Dbaj o zdrowie Zdrowie

Dlaczego o zęby trzeba dbać?

dlaczego-o-zeby-trzeba-dbac

„O zęby trzeba dbać, bo nowe nie wyrosną.” To zdanie każdy słyszał zapewne nieraz w dzieciństwie, po tym jak stracił mleczaki. Stwierdzenie to nabrało ostatnio jeszcze większej wiarygodności w związku z odkryciem indyjskich naukowców z Collegium Dentystycznego pod Kalikatem oraz z Centrum Badań Stomatologicznych w Murad Nagar.

Opublikowane na łamach „Journal of Periodontology” wyniki wspólnych badań wykazały, że istnieje ścisły związek między stanem higieny jamy ustnej a ryzykiem zachorowania na zapalenie płuc, oskrzeli czy innych infekcji dróg oddechowych.

Naukowcy doszli do takich wniosków po przebadaniu 100 pacjentów, przebywających w szpitalu z powodu choroby układu oddechowego – zapalenia płuc, oskrzeli lub infekcyjnego zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Ponadto przebadano grupę zdrowych 100 osób, dobranych pod względem wieku, płci i rasy. Badani byli w wieku od 20 do 60 lat i posiadali minimum 20 własnych zębów.

Wszyscy poddani obserwacji przeszli kompleksowe badanie jamy ustnej, w którym oceniano stan dziąseł, obecność płytki nazębnej oraz higienę jamy ustnej. Okazało się, że stan dziąseł i zębów pacjentów z chorobami oddechowymi był znacznie gorszy niż w ‘zdrowej’ grupie.

Dlaczego?

Jak tłumaczą badacze z Collegium Dentystycznego pod Kalikatem oraz z Centrum Badań Stomatologicznych w Murad Nagar, większa ilość mikroorganizmów w jamie ustnej, wynikająca np. z rozwiniętej paradontozy, podnosi ryzyko przenikania bakterii do dolnych dróg oddechowych, gdzie mogą stać się przyczyną zapalenia płuc lub zaostrzenia POChP.

Z badań indyjskich naukowców wynika ponadto, że osoby cierpiące na przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej, mają zwiększone ryzyko wystąpienia nie tylko infekcji układu oddechowego, ale także chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, powikłań ciąży, a nawet nowotworów!

Prace nad zaobserwowaną zależnością wciąż trwają, badacze starają się ustalić o ile wyższy jest procent zachorowań u osób, które zaniedbały kwestię higieny jamy ustnej. Nie czekajmy jednak na wyniki tych obserwacji i już dziś zastanówmy się czy nie czas umówić się na wizytę do dentysty.

A. Złotkowska

Komentarze (8)

pati25

9 lat temu

Informacje w artykule mnie zaskoczyły.Teraz po przeczytaniu dochodzę do wniosku,że faktycznie stan jamy ustnej ma związek z chorobami.Dbajmy więc o nasze zęby

jkokosza

11 lat temu

Saro! jestes następną po Emilly27k nie pamiętam, ale chyba tak co ma taki sam problem. Emilly jest już po zabiegu i wszystko jest dobrze więc Ty tez weź się w garść i zdecyduj co robić, im szybciej tym lepiej nawet dla samego zdrowia.

sara

11 lat temu

Tak,tak o zęby trzeba dbać,a ja mam do usunięcia ósemkę i w podświadomości ogromny strach i potrzebuję „kopa” żeby wreszcie się zdecydować,powyższy artykuł dał mi dużo do myślenia.

topik4433

11 lat temu

Bardzo przydatne i ciekawe informacje są w tym artykule. Nawet nie sądziłam, że od higieny jamy ustnej zależy aż tak wiele. Ja dbam o swoje ząbki, za tydzień mam wizytę kontrolną u stomatologa.

malgosia74

11 lat temu

Takie artykuły mobilizują do wstania z przed komputera i skontrolowanie swojego uzębienia poprzez wybranie sie do stomatologa:) Rzeczywiście zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia człowieka. Widać stanowi, ona, biorąc pod uwagę liczbę bakterii, najbrudniejszą okolicę organizmu. Obecnie najbardziej interesujące wydają się być informacje na temat wpływu chorób zębów na choroby układu krążenia i oddechowego, cukrzycę, osteoporozę, niską masę urodzeniową dziecka czy nawet wcześniactwo. Czytałam, że badania potwierdzają, że istnieje związek między popularnym zapaleniem dziąseł a niektórymi schorzeniami jak zwiekszenie chorób układu krążenia. Bakterie mogą przemieszczać się po całym organizmie wywołując ogólne problemy zdrowotne, jak choroba wieńcowa, udar mózgu, bakteryjne zapalenie płuc, poród przedwczesny, a nawet otyłość. Aż trudno w to wszystko uwierzyć, ale to fakt, że zdrowie jamy ustnej jest aż tak ważne dla naszego ogólnego stanu zdrowia.

izabelle

11 lat temu

Bardzo interesujący artykuł, dobrze wiedzieć takie rzeczy. Staram się dbać o moje zęby, często odwiedzam dentystę, a że jest nią moja ciocia więc nie mam lęku przed wizytą u niej.

GloriaVictis

11 lat temu

Jejku w życiu bym nie wpadła na to, że powikłania ciąży czy cukrzyca mogą być skutkiem złej higieny jamy ustnej.

mcadelajda

11 lat temu

Że higiena jamy ustnej odpowiada za rozwój chorób oddechowych to mnie nie zdziwiło, ale że za cukrzyce czy powikłania ciąży to jestem w szoku, przy czym faktycznie… im gorszy stan jamy ustnej tym wiecej bakterii które moga atakować cały organizm

Zostaw komentarz