Aquarekreacja Fitness

Spływ kajakowy dla każdego

splyw-kajakowy-dla-kazdego

Spływ kajakowy dla wielu osób to sprawa niebezpieczna i wymagajaca dużego wysiłku. Tymczasem można ten sport potraktować rekreacyjnie, a nie wyczynowo i spędzić rewelacyjnie czas na świeżym powietrzu, nawet, jeśli kondycja nam za bardzo nie dopisuje.

Kajakarstwo dotarło do Europy bardzo późno, bo dopiero w latach 50’ XIX wieku, kiedy to zaczęto używać łódek skonstruowanych “po eskimosku”. Słowo “kajak” zwięło się właśnie od eskimoskiego określenia na męską łódkę – “ka-i-ak”.

Kajak ma charakterystyczny, wąski i podłużny kształt, który umożliwia manewrowanie nawet w wąskich rzekach. Wykorzystywany jest głównie do żeglugi rzecznej. Istnieje też żaglowa odmiana kajakarstwa, która należy do szczególnie niebezpiecznych sportów ze względu na osiąganą szybkość.

Gdzie się wybrać kajakiem?

Kajakiem można płynąć zarówno na spokojnych wodach, jak i w rwących, górskich strumieniach. Ta druga dyscyplina sportu wymaga wprawy i dobrej kondycji fizycznej, gdyż wartki strumień może łatwo przewrócić łódkę.

Nie oznacza to wcale, że kajakarstwo to sport dla osób o żelaznej sile i wytrzymałości – wręcz przeciwnie! Dzięki temu, że kajak jest lekki, bardzo łatwo poddaje się nurtowi nawet najbardziej leniwej rzeki. Oznacza to, że możemy po prostu bezpiecznie siedzieć w łódce i ograniczać się do sterowania wiosłami, bez wkładania w czynność specjalnego wysiłku.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przygoda z kajakiem dla wielu osób to sprawa niebezpieczna i wymagajaca dużego wysiłku. Tymczasem można ten sport potraktować rekreacyjnie, a nie wyczynowo i spędzić rewelacyjnie czas na świeżym powietrzu, nawet, jeśli kondycja nam za bardzo nie dopisuje.

W Polsce istnieje wiele punktów obsługi kajakowej, umieszczonych wzdłuż naszych pięknych, polskich rzek. Często oferują one turystom, oprócz wypożyczenia sprzętu, usługi przewodnika czy instruktora, który służy pomocą w pokonywaniu trudniejszych odcinków tras.

A jest co oglądać! Przesuwający się leniwie przed oczami krajobraz brzegów Wdy, Małej Panwi, Wisły, Biebrzy i setek innych rzek doskonale nas wycisza, wtapiamy się w okoliczną przyrodę. Możemy poczuć się jak liść, który unosi się na powierzchni wody, wsłuchać się w plusk rzeki i w samą siebie.

O czym trzeba wiedzieć?

Umiejętność pływania nie jest wymagana, jeśli wybieramy bezpieczne, spokojne trasy pod okiem instruktora, ale jest oczywiście pewnym ryzykiem. Jeśli zaczynamy dopiero przygodę z kajakiem, warto wcześniej “na sucho” poćwiczyć wsiadanie i wysiadanie, balansowanie ciałem.

W wodzie dość często zdarzają się wypadki i przewrotki, dlatego dobrze jest założyć strój podróżny, nie wyjściowy – w tym kamizelkę ratunkową. Warto też przy jakiejś okazji celowo poćwiczyć wywrotki do wody, żeby wiedzieć, jak się zachować w wodzie – w ten sposób nie wpadniesz w panikę.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przygoda z kajakiem dla wielu osób to sprawa niebezpieczna i wymagajaca dużego wysiłku. Tymczasem można ten sport potraktować rekreacyjnie, a nie wyczynowo i spędzić rewelacyjnie czas na świeżym powietrzu, nawet, jeśli kondycja nam za bardzo nie dopisuje.

Spływy kajakowe mogą trwać kilka dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu wybrać się na jednodniową wycieczkę. Jeśli zdarzy się dłuższy wypad, zastanów się, czy jesteś gotowa do obozowego życia, gdyż cały dobytek będziesz musiała przetransportować ze sobą w kajaku. Taka wyprawa wymaga już pewnych umiejętności oraz kondycji.

Przeciwwskaznia

Ponieważ, nawet w najbardziej leniwej formie, kajakarstwo wymaga używania wioseł, dlatego raczej odpada ono w przypadku osób z niesprawnymi kończynami górnymi – przeciwwskazaniem mogą być: zapalenie stawów, stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Znaczny wysiłek fizyczny jest niewskazany dla osób cierpiących na niewydolność płuc i układu krążenia oraz choroby serca (np. choroba niedokrwienna, zapalenie mięśnia sercowego, wady serca).

Przeciwwskazaniami są też schorzenia dróg oddechowych (wrażliwość na wilgotne powietrze) czy nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Wszystkie głównie dotyczą intensywnego uprawiania kajakarstwa, ale nie stanowią dużej przeszkody, jeśli chcemy przez 2-3 godziny popływać łódką wśród pięknej przyrody.

Warto wybrać się choć raz na wycieczkę kajakiem i dać się porwać nurtowi.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (6)

mejgosia

9 lat temu

Jeszcze kilka lat temu pływałam kajakiem po jeziorze, bo mieliśmy domek nad jeziorem,jeździliśmy tam co rok na wakacje! bardzo to lubiłam , nawet pewnego dnia gdy wypłynęłam i mi się zdrzemnęło , zgubiłam wiosło, ale mój czujny małżonek po godzinie dobił do mnie z nowym wiosełkiem i wróciliśmy na brzeg!
Na spływ kajakowy raczej nigdy nie miałam odwagi, to sport dla bardziej zdeterminowanych!:)

pati25

9 lat temu

Pływanie kajakiiem to na pewno fajny sport,duża przyjemność ale to nie dla mnie.Bardzo bym się bała,że kajak się wywróci a ja nie umiem pływać

babka

9 lat temu

Kajaki to nie dla mnie. Po prostu boję się wejść. Co prawda nigdy nie płynęłam , bo ten strach jest silniejszy ode mnie.
Wyglada to super. Widziałam na Mazurach i na rzece Liwiec ale żebym sama tego dokonała to niiieeee.

drobina

9 lat temu

Kajaki są cudowne! Moja pierwsza przygoda z kajakiem była ‚100 lat temu” 😉 Skończyłam podstawówkę i byłam na wakacjach nad jeziorem Otmuchowskim. Na kajakach pływaliśmy całymi dniami. Było cudownie! 🙂 Po tygodniu dostałam list od mamy: „…pamiętaj córeczko, żebyś nie wchodziła do kajaka, bo się utopisz”. Do tych kajaków przyznałam się mamie dopiero po kilku latach;)

Zostaw komentarz