Kim jest ambiwertyk
Tamara Bellis z Unsplash

Ekstrawertyk czy introwertyk? Często zadajemy sobie to pytanie, próbując zgłębić własną osobowość, ale też cechy naszego rozmówcy. Introwertyk to człowiek, który czerpie energię z bogatego świata wewnętrznego. Natomiast ekstrawertyk najlepiej czuje się w towarzystwie innych ludzi. Ten podział został skonstruowany przez Carla Gustava Junga. Nie najlepiej jednak oddaje postać rzeczy. Psycholodzy zauważyli bowiem, że brakuje osobowości pośredniej, która łączyłaby w sobie cechy ekstrawersji i introwersji. Prawda jest bowiem taka, że nie każdy z nas czuje potrzebę rozmowy z każdym. Nie oznacza to jednak, że wykazuje introwersję. Potrzeba samotności od czasu do czasu ujawnia się w życiu każdego z nas. Kim jest ambiwertyk? To typ osobowości, który potrafi czerpać radość ze spotkania ze znajomymi, ale też czasem chce poprzebywać w osamotnieniu, aby odpocząć.

Spis treści:

  1. Kim jest ambiwertyk? Połączenie cech ekstrawertyków i introwertyków
  2. Ambiwersja – najbardziej stabilny typ osobowości
  3. Dusza towarzystwa czy jednostka zamknięta w sobie?
  4. Ambiwertycy i ich ogromna emocjonalność
  5. Osobiste sympatie i antypatie – ich wpływ na relacje międzyludzkie
  6. Reakcje emocjonalne ambiwertyka

Kim jest ambiwertyk? Połączenie cech ekstrawertyków i introwertyków

Mogłoby się wydawać, że świat dzieli się na introwertyków i ekstrawertyków. Wszystko jednak wskazuje na to, że to właśnie ambiwertyk jest najczęściej spotykanym typem osobowości. Jego cechy ujawniają się aż u 60% społeczeństwa. Ambiwertyk dobrze odnajduje się w restauracji, do której wyszedł z przyjaciółmi. Niekoniecznie jednak lubi wyjeżdżać ze znajomymi na dwutygodniowy urlop, ponieważ czasem czuje potrzebę odseparowania się od innych ludzi. Ambiwersja czyni ludźmi bardziej wszechstronnymi. Potrafią oni pracować samodzielnie, ale też działać zespołowo. Wykazują bowiem ogromną plastyczność. Zastanawiasz się, co wpływa na postawę ambiwertyka, która może się zmieniać w zależności od okoliczności? Okazuje się, że główną determinantą są tutaj emocje.

Ambiwersja – najbardziej stabilny typ osobowości

Choć ambiwersja może się kojarzyć z labilnością emocjonalną, to w gruncie rzeczy jest najbardziej stabilnym typem osobowości. Osoby nią obdarzone potrafią porozumieć się z każdym, uwzględniając osobowość swojego rozmówcy i dobierając merytoryczne argumenty. Np. gdy widzą, że któryś z członków rodziny wykazuje stany lękowe, próbują cierpliwie wytłumaczyć, iż nie istnieją powody do niepokoju, można się ewentualnie zabezpieczyć i funkcjonować normalnie. Natomiast gdy trafiają na klienta, który dopytuje o każdy szczegół, cierpliwie udzielają mu odpowiedzi, zdają sobie bowiem sprawę, że w ten sposób mogą rozwiać jego obawy i ułatwić mu podjęcie decyzji.

Dusza towarzystwa czy jednostka zamknięta w sobie?

Zastanawiasz się, kim jest ambiwertyk? Osobą, której ekspresyjność zależy od sytuacji oraz osób biorących w niej udział. Np. ambiwertyk może być bardzo powściągliwy w pracy, gdyż nie ufa swoim współpracownikom. Skupia się tylko na swoich obowiązkach i sprawach zawodowych. Jednak, gdy wychodzi na spotkanie ze znajomymi, może okazać się duszą towarzystwa, która wybiera najlepszą restaurację czy kawiarnię. Ambiwertyk dobrze czuje się wśród ludzi, których lubi i którym ufa. Jeśli natomiast ktoś nie wzbudza w nim sympatii, zachowuje daleko posuniętą powściągliwość.

Ambiwertycy i ich ogromna emocjonalność

Choć mogłoby się wydawać, że ambiwersja to forma manipulacji lub gry, to w rzeczywistości tacy ludzie są na ogół bardzo szczerzy. Kogoś lubią, więc chętnie się z nim umawiają na miasto, nie przepadają natomiast za kolegą z pracy i unikają go nawet w pokoju socjalnym podczas drugiego śniadania. Ambiwertyk kieruje się swoimi emocjami. Jeśli ma ochotę posiedzieć w domu, to rezygnuje z wypadu do kina. Gdy natomiast pragnie pogadać, dzwoni do przyjaciółki.

Osobiste sympatie i antypatie – ich wpływ na relacje międzyludzkie

Ambiwertycy często mają swoje sympatie i antypatie. Kładą ogromny nacisk na swoje emocje i nastroje. Czasem dopada ich potrzeba pobycia w samotności, nie chcą wówczas z nikim rozmawiać, muszą bowiem się wyciszyć po dniu pełnym wrażeń. Kiedy indziej nudzą się i szukają chętnej koleżanki na wspólne zakupy. W swoim życiu starają się zachować balans.

Reakcje emocjonalne ambiwertyka

Choć ambiwertyk często łagodzi konflikty, zanim te wybuchną ze zdwojoną mocą, to jemu też zdarza się zdenerwować i powiedzieć coś w wielkich emocjach. Gdy jednak popełni błąd i kogoś zrani, nie problemu z przeprosinami. W relacjach międzyludzkich stara się zachować otwartość na potrzeby drugiego człowieka.