mammografia

Mammografia to jedno z ważniejszych badań dla kobiet. Dlaczego kobiety nie chcą jej wykonywać?

 Mammografia

Rak piersi to jeden z najgorszych nowotworów, występujących u kobiet. Wykryty w zaawansowanym stadium rozwoju może prowadzić do amputacji piersi a nawet śmierci. Podstawowym badaniem, które umożliwia wykrycie zmian nowotworowych w piersiach jest mammografia. Za pomocą specjalnego urządzenia, czyli mammografu bada się piersi kobiety. W Polsce badanie jest refundowane u pań w wieku od 50 do 69 lat. Jednak wciąż zbyt mała liczba kobiet korzysta z takiej możliwości. Co jest przyczyną takiego zachowania?

Dlaczego kobiety nie chcą jej wykonywać?

Kobiety obawiają się diagnozy. Rak piersi jest poważną chorobą, która niesie ze sobą ryzyko śmierci, dlatego panie unikają wykonywania badań. To bardzo nieodpowiedzialne zachowanie i słaba wymówka. Mammografia pozwala na wczesne wykrycie raka i jego wyleczenie. Gdyby nie takie badania, wiele kobiet żyłoby z nieświadomością nowotworu, aż do rozwiniętego stadium choroby i poważnych powikłań. Kobiety nie chodzą na badania także, jeśli nie dostają takiego zalecenia od lekarza. O zdrowie powinno się dbać przede wszystkim samemu. Odpowiedzialne osoby pamiętają o regularnych badaniach nawet bez specjalnych skierowań. Kolejnym powodem jest brak niepokojących objawów. Jeśli nic się nie dzieje, nie obserwujemy żadnych sygnałów, to nie odwiedzamy lekarza i nie robimy mammografii. Niestety tak wygląda rzeczywistość. To smutne, bo kobiety same przyczyniają się do liczby tragicznych finałów choroby. Nie ważne czy widzimy jakieś zmiany czy też nie. Ich odkrycie to zadnie odpowiedniego sprzętu, dlatego mammografię należy wykonywać regularnie. Kobiety powinny robić takie badanie co 2 lata.

Profilaktyka kluczem do zdrowia

profilaktyka

Badania mammograficzne to kluczowy element profilaktyki raka piersi. Organizowane są specjalne akcje propagujące takie działania i przede wszystkim zdrowie kobiet. Miesiąc październik to także miesiąc walki z rakiem piersi. Każda kobieta, szczególnie w okresie menopauzy nie może zapominać o takich badaniach. Nawet w małych miastach organizowane są bezpłatne badania, podczas których panie mogą wykonać mammografię. Nie warto ich unikać, tylko z nich korzystać.

Katarzyna Antos