Czy wiesz że...? Zdrowie

Małe, groźne i mieszkają z nami

male-grozne-i-mieszkaja-z-nami

Roztocza kurzu domowego są po pyłkach roślin najczęstszymi alergenami wywołującymi alergiczny nieżyt nosa. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok. Roztocza są mikroskopijnymi pajęczakami i mieszkają w każdym domu oraz mieszkaniu.

Te maleńkie istoty szczególnie dobrze czują się w kurzu domowym oraz wszelkiego rodzaju ciężkich materiałach – w zasłonach, meblach tapicerowanych, dywanach, pościeli oraz kocach. Apogeum ich aktywności życiowej przypada od sierpnia do listopada, co nie oznacza, że nie mamy z nimi do czynienia przez pozostałe miesiące roku. Głównym źródłem alergenu są ich odchody. Drobiny odchodów roztoczy w postaci pokrytych śluzem kuleczek przyklejają się do materiałów chropowatych np.: tkanin. Dywany, ciężkie zasłony, materace i pościel są miejscami, gdzie gromadzi się najwięcej alergenów roztoczy.

Wietrzymy, pierzemy, odkurzamy!

To najlepsze sposoby walki z roztoczami, które skutecznie mogą nam uprzykrzyć życie wywołując katar trwający niemal przez cały rok. Mówi specjalista, dr Kazimiera Stalmach-Tyrak lekarz laryngolog-alergolog z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie: “w okresie jesiennym oraz zimowym zmieniamy nawyki – zapominamy o wietrzeniu pomieszczeń lub po prostu świadomie tego nie robimy ze względu na aurę panującą za oknem. Mniej czasu spędzamy poza mieszkaniem – pogoda odstrasza od spacerów. U niektórych osób w tym właśnie okresie zaostrzają się objawy infekcyjne górnych i dolnych dróg oddechowych, które w wielu przypadkach są skutkiem alergii na roztocza. Warto zapamiętać jedną rzecz – mimo iż roztocza najintensywniej rozmnażają się latem, to jednak największym zagrożeniem są jesienią i zimą”.
Roztocza namnażają się głównie w miesiącach ciepłych – od maja do sierpnia. W okresie zimy ich populacja maleje, co jest spowodowane obniżeniem wilgotności pomieszczeń mieszkalnych.

Roztocza żyją w ogromnych ilościach w ciepłych pokojach o dużej wilgotności. Zatem, aby skutecznie z nimi walczyć powinniśmy wietrzyć pomieszczenia, ale i dbać o to, by w mieszkaniu było sucho i w miarę możliwości chłodno. Roztocza nie rozmnażają się w temperaturze poniżej
15 st.C.

Istotne jest częste pranie pościeli w temperaturze powyżej 60 st.C, ponieważ wówczas zabijamy roztocza.
Powinniśmy pamiętać, że roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem człowieka, dlatego też powinniśmy szczególnie dbać o sypialnie.
W alergii na roztocza objawy bowiem bardzo nasilają tuż po przebudzeniu. Dzieje się tak, gdyż nocny odpoczynek w łóżku wiąże się ze wzmożoną ekspozycją na alergen. Przez całą noc go wdychamy! Dlatego kluczową sprawą jest wietrzenie pościeli oraz koców w zimie – kiedy na dworze panuje lekki mróz. Najbardziej niepokojące są objawy takie jak duszność i świszczący oddech, zwłaszcza u dzieci gdyż mogą to być symptomy astmy. Powinniśmy także używać specjalnych odkurzaczy z filtrami, które chronią przed wydostawaniem się nawet najmniejszych drobin,również alergenu z powrotem na zewnątrz.

Syzyfowa praca, czy naprawdę warto?

Walka z roztoczami to długoletnie zmagania na polu bitwy, jakim jest nasze mieszkanie. Lekarze są jednak zgodni – działania w warunkach domowych są rzeczywiście skuteczne – istnieje wiele dowodów na to, że częściowa eliminacja alergenu pomaga. W walce z mikroskopijnymi pajęczakami liczy się przede wszystkim precyzja oraz systematyczność. Musimy precyzyjnie określać rzeczy, które należy systematycznie prać, trzepać, wietrzyć oraz odkurzać!

