Krystian Ochman wśród faworytów II półfinału Eurowizji
EBU / NATHAN REINDS, Eurovision.tv

Dziś wieczorem odbędzie się II półfinał Eurowizji, który wyłoni 10 finalistów sobotniego konkursu. Stawka jest dziś niezwykle wyrównana i każdy kraj ma szanse na awans. I półfinał konkursu pokazał też, że Eurowizja bywa nieprzewidywalna. Nawet bukmacherzy pomylili się w swoich prognozach. Awans Szwajcarii i Islandii dla wielu osób okazał się sporym zaskoczeniem. Krystian Ochman wśród faworytów II półfinału Eurowizji!

Spis treści:

  1. Krystian Ochman wśród faworytów Eurowizji! Bukmacherzy wstrzymali zakłady na Polskę
  2. Ciekawy występ sceniczny i dobry wokal – czy to wystarczy na wygranie Eurowizji?
  3. Cornelia Jakobs faworytką II półfinału Eurowizji
  4. Konstrakta z utworem In corpore sano skłania do refleksji
  5. Achille Lauro i jego kontrowersyjny występ na Eurowizji
  6. Popularność na Bałkanach – czy wystarczy Vladanie do awansu?
  7. Izrael czarnym koniem II półfinału Eurowizji?
  8. Problemy wokalne podczas próby jurorskiej
  9. Gdzie można obejrzeć II półfinał Eurowizji?

Krystian Ochman wśród faworytów Eurowizji! Bukmacherzy wstrzymali zakłady na Polskę

Krystian Ochman wraz z Cornelią reprezentującą Szwecję jest postrzegany przez bukmacherów jako pewniak do awansu. Po wczorajszej próbie jurorskiej, na której Polak świetnie wypadł, niektórzy bukmacherzy wstrzymali zakłady na polskiego reprezentanta. Stało się tak,  albowiem za każdą postawioną złotówkę można było wygrać dosłownie złotówkę. Dalsze obstawianie przestało mieć sens.

Ciekawy występ sceniczny i dobry wokal – czy to wystarczy na wygranie Eurowizji?

Krystian Ochman posiada intrygujący głos kojarzący się z operą.  Jego występy wokalne zawsze są czyste i wolne od niedociągnięć. Utwór River, pomimo iż jest zalecany do ballad, łatwo wpada w ucho. Na dodatek występ Ochmana na Eurowizji dość mocno różni się od tego, co widzieliśmy w preselekcjach narodowych. Polak nie tańczy, ale towarzyszą mu tancerki z zasłoniętymi twarzami, które wykonują ciekawy układ choreograficzny. Mocną częścią występu są wizualizację, w tym wodna nakładka, którą zobaczymy na swoich ekranach. Wykorzystano również efekty świetlne imitujące burzę. Całość prezentuje się dość dynamicznie i dramatycznie.

Cornelia Jakobs faworytką II półfinału Eurowizji

Cornelia Jakobs, która w tym roku reprezentuje Szwecję z utworem Hold Me Closer także postrzegana jest jako faworytka II półfinału Eurowizji. U bukmacherów także wstrzymano zakłady na Szwedkę. Zarówno ona, jak i Krystian Ochman, mogą powalczyć o Grand Prix tegorocznej Eurowizji. Niemniej faworytem do zwycięstwa wciąż pozostaje Kalush Orchestra, czyli zespół reprezentujący Ukrainę. Naszym wschodnim sąsiadom może zagrozić Wielka Brytania i Włochy. Ten rok jest jednak bardzo nieprzewidywalny. Może się okazać, że bukmacherzy dość mocno mylą się w swoich typowaniach i konkurs wygra np. Mołdawia, która porwała do tańca wielu Europejczyków.

