krew-oddawac-czy-nie-oddawac

Oddając krew, ratujemy życie. Rola krwiodawcy jest tym większa, im rzadszą posiada grupę tego drogocennego płynu. Koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami oddawania krwi. Czy znasz mity dotyczące krwiodawców? My je obalamy.

Jak się przygotować do oddania krwi?

Rano trzeba zjeść pożywne śniadanie, ale nie za tłuste. Polecam posiłek bogaty w węglowodany, np. dobra będzie kanapka z miodem lub dżemem – radzi doktor Magdalena Duliban-Grochla.

Trzeba też pamiętać o porządnym nawodnieniu organizmu. Już dzień wcześniej przed oddaniem krwi, warto pić dużo wody i soków. Wtedy krew będzie oddana sprawnie – dodaje.

Po oddaniu krwi do około 12 godzin należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Fakty i mity na temat oddawania krwi

Z pewnością każdy słyszał o rzekomo fatalnych, a wręcz zastraszających efektach oddawania krwi. Mimo wszystko okazuje się, że wiele takich tez można z łatwością obalić.

Oddawanie krwi w niczym nie przeszkadza i nie może zaszkodzić, jeśli ktoś jest zdrowy. Krew bardzo łatwo się regeneruje. Największy mit z jakim się spotkałam to taki, że oddając krew raz, trzeba już czynność powtarzać.

*Krew można oddać raz, kilka razy w życiu lub być regularnym dawcą przez całe życie*. Ważna informacja to taka, że krew oddajemy nie częściej niż cztery razy w roku jeśli chodzi o panie, a w przypadku panów do sześciu razy w roku – informuje doktor Magdalena Duliban-Grochla.

Anna Konopka