Gabriela Kózka

Komentarze (9)

pati25

8 lat temu

Kiedy zobaczyłam w powiększeniu jakie to ohydne stworzonka aż obrzydzenie mnie wzięło.Jeszcze większe obrzydzenie.Te żyjątka są wszędzie..Zawsze przed snem otwieram okno.A w słoneczne,ciepłe dni pościel kładę na balkon

Inga

8 lat temu

To niesamowite,że takie małe żyjątka potrafią narobić tyle „bałaganu”. Ale nie zmienia to faktu,że jest to bardzo uciążliwe żyjątko.W lecie,przy każdej okazji,staram sie wietrzyć pościel na dworze.Lubię,jak jest gorąca od słońca i przewiana wiatrem.A roztocza tego nie lubią.

Slonko0

9 lat temu

Moj synek ma alergie na roztocza rano jak wstaje to kicha bezprzerwy – niestety dom temu sprzyja – wilgoc na scianach mimo wietrzenia domu – wyeliminowalam duzo elementow sprzyjajacym roztocza – zabawki w pudelkach, pranie poscieli co tydzien, brak dywanu, zaslony zamienione na rolety, antyalergiczne pokrowce na materace ale i tak ciagle kichal – zakupilam dopiero urzadzenie oczyszczajace powietrze z filtrem HEPA i to POMOGLO!!! JEdyne co to wiadomo urzadzenie na prad a chodzi cala noc i to na najwiekszych obrotach i rachunki wyzsze no i co jakis czas musze zakupic filtr i go wymienic … Ale pomaga i to nawazniejsze 🙂

tereska56

10 lat temu

Rzeczywiście szfowa praca. Ale jak się spojrzy jak roztoczo wyglądają pod mikroskopem – od razu przychodzi chęć na walke z nimi. Na dodatek są bardzo szkodliwe.

summer

10 lat temu

Maja – wyeliminować się nie da to fakt, i nie są one szkodliwe dla wszystkich tylko dla uczulonych. Jak się ma alergię na roztocza nie powinno się krochmalić pościeli – nie wiem skąd wziął Ci się ten pomysł?!

Maja

10 lat temu

Niestety roztocza są nieodłącznym elementem naszego domu. Zawsze się gdzieś ukryją. Ale myślę, że jak sprząta się regularnie i zachowuje higienę i czystość to nie są dla nas takie groźne. Nie zmieniłabym pościeli co tydzień, ale stare sposobu tzn. krochmalenie pościeli nie jest głupim rozwiązaniem.

Annagata

10 lat temu

A ja mam w domu wilgoć,co oznacza,że roztocza są pełnoprawnymi domownikami.I nie mam możliwości pozbycia się tej wilgoci całkowicie,bo dom ,w którym mieszkam,to zabytek i wszystko trzeba robić pod dyktando konserwatora.Ale świadoma jestem,że tych żyjątek mam bez liku.Nie zmieniam pościeli co tydzień,ale mam właśnie bawełnianą,którą trzeba prasować(czego serdecznie nie znoszę).No i ciągle wietrzę!

pati25

10 lat temu

Roztocza są wszędzie.Staramy się walczyć z nimi.Oglądałam filmik o roztoczach.Pokazywali je w powiększeniu.I my to mamy w pościeli.Fuj,obrzydlistwo

summer

10 lat temu

Co do sypialni – dodałabym jeszcze, że warto (gdy jest się uczulonym na roztocza) używać pościeli, którą można prasować, a więc nie z kory, tylko zwykłą bawełnianą, bo roztocza giną w temperaturze ponad 60 stopni, czyli prasowanie je zabija! Pościel powinno się zmieniać co tydzień i dobrze jest używać specjalnych pokrowców.

Zostaw komentarz