ksztaltowanie-sylwetki-metoda-liposukcji-cz-2

Czy każdy może bez zbędnego ryzyka skorzystać z zabiegu liposukcji? Zdecydowanie nie! Liposukcja nie jest metodą zmniejszania wagi – to metoda poprawy kształtu sylwetki To rozwiązanie dostępne dla osób zdrowych, które nie są nadmiernie otyłe.

Najmłodszą technologią nieinwazyjnej liposukcji jest kriolipoliza. Zabieg polega na lokalnym obniżeniu temperatury komórek tłuszczowych do około kilku stopni Celsjusza – uruchamia się wtedy (trwający zazwyczaj kilka tygodni) nieodwracalny proces ich obumarcia. Temperatura jest tak dobrana, aby obumierały jedynie komórki tłuszczowe (a nie np. skóra czy komórki nerwowe), które są najbardziej wrażliwe na niską temperaturę. Warto podkreślić również technologię tak zwanego zimnego lasera – wykorzystującą lasery niskoenergetyczne w celu zmniejszenia objętości komórek tkanki tłuszczowej.

Na koniec kilka słów o skuteczności zabiegów liposukcji nieinwazyjnej w szczególności zabiegów ultradźwiękowych i krio.

Bardzo często materiały marketingowe sformułowaniem brzmiącym np. „22% redukcji tkanki tłuszczowej” sugerują, że zmiana ta dotyczyć będzie całego interesującego nas obszaru ciała. Pamiętać jednak trzeba, że procesy destrukcji komórek tłuszczowych dokonują się jedynie w tej objętości komórek tłuszczowych, które znajdowały się wewnątrz głowicy zabiegowej (krio) lub w jej najbliższym pobliżu (kawitacja). Tym samym obiecane 22% przekłada się finalnie na kilkanaście lub co najwyżej kilkadziesiąt cm3 zredukowanej tkanki tłuszczowej, a efekt może pojawić się dopiero po kilku tygodniach.

Zabiegi liposukcji nieinwazyjnej jak najbardziej mogą przynosić satysfakcjonujące rezultaty. Jednak raczej tym pacjentom, którzy zdecydują się na dłuższą serię zabiegów kombinowanych, gdzie technika krio czy ultradźwięki będą tylko częścią terapii dopełnieniem może być np. endomasaż lub elektrostymulacja), i którzy są skłonni cierpliwie poczekać na efekty.

Kosmetologia Estetyczna, / 1 / 2013 / vol. 2

Marcin Piwecki