kiedy-oddawanie-moczu-staje-sie-problemem

Tak prozaiczna czynność jak oddawanie moczu bywa czasami prawdziwym problemem. Co oznaczają trudności w mikcji? Jak sobie pomóc, by oddawanie moczu pozostało zwykłą, codzienną czynnością?

Trudności w oddawaniu moczu

Najczęstszą przyczyną problemów przy oddawaniu moczu są infekcje. Nietrudno się ich nabawić – wystarczą niesprzyjające warunki higieniczne. Objawy infekcji mogą być różne: od bólu pęcherza i bólu w czasie oddawania moczu, przez pieczenie, po częste lub skąpe mikcje. Trudności w oddawaniu moczu mogą pojawić się też w wyniku innych problemów, np. nadwrażliwości pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, anatomicznego zwężenia cewki, a nawet guza i nowotworu. Każdy problem z pęcherzem powinien być skonsultowany z lekarzem.

Problem z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu bywa sporym problemem – objawia się nagłym parciem na pęcherz i trudnością z utrzymaniem moczu do czasu mikcji lub popuszczaniem podczas wysiłku. Nietrzymanie moczu to najczęściej problem kobiet w starszym wieku. Wynika z osłabienia mięśni dna miednicy, obniżenia macicy, mechanicznych lub anatomicznych uszkodzeń pęcherza i cewki moczowej.

Leczenie obejmuje przede wszystkim ćwiczenia usprawniające mięśnie podtrzymujące dno miednicy (mięśnie Kegla), trening pęcherza, preparaty wspomagające kontrolowanie oddawania moczu, a w cięższych przypadkach – leczenie operacyjne. Nietrzymanie moczu może też być konsekwencją zaburzeń hormonalnych u kobiet, które przechodzą menopauzę – wówczas konieczne bywa wprowadzenie do leczenia HTZ.

Męskie problemy z moczem

Choć to najczęściej kobiety miewają kłopoty z pęcherzem, problem ten nie omija także mężczyzn. U panów najczęstszą przyczyną problemów z oddawaniem moczu jest przerost prostaty. Dość rzadko spotyka się mężczyzn z infekcjami układu moczowego, co wynika z innej budowy anatomicznej niż w przypadku kobiet.

Milena L.