Konstrakta z utworem In corpore sano skłania do refleksji

Z reguły dwa pierwsze miejsca z rankingu bukmacherów wchodzą do finału Eurowizji.  Trudno jednak odgadnąć, kto jeszcze wystąpi w sobotnim finale. II półfinał konkursu zapowiada się bowiem dużo lepiej od I, do którego wielu widzów miało spore zarzuty. Niewątpliwie Konstrakta, która w tym roku reprezentuję Serbię z utworem In corpore sano, wzbudza ogromne zainteresowanie mediów. To bardzo przemyślany występ, który można uznać za kompletny. Konstrakta stawia na wysoki artyzm, jednocześnie łatwo wpada w ucho, wypada dobrze wokalnie, ma ciekawą oprawę sceniczną i ważny przekaz dla świata. To piosenka, którą należy odczytywać wielowymiarowo. Porusza ona kwestię powierzchownego podejścia do zdrowia. Dziś większą wagę przywiązują do suplementów na zdrowe włosy czy cerę niż do badań profilaktycznych. Konstrakta zwraca również uwagę na problemy służby zdrowia, obsesję na punkcie zdrowia oraz zaniedbywanie zdrowia psychicznego. Utwór posiada bardzo mądry tekst, który dla Polaków nie powinien być trudny w odbiorze, ponieważ język serbski brzmi podobnie do naszej mowy ojczystej. Pytanie, czy Europa zrozumie, o co chodzi z myciem rąk na scenie. Konstrakta niewątpliwie zapada w pamięć za sprawą chwytliwego refrenu i klaskania w dłonie. Serbia występuje w półfinale z wieloma krajami słowiańskimi (Polska, Czechy, Macedonia Północna, Czarnogóra), co może ułatwić zrozumienie przekazu i zapewnić jej awans do sobotniego finału.

Achille Lauro i jego kontrowersyjny występ na Eurowizji

W tym roku San Marino reprezentuje Achille Lauro, który słynie z mocnych, a zarazem kontrowersyjnych występów. Dzisiejszy będzie utrzymany w klimacie glam rocka, a to, co będzie działo się na scenie, mocno zaskoczy wiele osób. Achille Lauro ma dobrą piosenkę, która ociera się o punk z lat 80. Jego wokal brzmi pewnie, a linia melodyczna wpada w ucho. San Marino w tym roku kocha się lub nienawidzi. Bukmacherzy dają jednak temu niewielkiemu państwu szanse na awans. Naszym zdaniem może on jednak podzielić losy Albanki, która mimo dużego poparcia fanów i wysokiego miejsca w rankingu bukmacherów, ostatecznie odpadła w półfinale.

Popularność na Bałkanach – czy wystarczy Vladanie do awansu?

Vladana, która wystąpi w barwach Czarnogóry, wykonuje balladę w języku angielskim z muzyczną inspiracją Bałkanami. Nie wypada jednak pewnie wokalnie, jednak jej śpiew można uznać za czysty i poprawny. Vladana jest niezwykle popularna na Bałkanach, wynika to z faktu, iż na co dzień pracuje jako prezenterka telewizyjna. Czy to jednak wystarczy, by zapewnić sobie awans do finału? Czarnogóra wchodzi na scenę zaraz po Polsce, która dość mocno zapada w pamięć.

Izrael czarnym koniem II półfinału Eurowizji?

Naszym zdaniem pewny awansu może czuć się Michael Ben David, który w tym roku broni barw Izraela. Jest to typowo taneczny utwór z wpływami etnicznymi, w którym piosenkarz daje cały pokaz swoich możliwości wokalnych. Choć jurorzy zazwyczaj wyżej oceniają ballady niż muzykę taneczną, to tutaj z pewnością zwrócą uwagę na świetny a zarazem charakterystyczny wokal. Widzów ujmie charyzma reprezentanta Izraela.

Problemy wokalne podczas próby jurorskiej

Podczas wczorajszej próby jurorskiej wielu artystów miało problemy wokalne. Dotyczy to m.in. reprezentantów Malty, Cypru, Finlandii, Belgii i Czech.  Pytanie, jak wpłynie to na ostateczny werdykt jurorów. Czy wspomniane kraje zakończą swoją przygodę w półfinale? Może się tak zdarzyć, ponieważ nie są to zdecydowani faworyci widzów.

Gdzie można obejrzeć II półfinał Eurowizji?

II półfinał Eurowizji, podczas którego wystąpi Krystian Ochman, rozpocznie się o 21. Będzie można go śledzić na TVP1 lub oficjalnym kanale Eurovision Song Contest na platformie streamingowej YouTube.