Kultura Styl życia

Lilka – Małgorzata Kalicińska

lilka małgorzata kalicińska

Małgorzata Kalicińska zyskała ogromną popularność, pisząc powieści bliskie życiu zwykłych kobiet. Lilka, której wznowienie właśnie ukazało się nakładem wydawnictwa Burda Książki, idealnie wpisuje się w klimat poprzednich książek autorki. O czym opowiada ta wyjątkowa powieść?

Gdy mąż odchodzi z dnia na dzień…

Główną bohaterką powieści pt. Lilka jest Marianna Roszkowska, która ma ponad 50 lat i na co dzień pracuje jako redaktorka kolorowego pisma adresowanego do kobiet.  Wiedzie ona spokojne, ustabilizowane życie, w którym wprawdzie nie ma fajerwerków, ale nie oznacza to, że czegoś w nim brakuje.  Jej małżeństwo przetrwało niejedną burzę, dlatego Marianna nie boi się o jego dalszy los. Wprawdzie z Mirkiem nie łączy jej już namiętny, dziki seks, ale mają wiele wspólnych wspomnień i spraw. Marianna wkłada w swój związek całe serce, z zaangażowaniem pierze, sprząta, gotuje i stara się tłumić w sobie zazdrość.  Niestety, za brak podejrzliwości przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.  Marianna przygotowuje obiad dla męża, gdy spada na nią grom z jasnego nieba. Mirek informuje ją, że postanawia zakończyć wieloletnie małżeństwo i odejść.  Życie Marianny nieoczekiwanie zaczyna się walić jak domek z kart.  Kobieta zaczyna szukać w sobie winy. Czy zrobiła coś nie tak? Może  w czymś zawiodła męża, skoro on postanowił się rozwieść?

Rozwód wymaga wsparcia bliskich

Marianna w trudnych chwilach może liczyć na wsparcie swojej wieloletniej przyjaciółki, Agaty oraz ojczyma i przyszywanego wujka. Choć otaczają ją życzliwi ludzie, kobieta nie potrafi pogodzić się z rozpadem małżeństwa. Nie rozumie, jak coś tak stabilnego mogło z dnia na dzień rozpaść się w pył.  Pani redaktor mając ponad 50 lat na karku musi ułożyć swoje życie od nowa, co wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Lilka – opowieść o przewrotnym losie

Nieoczekiwanie w wyjściu z emocjonalnego dołka pomaga Mariannie jej przyrodnia siostra, Lilka. Kobiety nigdy nie darzyły się zbyt ciepłymi uczuciami, ale teraz sytuacja ulega zmianie. Los splata drogi obydwu kobiet i sprawia, że Marianna odzyskuje chęć życia oraz nadzieję, która jest potrzebna każdemu z nas, by wciąż iść do przodu, pomimo licznych przeciwności.

Małgorzata Kalicińska zachęca do czerpania z życia pełnymi garściami

Lilka to świetna powieść adresowana do kobiet, nie jest wprawdzie równie lekka jak cykl mazurski, ale z pewnością przemówi do serc pań.  Nie brakuje w niej silnych emocji i wzruszeń, niemniej na jej kartach znajdziemy też smutek oraz refleksję nad sensem życia i przemijania. Po raz kolejny Małgorzata Kalicińska główną bohaterką swojej powieści uczyniła kobietę dojrzałą i inteligentną, która znalazła się na życiowym zakręcie.  Czy przyrodnia siostra Marianny, Lilka, pokona chorobę? A może to właśnie jej problemy zdrowotne skłonią główną bohaterkę do wzięcia się w garść. W końcu życie mamy tylko jedno i nie warto marnować go na nic niewnoszące dywagacje. Było, minęło, trzeba iść dalej z podniesionym czołem, czekając na to, co dobrego przyniesie nam kolejny dzień.

Komentarze (5)

Margotka

4 lata temu

Rzeczywiście Kalicińska upodobała sobie dojrzałe kobiety po przejściach i dobrze, bo z reguły bohaterkami są młode panie.

dulcynea

4 lata temu

Dawno nie czytałam powieści Małgorzaty Kalicińskiej, ostatnio moja koleżanka stwierdziła że już pora wrócić do sagi mazurskiej . Dla mnie jeszcze za wcześnie. A ta nowa powieść , choć już nienowa warta przeczytania , bo jakby z takim pozytywnym przesłaniem dla dojrzałych kobiet *)

Zostaw komentarz