Dbaj o zdrowie Zdrowie

Lewatywa – cała prawda

cala-prawda-o-lewatywie

Lewatywa, inaczej płukanie okrężnicy, to zabieg medyczny służący do higieny jelita grubego. Polega na wlewaniu przez odbyt specjalnego płynu, który ma na celu usunięcie zalegających w jelicie mas kałowych. Wbrew pozorom lewatywy nie stosuje się jedynie w szpitalach, ani jedynie przy zaparciach. Jakie jest prawdziwe oblicze wstydliwego zabiegu?

Krótka historia lewatywy

Lewatywa to lecznicza metoda znana z czasów starożytnych. Egipcjanie poświęcali jej malowidła na ścianach i opisywali w papirusach. Ojciec medycyny, Hipokrates, aplikował ją na niemal każde schorzenie, używając różnorodnych płynów. Prawdziwa moda na lewatywy zalała Europę na przełomie XVII i XVIII wieku – wówczas to płukanie okrężnicy było na porządku dziennym jako jeden z zabiegów higienicznych (co uwieczniono na wielu obrazach). W swej długiej karierze, lewatywa była aplikowana na wszystkie możliwe schorzenia, zastępowała nawet morfinę, była stosowana jako terapia nowotworowa oraz jako kara cielesna w wychowywaniu dzieci.

Kiedy stosować?

Gdy myślimy o lewatywie, najczęściej przychodzi nam do głowy problem z wypróżnianiem i z zaparciami. To jedno z podstawowych zastosowań płukania okrężnicy. W dzisiejszej medycynie stosuje się ten zabieg przed operacjami lub specjalistycznymi badaniami, w celu dokładnego opróżnienia jelit, a także jako element przygotowania do porodu (jeśli są takie wskazania lub jeśli życzy sobie tego ciężarna).

Nie tylko w medycynie

Lewatywa „podbiła serca” wielu zwolenników medycyny naturalnej. Według nich toksyny, które gromadzą się w jelitach oraz resztki niestrawionego pokarmu mają destruktywny wpływ na cały ludzki organizm. To właśnie tam mają swoje źródło wszystkie choroby, począwszy od zwykłego zmęczenia i braku sił witalnych, a na poważnych dolegliwościach skończywszy.

M. Witczak

Lewatywa, inaczej płukanie okrężnicy, to zabieg medyczny służący do higieny jelita grubego. Polega na wlewaniu przez odbyt specjalnego płynu, który ma na celu usunięcie zalegających w jelicie mas kałowych. Wbrew pozorom lewatywy nie stosuje się jedynie w szpitalach, ani jedynie przy zaparciach. Jakie jest prawdziwe oblicze wstydliwego zabiegu?

Naturaliści uważają, że oczyszczenie jelit z toksyn i kału wprowadza naturalną harmonię do organizmu, usprawnia umysł i ciało, dodaje sił, poprawia parametry życiowe i sprawia, że świat staje się lepszy. Stosowanie lewatywy przynajmniej raz w tygodniu i zmiana diety na taką, która jest łagodniejsza dla jelit ma być przepisem na długie i zdrowe życie.

Fakty i mity o lewatywie

Wbrew powszechnej opinii, lewatywę można bardzo skutecznie przeprowadzić w domowych warunkach, przy użyciu dostępnych w aptece zestawów. Nie jest to zabieg bolesny ani nieprzyjemny – na początku odczuwa się jedynie ciepło wody wlewanej do organizmu, co nie przysparza bólu. Potem następuje faza parcia, przypominająca trochę biegunkę. Jedyne, co jest nieprzyjemne, to uporczywy fetor, który jest oznaką wypłukiwania z jelit wszystkich zalegających resztek. Jeśli pojawia się ból, może być to oznaką, że jelita nie zostały opróżnione ze zwykłego, codziennego kału, który w wyniku wlania wody przemieścił się do góry. Wiele osób obawia się, że lewatywa robiona w warunkach domowych może być niebezpieczna dla ich zdrowia. Prawidłowo przeprowadzony zabieg u osób bez przeciwwskazań (chorób jelita grubego, uchyłków, hemoroidów itp.) nie jest niebezpieczny. W razie odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu można w każdej chwili go przerwać, łatwo też kontrolować ilość i szybkość wlewanego płynu. Jednak dla pewności i w celu dogłębnego zbadania tematu warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu lub zakupić odpowiednie naukowe publikacje.

Lewatywa wciąż należy do zabiegów wstydliwych i tematów tabu. Ludzie często reagują śmiechem lub niedowierzaniem na wieść o domowych zabiegach płukania okrężnicy. A jednak świadectwo tak wielu osób, które doświadczyły działania lewatywy, mówi swoje.

M. Witczak

Komentarze

pati25

12 lat temu

Kiedy słyszałam słowo lewatywa kojarzyło mi się właśnie z zabiegiem przeprowadzanym u osób mających problem z zaparciami a także przeprowadzanym przed operacją.Zaskoczyła mnie informacja o tym w jakich sytuacjach przeprowadzano lewatywę w starożytności.Żeby w ten sposób karać dzieci.To straszne

Zostaw komentarz