lagodzenie-objawow-menopauzy

Życie kobiet dojrzałych XXI wieku w porównaniu z ich matkami i babciami bardzo się zmieniło. W wieku 50 lat ciągle jesteśmy aktywne zawodowo i ciekawe świata. Medycyna uwzględniła te zmiany i stworzyła sposoby na spowolnienia starzenia się kobiecych organizmów.

Kobiety, które zdecydują się na stosowanie hormonów powinny przede wszystkim zrobić odpowiednio wcześniej, tzn. zaraz po 40-tym roku życia. Daje im to gwarancję lepszego samopoczucia, lecz należy pamiętać o badaniach. Szczególnie ważne są mammografia, cytologia oraz sprawdzenie poziomu hormonów. Terapia hormonalna prowadzona pod okiem lekarza daje świetne efekty – kobiety nie odczuwają dyskomfortu tego okresu. Nie mają uderzeń gorąca, nie pocą się w nocy. Inne korzyści płynące z takiej terapii to poprawa zdolności intelektualnych, ochrona przed wieloma chorobami – osteoporozą i co najważniejsze – przed chorobami serca i naczyń krwionośnych.

Medycyna wprowadza powoli i w polskich realiach tzw. specjalizację przeciw starzeniu się. Ma to związek z faktem, że kobiety żyją dłużej oraz muszą być aktywne zarówno na polu rodzinnym, jak i zawodowym. Mówimy już dziś, że kobieta w wieku 50 lat, to kobieta w sile wieku! Terapie hormonalne mogą być prowadzone tak długo jak kobieta sobie tego życzy. Lekarz dobiera rodzaj terapii odpowiedni do potrzeb kobiety i jej oczekiwań, stanu zdrowia oraz wieku pacjentki – mówi specjalista z Scanmed Universum.

Gabriela Kózka