kwas-hialuronowy

Kwas hialuronowy uważany jest obok kolagenu, za najważniejszy składnik naszej skóry. To właśnie ona magazynuje aż 50 % jego ilości, pozostała część znajduje się w tkance łącznej i stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych i płynach ustrojowych.

Jego ilość w naszej skórze zależna jest od wieku, a więc w okresie
menopauzy następuje gwałtowny jej spadek. Drugim czynnikiem warunkującym jego poziom jest wystawienie na promieniowanie UV , które prowadzi do procesu fotostarzenia skóry. Spadek jego ilości powoduje wysuszenie i
pomarszczenie skóry. Zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody, ochrona przed wysuszeniem, wygładzenie naskórka i wspieranie jego właściwości ochronnych. Kwas jest również naturalnym filmem osłaniającym zewnętrzną warstwę rogową naskórka i chroniącym go przed szkodliwymi substancjami chemicznymi i bakteriami. Dodatkowo ułatwia on wprowadzenie i wchłanianie innych pożądanych składników w głąb skóry.

Omawiana substancja pozyskiwana jest i z kogucich grzebieni lub wytwarzana biotechnlogicznie i ma postać śluzu lub żelu, który wiąże do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy doskonale nawodniają skórę dojrzałą, dzięki czemu staje się ona gładka, jędrna, sprężysta i elastyczna. Można powiedzieć, że po prostu wygląda zdrowiej i młodziej. Dodatkowym atutem tych kremów jest fakt, iż można ich używać również zimą, ponieważ w przeciwieństwie do kremów, w których czynnikiem nawilżającym jest woda, kwas hialuronowy nie wywołuje teleangiektazji, czyli nie rozszerza naczyń krwionośnych.

Anna J