Menopauza i HTZ

menopauza-i-htz

Zanim podejmiesz wraz ze swoim lekarzem decyzję o stosowaniu terapii hormonalnej musisz mieć podstawowe pojęcie na ten temat. Nie bój się pytać. Twój lekarz powinien być osobą, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Co to jest hormonalna terapia zastępcza?

To najczęściej stosowany sposób leczenia uciążliwych objawów menopauzy. Ma za zadanie uzupełnić poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenu i czasami progesteronu, który w okresie menopauzy drastycznie spada.

Każda kobieta zastanawiająca się nad zastosowaniem terapii hormonalnej powinna być świadoma, co może jej zaoferować i rozważyć potencjalne korzyści oraz możliwe ryzyko. Radą i pomocą powinni służyć kobietom lekarze. Twój ginekolog to najważniejsza osoba, z którą powinnaś porozmawiać przed podjęciem decyzji.

Ginekolog i HTZ

Podczas wizyty lekarz zapewne zapyta Cię o przebyte choroby (takie jak choroba wieńcowa). Będzie także chciał znać historię medyczną Twojej rodziny i sprawdzi czynniki ryzyka powstania różnych chorób (szczególnie osteoporozy, raka piersi, zakrzepicy, zatoru płucnego, choroby wieńcowej i zawału). Zostaniesz też zapytana o ogólne samopoczucie i poproszona o opisanie objawów menopauzy, jakie u Ciebie występują – mogą to być uderzenia gorąca, pocenie się, suchość pochwy czy problemy z pęcherzem moczowym.

Zuzanna Górka

7 KOMENTARZE

 1. Pomocny artykuł.Terapię HTZ stosuję już od roku w postaci plasterków.Dla mnie to dobra forma.Jednak teraz musiałam przerwać bo mam lekkie plamienie.
  A Ty drobinko jakie polecasz skuteczne suplementy bo jest ich dużo na rynku i trudno będzie się zdecydować kiedy już nie będę mogła stosować HTZ

 2. Hihihi : „Ginekolog to lekarz najbliższy kobiecie, szczególnie tej w wieku dojrzałym”.
  Mój doktor jest nieprzeciętny, zawsze pamięta, o czym rozmawialiśmy poprzednim razem, czy na coś się uskarżałam (jeśli tak, to na co i co mi zalecił).
  Nie wiem, czy on przygotowuje się wcześniej zaglądając w karty pacjentów, czy ma tak rewelacyjna pamięć…
  W każdym razie nie dość, że jest bardzo empatyczny i miły – to niebywale kompetentny, fachowy.

 3. HTZ byłaby cudowna pomocą dla przekwitających kobiet, gdyby nie sporo przeciwwskazań i wiele groźnych skutków ubocznych, które wprawdzie nie muszą wystąpić, ale samo ryzyko ich powstania ,jest wystarczająco niepokojące.
  Moja znajoma, dopiero po roku czy 2 latach od zakończenia HTZ zachorowała na ciężką zakrzepicę, której przyczyną była wcześniejsza kuracja hormonalna.
  Decyzja o podjęciu leczenia jest naprawdę trudna i dobrze ,że nie będę musiala przed nią stawać.

 4. pati25: nie wiem jakie suplementy w zamian za HTZ mogłabym Ci polecić, bo nie wiem, które są dobre, po prostu mam taką naturę, że mogę obyć się bez nich. Nie są i mam nadzieję, że nie będą (bo to chyba dziedziczne) mi potrzebne . Obyśmy wszystkie tak miały.

 5. Wiesz jiji59 wczoraj byłam u mojego ginekologa i rozmawiałam o tym,że mam plamienia.Powiedział,że to dobrze bo złuszcza się naskórek i mogę mieć nawet pół roku.Ale plastry mam dalej stosować.Za cztery miesiące mam zgłosić się do kontroli na USG jajników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