ligunin-pytania-do-eksperta

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często borykają się z uciążliwymi dolegliwościami. Choć suplementy diety na bazie fitoestrogenów łagodzą objawy menopauzy, panie nie są do nich przekonane, ponieważ obawiają się skutków ubocznych.

Od czasu rozpoczęcia menopauzy mam wstydliwy problem, doskwiera mi suchość pochwy. Czy przyjmowanie preparatów z lnem może pomóc rozwiązać ten problem?

Na suchość pochwy pewien wpływ ma także obniżenie poziomu estrogenów w organizmie. Lignany lniane pomagają przywrócić równowagę gospodarki hormonalnej, zatem jeśli suchość pochwy spowodowana jest przez obniżenie poziomu estrogenów, przyjmowanie lignanów może być w tym zakresie pomocne.

Czy preparaty z lnem różnią się w działaniu od preparatów z soją?

Preparaty z lnem dostarczają do organizmu lignany – inny rodzaj fitoestrogenów, niż te zawarte w preparatach sojowych, które dostarczają izoflawonów. Lignany wykazują korzystne działanie zarówno w przypadku niedoboru estrogenów, jak i w przypadku ich nadmiaru, łagodząc skutki zarówno jednego jak i drugiego z tych stanów. Izoflawony natomiast nie wykazują takiego podwójnego działania. Ponadto, lignany lniane ze względu na swoje pochodzenie i powszechność występowania w naszej strefie klimatycznej, są dla organizmów Europejek bardziej “znajonymi” substancjami, dodatkowo nie powodują reakcji alergicznych, co może mieć miejsce w przypadku produktów pochodzących z soi.

Jak długo można stosować Ligunin, czy konieczne jest robienie jakiś przerw

Ligunin jest suplementem diety, dlatego można go stosować nieprzerwanie pod warunkiem, że w trakcie jego stosowania nie planuje się lub wprowadza terapii hormonalnych lub nie pozostaje się pod opieką lekarza, który może stwierdzić, że w trakcie terapii stosowanie preparatów z fitoestrogenami nie jest konieczne.

Tekst sponsorowany