Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Diagnoza stawiana przez internet

diagnoza-stawiana-przez-internet

Serwisy poświęcone zdrowiu cieszą się ogromną popularnością. Ludzie poszerzają swoją wiedzę. Niestety, to zjawisko niesie ze sobą pewne zagrożenia, o których warto pamiętać.

Co roku wzrasta zainteresowanie serwisami poświęconymi tematyce zdrowotnej. Kilka lat temu co piąty rodak szukał informacji nt. swoich dolegliwości w internecie, obecnie postępuje tak połowa Polaków. Z przeprowadzonych sondaży wynika, iż na serwisy poświęcone zdrowiu zaglądają głównie 25- i 34-latkowie.

Czego poszukujemy na portalach zdrowotnych?

Kobiety zazwyczaj poszukują w internecie fachowych porad dotyczących odchudzania, depresji, alergii i schorzeń dermatologicznych. Z kolei panowie interesują się tematyką uzależnień i problemów seksualnych.

Wielofunkcyjne portale zdrowotne

Portale zdrowotne wychodzą naprzeciw swoim czytelnikom. Znajdziemy na nich zarówno porady specjalistów, jak i gotowe wnioski o refundację materiałów absorpcyjnych czy mapę z przychodniami alergologicznymi. Niektóre portale zostały wyposażone w wyszukiwarkę aptek.

Internetowe rankingi lekarzy – zalety

Dużą popularnością wśród internautów cieszą się serwisy, na których można ocenić lekarza i jego podejście do pacjenta. Teraz każdy może wyrazić swoją opinię nt. specjalisty, do którego umawia się na wizyty. To rozwiązanie ma swoje dobre strony. Znalezienie dobrego dermatologa stanowi nie lada wyzwanie. Warto wiedzieć, który lekarz zleca posiew przed przepisaniem antybiotyków zwalczających trądzik.

Irmina

Serwisy poświęcone zdrowiu cieszą się ogromną popularnością. Ludzie poszerzają swoją wiedzę. Niestety, to zjawisko niesie ze sobą pewne zagrożenia, o których warto pamiętać.

Internetowe rankingi lekarzy – wady

Niestety, tego typu portale nie są pozbawione wad. Nigdy nie wiemy, kto siedzi za drugą stroną monitora. Czasem lekarz, który uchodzi za gbura, jest świetnym specjalistą, który udziela zwięzłych informacji. Warto pamiętać, iż ludzie kierują się różnymi kryteriami, oceniając innych. Jedna pacjentka będzie zadowolona z ginekologa, ponieważ ten zawsze przepisuje jej tabletki antykoncepcyjne. Inna skrytykuje go za to, iż nie przeprowadza podstawowych badań, które pozwalają wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Jednocześnie nie należy zapominać o lekarzach, którzy swoim rywalom robią czarny PR.

Internet – dostawca usług medycznych

Internet coraz częściej pełni rolę dostawcy usług medycznych. W sieci możemy zamówić testy, które pozwalają określić poziom glukozy we krwi lub stan kręgosłupa.

Diagnoza lekarska przez internet

W internecie można znaleźć portale, które oferują porady fachowców. Po przelaniu określonej kwoty możemy liczyć na odpowiedź kardiologa, onkologa itp. Warto jednak ostrożnie podchodzić do internetowej diagnostyki. Lekarz nie jest w stanie ocenić stanu pacjenta, otrzymując zbiór przypadkowych informacji. Czasem konieczne staje się przeprowadzenie szczegółowych badań. Porady internetowe należy traktować jako działania przesiewowe i swoisty drogowskaz. Jeśli specjalista uzna, że powinniśmy przeprowadzić stosowne badania, należy udać się do pobliskiego ośrodka zdrowia.

Lekarzom, którzy przyjmują w publicznych placówkach często brakuje cierpliwości i empatii. Nie każdy specjalista potrafi wytłumaczyć pacjentowi, jak wygląda życie z danym schorzeniem. W takiej sytuacji pomoc lekarzy zatrudnionych przez portale internetowe może okazać się nieoceniona.

Irmina

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Na takich portalach zdrowotnych można dużo się dowiedzieć.Ja nie korzystam z porad tam zawartych.Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na poszczególny lek.Jednemu lek pomoże a innemu ten lek zaszkodzi.Wolę iść do lekarza.

Mindi

10 lat temu

Do porad zdrowotnych w internecie trzeba podchodzić z wielką ostrożnością. Wiele chorób ma podobny przebieg i bez wyników można popełnić błąd. Znajoma załamała się po tym gdy przeczytała, że silne bóle w biodrze prowadzą w czasie do wózka inwalidzkiego. Okazało się, że to była rwa kulszowa…. Jednak kiedyś gdy lekarz wyraźnie bagatelizował moje obawy co do choroby, przeczytałam jakie można zrobić badania, wykonałam je i poszłam z nimi do rodzinnego. Niestety potwierdziły się moje obawy.

drobina

10 lat temu

Często zaglądam na portale poświęcone zdrowiu, ale z wszelkich porad korzystam z wielką ostrożnością i…dobrze na tym wychodzę:-X

Zostaw komentarz