Styl życia

Krok do miłości – Sylwia Kubik

Krok do miłości – Sylwia Kubik

Na nasze życie rzutują nie tylko nasze wybory, ale też warunki, w jakich się wychowaliśmy. Doskonale obrazuje to powieści Sylwii Kubik pt. Krok do miłości. W tej książce znajdziemy silny koktajl emocji.

Przemoc domowa – zmora polskich rodzin

Ewa to młoda kobieta, której życie daleko odbiega do ideału. Jej matka zaginęła, a ona wychowywała się z ojcem, który nie tylko był bardzo surowy wobec córki, ale też stosował wobec niej przemoc fizyczną oraz psychiczną. Ewa bardzo chciała iść do liceum i na studia. Nigdy nie brakowało jej inteligencji oraz ambicji. Jednak ojciec zmusił ją do wyboru zawodówki. Ewa nigdy nie chciała pracować jako fryzjerka, ale rodzic zdecydował za nią.

Mężczyzna sprawiający wrażenie wybawcy

Podczas praktyk w salonie fryzjerskim Ewa poznaje Michała. Ten często korzysta z jej usług. Po jednej z wizyt opowiada jej o uczuciach, jakie w nim wzbudza. Dziewczyna jest wzruszona postawą Michała. To pierwszy mężczyzna, który okazuje jej zainteresowanie i wręcza kwiaty. Niestety, już na początku znajomości Ewa odsłania swoją słabą stronę. Zdradza Michałowi, że jej ojciec stosuje wobec niej przemoc. To dla niego wyraźny sygnał, że Ewa jest słaba i nie radzi sobie w tego typu sytuacjach…

Ucieczka z domu rodzinnego

Ewa przy pierwszej nadarzającej się okazji ucieka z domu rodzinnego i zamieszkuje z Michałem, kierownikiem jednego ze sklepów. Początkowo ich relacja układa się nienagannie. Michał jest czuły  podczas seksu i dba o swoją partnerkę. Jednak z czasem zaczyna zmieniać wobec niej nastawienie. Zaczyna wyzywać ją od idiotek. Jednak  po przemocy psychicznej, która nie wzbudziła w Ewie większego oporu, przychodzi pora na przemoc fizyczną.

Ofiary przemocy domowej są bardziej narażone na toksyczne relacje

Mężczyzna znęca się nad swoją partnerką. Nie tylko bije ją po całym ciele, ale też nieustannie stwarza kłopoty, wypomina jej brak wiedzy. Ba,  uprawia gaslighting, przez co Ewa ma coraz większe wątpliwości, czy rzeczywiście doświadcza tego, co jej się wydaje. Kobieta zawsze musi ubierać się tak, jak on chce. Michał życzy sobie też mocnego makijażu w jej wykonaniu.

Utrata dachu nad głową i wielkie zmiany w życiu Ewy

Pewnego dnia Michał wyrzuca Ewę ze swojego mieszkania. To jednak nie jedyne kłopoty, z jakimi musi zmierzyć się młoda kobieta. Zostaje sama, bez środków do życia, za to z ogromnym rachunkiem za pobyt w szpitalu. Wówczas przypomina sobie o domu na Żuławach, który odziedziczyła po babci. Ten wprawdzie jawi się jako ruina, ale Ewa nie ma wyjścia.

Czy na Ewę czeka prawdziwa miłość?

Na szczęście Ewa może liczyć też na dobrych ludzi, w tym Kamila, którego poznaje na Żuławach. Mężczyzna oferuje jej zatrudnienie w gospodzie. Między nim a skrzywdzoną przez los kobietą zaczyna iskrzyć. Rodzina Kamila jest jednak przeciwna tej relacji. Na dodatek o względy Ewy zaczyna walczyć Antek. Kogo wybierze główna bohaterka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w powieści Krok do miłości.

Krok do miłości – dojrzała powieść obyczajowa

Sylwia Kubik zdecydowała się połączyć w jednej książce dwa ważne wątki. Krok do miłości, jak sam tytuł wskazuje zawiera elementy typowe dla romansu. Jednocześnie pokazuje prawdziwe oblicze przemocy domowej, której doświadcza wiele Polek. Sylwia Kubik doskonale odtwarza cały proces. Sprawca często znajduje sobie ofiarę spośród osób o określonych cechach charakterologicznych. Ewa stanowi łatwy cel, ponieważ przez lata pozwalała na to, aby ojciec ją bił. Na dodatek nie ma dokąd uciec, nie posiada prawdziwych przyjaciół ani bogactwa. Michał od razu nie dopuszcza się przemocy fizycznej, najpierw testuje granice Ewy. Sylwia Kubik pisząc powieść Krok do miłości, dokładnie przemyślała fabułę. Mamy tutaj do czynienia z dojrzałą i spójną historię, która wydaje się bardzo wiarygodna.

Komentarze (3)

alibabka

3 lata temu

Niestety, wiele kobiet wpada z deszczu pod rynnę:( Ofiary przemocy często są narażone na przemoc ze strony innych osób.

Zostaw komentarz