Nowa Ja Zabiegi estetyczne

Kawitacja ultradźwiękowa

kawitacja-ultradzwiekowa

Wzrost świadomości prozdrowotnej oraz kreowany przez media wizerunek „młodego, szczupłego i pięknego człowieka sukcesu” sprawił, że medycyna rozpoczęła poszukiwania skutecznych metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Otyłość jest obecnie jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotkniętych jest nią ponad 33% populacji na całym świecie. Jak podają statystyki WHO (World Health Organization), około 40% otyłości jest uwarunkowana genetycznie – to tzw. otyłość pierwotna, pozostałe 60% to otyłość wtórna – wynikająca głównie z następstw złego odżywiania.

W zakresie zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się obecnie zabiegi inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszej grupy zalicza się zabiegi liposukcji (chirurgiczna, ultradźwiękowa, infradźwiękowa, laserowa, wodna itd.), intralipoterapii – zwane również lipolizą iniekcyjną (polegające na podaniu w zlokalizowany depozyt tkanki tłuszczowej substancji rozbijającej komórki tłuszczowe). Do zabiegów nieinwazyjnych zalicza się kawitację ultradźwiękową (zwaną również lipolizą), RF (Radio Frequency), masaże i drenaże limfatyczne, zabiegi zimnym laserem, endomasaż itd.

Na czym polega zabieg kawitacji ultradźwiękowej?

Jedną ze skuteczniejszych metod bezinwazyjnego usuwania nadmiernych depozytów tkanki tłuszczowej jest, popularna w ostatnich latach, kawitacja ultradźwiękowa. Bazuje ona na oddziaływaniu zewnętrznego źródła ultradźwięków o określonej mocy bezpośrednio na podskórną tkankę tłuszczową, w której zachodzi zjawisko kawitacji.

Polega ono na powstawaniu w cieczy pulsujących pęcherzyków próżniowych lub wypełnionych parą nasyconą, lub gazem rozpuszczonym w cieczy, które pojawiają się w wyniku lokalnych rozerwań ośrodka pod wpływem dużych sił rozciągających. Pęcherzyki kawitacyjne mogą rozrastać się i pulsować w sposób wymuszony w następnych fazach fali ultradźwiękowej (kawitacja nieinercyjna) lub zapadać się w fazie zagęszczenia fali, wytwarzając nagłe zmiany ciśnienia, będące źródłem lokalnych fal uderzeniowych (kawitacja inercyjna), a także w określonych warunkach powodować powstawanie krótkotrwałych lokalnych błysków sonoluminescencyjnych.

Co to oznacza?

Andrzej Kępa

Wzrost świadomości prozdrowotnej oraz kreowany przez media wizerunek „młodego, szczupłego i pięknego człowieka sukcesu” sprawił, że medycyna rozpoczęła poszukiwania skutecznych metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Warunkiem koniecznym do wystąpienia kawitacji w roztworze jest osiągnięcie i przekroczenie pewnego progu natężenia ultradźwięków, tzw. progu kawitacji. Wielkość naprężeń i efekty biologiczne, będące następstwem kawitacji ultradźwiękowej, zależą od właściwości pola ultradźwiękowego i tkanki organizmu. Naprężenia związane z przepływem strumieniowym mogą powodować zmianę ładunku powierzchni komórki, przepuszczalności błony komórkowej, przerwanie i fragmentacje błony komórkowej. Rozerwanie błon komórkowych komórek tłuszczowych (adipocytów) powoduje ich trwałe zniszczenie. Odpowiednie uwodnienie tkanki tłuszczowej wzmaga to zjawisko i podnosi skuteczność kawitacji nawet o 50%.

Przygotowanie do lipolizy

Jeszcze lepsze efekty możliwe są do uzyskania poprzez odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu kawitacji ultradźwiękowej. Pacjent powinien przez co najmniej kilka dni przed zabiegiem zwiększyć spożycie płynów o około 1-1,5 l dziennie w stosunku do normalnie spożywanej ilości. Należy pić głównie niegazowaną wodę wysoce zmineralizowaną. Dzięki temu następuje odpowiednie uwodnienie tkanki tłuszczowej, co jest niezbędnym warunkiem dla zaistnienia prawidłowego procesu jej rozbicia.

Po zabiegu pacjent również powinien pić więcej płynów, by zapewnić prawidłowe oczyszczanie organizmu z tłuszczu i powstających w procesie jego rozkładu toksyn oraz usprawnić pracę układu limfatycznego. Dla wzmocnienia efektu zaleca się również wykonanie bezpośrednio po zabiegu drenażu limfatycznego, w celu pobudzenia układu limfatycznego do bardziej efektywnego procesu usuwania toksyn powstałych w procesie rozpadu adipocytów.

