbierana jako nieco kontrowersyjna. Przecież w niektórych środowiskach to słowo wypowiada się głosem zniżonym do szeptu, jakby to była sprawa wstydliwa, krępująca. Ale ja Was znalazłam dzięki tej właśnie nazwie 🙂 googlowałam informacje.
Niebywale ważną rzeczą w naszym (niektórych z nas 😉 ) – okołomenopauzalnym wieku są badania profilaktyczne i mam nadzieję, że wszystkie na tym portalu jesteśmy już na tyle dojrzałe, by to wiedzieć – i stanowimy w.w. niewielki procent świadomych tej potrzeby kobiet.

Zostaw komentarz