Psychologia W głąb siebie

Kiedy strach staje się paraliżujący

kiedy-strach-staje-sie-paralizujacy

Z punktu widzenia ewolucji umiejętność odczuwania strachu jest potrzebna. Osoby, które nie znają lęku, częściej decydują się na ryzykowne zachowania. Niestety, czasem obawy działają paraliżująco.

Dziecko, które boi się ognia, nie wsadza palców do rozżarzonego węgla. Strach przed rwącym potokiem sprawia, że nie zażywamy w nim kąpieli. Niestety, czasem lęk przyjmuje chorobliwą postać i powstrzymuje nas przed działaniem.

Chorobliwy strach

Co roku wydłuża się lista fobii. Niektórzy obawiają się otwartych przestrzeni, podczas gdy inni odczuwają paniczny strach przed zaniesieniem kwiatów na grób zmarłej babci. Nawet „niewinna” fobia, która w niektórych kręgach uchodzi za fanaberię, może zatruć życie.

Narastający problem

Rodzice często nie dostrzegają problemów, z jakimi zmaga się ich dziecko. W związku z tym, iż niepokojące sygnały zostają przeoczone, problem narasta latami. Pociecha, która unika masła orzechowego, ponieważ obawia się reakcji alergicznej, teoretycznie nie wyrządza sobie krzywdy. Niestety, w miarę upływu czasu wydłuża się lista „podejrzanych” produktów spożywczych. Do masła orzechowego dołączają pomidory, seler i soja.

Przyczyny fobii

Psycholodzy uważają, iż za większość fobii odpowiadają wydarzenia z przeszłości. Osoby, które odczuwają paniczny strach przed uduszeniem, przed laty zakrztusiły się cukierkiem itp. Naukowcy udowodnili, iż w wieku 6 lat nasz umysł „resetuje” się. Oznacza to, iż nie pamiętamy momentu, kiedy postawiliśmy swój pierwszy, samodzielny krok. Warto jednak pamiętać, iż każde wydarzenie, zapach, dźwięk itp. zapisuje się w naszej podświadomości.

Osoby, które pragną pokonać paraliżujący strach, muszą ustalić jego przyczynę. Jeśli nie wiemy, co stoi za negatywnymi emocjami, nie uporamy się z fobią. Lęk będzie do nas powracać niczym bumerang.

Irmina

Z punktu widzenia ewolucji umiejętność odczuwania strachu jest potrzebna. Osoby, które nie znają lęku, częściej decydują się na ryzykowne zachowania. Niestety, czasem obawy działają paraliżująco.

Znaczenie psychoterapii

Psychoterapeuci zalecają szczerą rozmowę z krewnymi. Nasi rodzice często pamiętają feralne wydarzenia, które odcisnęły piętno na dorosłym życiu. Strach przed zamkniętymi pomieszczeniami może wynikać z awarii windy, w której zostaliśmy zatrzaśnięci wraz z rodzicami.

Walka z fobią

Jeśli ustalimy przyczynę fobii, możemy rozpocząć terapię. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oswajanie strachu nierzadko trwa latami. Specjalista będzie nas przekonywał do stawiania drobnych kroków ku nowemu życiu. Osoby, które boją się ludzi, walkę z lękiem rozpoczną od uśmiechu. Reakcje otoczenia okażą się niezwykle cennym doświadczeniem. Większość ludzi nie ma złych intencji, o czym świadczy odwzajemnienie uśmiechu.

Przyznanie się do fobii stanowi klucz do sukcesu. Osoby, które bagatelizują swoje lęki, rzadko szukają ich przyczyny i korzystają z pomocy psychoterapeuty. Z paraliżującym strachem warto walczyć, ponieważ odbiera on radość życia.

Irmina

Komentarze (5)

Mindi

6 lat temu

Jestem typem człowieka, który całe życie się czegoś obawiał. I często wyobrażałam sobie złe scenariusze. Wbrew zdrowej logice i wiedzy, żeby się nie poddawać takim myślom. Jednak gdy spotykało mnie coś trudnego to zachowywałam zimną krew i wychodziłam z opresji. Ale taki lęk zabiera dużą część radości życia.

pati25

6 lat temu

Strach tak paraliżuje,że nie jesteśmy w stanie nic zrobić czy nawet krzyknąć.Bardzo taki strach utruudnia życie.Warto z nim walczyć.A pokonawszy go będziemy cieszyć się pełnią życia.Tylko,czy uda się go pokonać do końca…

dulcynea

6 lat temu

A ja , w zasadzie, jestem panikarą. Denerwuję i boję się zawczasu, ale kiedy przychodzi sytuacja krytyczna , bardzo mnie ona mobilizuje . Znika strach , biorę się z problemem „za bary” i dobrze sobie radzę;)

filodendron

6 lat temu

Paraliżujący strach to okropna przypadłość ,rzeczywiście paraliżuje wszelkie działania człowieka. Zamyka go w domu, człowiek nie może się realizować ( oczywiście wszystko zależy od tego jaka to fobia).

Zostaw komentarz