Andrzej Kępa

Wzrost świadomości prozdrowotnej oraz kreowany przez media wizerunek „młodego, szczupłego i pięknego człowieka sukcesu” sprawił, że medycyna rozpoczęła poszukiwania skutecznych metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Efekty kawitacji ultradźwiękowej

Efektywność i skuteczność terapii zależy od zastosowania odpowiedniego aparatu, którego moc pozwala na przekroczenie progu kawitacji w tkance tłuszczowej, odpowiedniej znajomości anatomii, fizjologii i biofizyki tkanki tłuszczowej oraz od właściwego algorytmu zabiegowego. Ultradźwięki nie są obojętne dla organizmu. Brak odpowiedniego doświadczenia i przeszkolenia personelu wykonującego zabieg może skutkować brakiem efektu terapeutycznego lub wręcz zagrożeniem dla zdrowia pacjenta.

W zależności od miejsca poddanego zabiegowi i ilości tkanki tłuszczowej zabieg wykonuje się przez 15 do 45 minut, zazwyczaj w serii zabiegów w odstępach siedmiodniowych. Przerwa między zabiegami pozwala na prawidłowy metabolizm rozpuszczonej tkanki tłuszczowej bez nadmiernego obciążenia wątroby. W przypadku wyjątkowo dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej zabieg kawitacji ultradźwiękowej można wykonywać dwa razy w tygodniu. Po wykonaniu kawitacji możemy przeprowadzić drenaż limfatyczny w celu wzmocnienia efektu i pobudzenia układu limfatycznego. W przerwach pomiędzy zabiegami zaleca się również wykonywanie masaży miejsca poddanego zabiegowi – mogą to być masaże podciśnieniowe, endomasaż lub drenaż limfatyczny.

Przeciwwskazania zabiegowi lipolizy

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów kawitacji ultradźwiękowej to aktywne choroby wątroby i nerek, obrzęk limfatyczny, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, uszkodzenie błony bębenkowej, stany nowotworowe, zakrzepowe zapalenie żył, protezy akustyczne lub elektryczne (np. stymulatory serca), metalowe implanty (zastawki, protezy, spirale), łuszczyca w miejscu wykonywania zabiegu, epilepsja, stosowanie leków sterydowych, aspiryna oraz inne leki przeciwzapalne stosowane na 2 tygodnie przed zabiegiem oraz ciąża.

Andrzej Kępa

Wzrost świadomości prozdrowotnej oraz kreowany przez media wizerunek „młodego, szczupłego i pięknego człowieka sukcesu” sprawił, że medycyna rozpoczęła poszukiwania skutecznych metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Bezpieczeństwo i dodatkowe zalety zabiegu

Ultradźwięki przyspieszają rozkład tkanki tłuszczowej i pobudzają pracę układu limfatycznego, dzięki czemu następuje łatwiejsze usuwanie toksyn z miejsca objętego procesem chorobowym. Kawitacja ultradźwiękami jest również skuteczna w terapii cellulitu o typie tłuszczowym i mieszanym. Obserwuje się tendencje do rozbudowywania aparatów do kawitacji ultradźwiękowej o nowe technologie wpływające na poprawę uzyskiwanych efektów zabiegowych. Minimalna inwazyjność zabiegu jest w pełni akceptowalna przez pacjentów i nie wymaga okresu rekonwalescencji po stosowanej procedurze.

Zabiegi kawitacji ultradźwiękowej są nowoczesną, bezpieczną i dającą wymierne efekty alternatywą terapeutyczną dla inwazyjnych procedur redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Stosowanie urządzeń mających odpowiednie parametry pozwalające na przekroczenie progu kawitacji w tkance tłuszczowej oraz mających odpowiednie certyfikaty (m.in. medyczny certyfikat CE) daje pełen profil bezpieczeństwa i gwarancję skuteczności zabiegu.

Źródło: Kosmetologia Estetyczna / 2 / 2012 / vol. 1

Andrzej Kępa

Komentarze

pati25

11 lat temu

Są różne sposoby usuwania tkanki tłuszczowej.Czy kawitacja ultradźwiękowa jest w 100 % bezpieczna.To też nie jest obojętne dla naszego zdrowia.Ja wolę się temu zabiegowi nie poddawać,wolę nie ryzykować.Zresztą nie mam tyle tkanki tłuszczowej abym musiała poddawać się takim zabiegom

Zostaw komentarz