sposoby na jesienną chandrę

Jesienna chandra w tym roku przyszła do nas wyjątkowo wcześnie. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak brzydkiego października. Po złotej polskiej jesieni nie pozostał nawet ślad. Brak słońca, niskie temperatury i liście spadające z drzew w połączeniu ze skracającym się dniem, wprawiają nas w nie najlepszy humor. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na poprawę nastroju.

 

Dokucza ci jesienna chandra? Postaw na spotkanie z przyjaciółkami

Nic tak nie poprawia nastroju jak rozmowa z osobami, które lubimy i którym możemy zaufać. Spotkanie w kobiecym gronie potrafi wyciągnąć z jesiennej chandry największego ponuraka.  Gdy przybliżycie sobie zabawne perypetie, wyskoczycie na wspólne zakupy lub do kina, nawet nie zauważycie, jak kiepski humor zamieni się w szampański nastrój. Nie żałujcie sobie czułości podczas powitań i pożegnań. Naukowcy udowodnili, że osoby, które przytulają się do 5 osób w ciągu dnia, cieszą się lepszym samopoczuciem i są szczęśliwsze. Bliskość drugiego człowieka pozwala rozładować napięcie i odpocząć po stresującym dniu.  Zadbaj o to, aby choć raz w tygodniu wyskoczyć na pyszny, owocowy koktajl w gronie przyjaciółek. Ich wsparcie może okazać się pomocne w tym trudnym dla nas czasie. Okres od października do lutego włącznie jest najgorszy dla naszej psychiki. Krótki dzień, brak słońca, zimno i nagie drzewa sprawiają, że świat zaczyna rysować się nam w ciemnych kolorach. Osobom prowadzącym bogate życie towarzyskie łatwiej przejść przez ten trudny czas.

 urlop na Malcie

Urlop na Malcie lub w słonecznej Argentynie

Jeśli co roku dopada cię jesienna chandra, spróbuj zawczasu tak zaplanować swój urlop, aby przypadał on na jesień i zimę. Zmień szare, ponure otoczenie i wyskocz na tydzień lub dwa do kraju, w którym jest ciepło i słonecznie. Mieszkańcy Malty nie bez powodu uchodzą za najszczęśliwszą europejską nację. Na tym wyspiarskim kraju pogoda dopisuje przez cały rok. Malta jest państwem stosunkowo bezpiecznym, poza tym należy do strefy Schengen, zatem bez problemu możemy udać się tam na wypoczynek.  Podczas gdy w Europie męczymy się z jesienną chandrą, Argentyńczycy cieszą się z nadchodzącego lata. Niestety, wycieczki do Ameryki Południowej są stosunkowo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na kilkunastogodzinny lot samolotem. Jeśli jednak jesteś szczęściarą i dysponujesz stosownymi środkami, Argentyna może okazać się dla ciebie wymarzonym miejscem. O tej porze roku panują w niej przyjemne temperatury, a przyroda budzi się do życia. Radosny śpiew ptaków i piękne krajobrazy z pewnością pomogą ci podładować akumulatory.

Sprawdzone sposoby na poprawę nastroju. Oglądanie seriali i telenowel

To jeden z najprostszych, a zarazem najtańszych sposobów na szybką poprawę nastroju. Wybierz te seriale, których akcja  rozgrywa się w pięknych, słonecznych parkach. Telenowele latynoamerykańskie niemal zawsze rozgrywają się w pięknych sceneriach. Bajkowe historie o miłości, która pokonuje największe przeciwności losu mogą wydawać się  banalne, ale należą do świetnych poprawiaczy nastroju. Pozwalają spojrzeć na świat przez różowe okulary i łatwiej przebrnąć przez jesienną szarugę.

Nadrabianie zaległości czytelniczych

Ciekawa lektura to najlepszy czasoprzyspieszacz. Jeśli trafisz na intrygującą powieść, nawet się nie obejrzysz, gdy nastanie noc, a ty będziesz musiała położyć się spać.  Jesienią i zimą warto sięgać po lżejszą lekturę. Powieści psychologiczne, które opowiadają o ludzkim cierpieniu, mogą cię tylko pogrążyć w stanie melancholii i ogólnego przygnębienia. Romanse, zabawne powieści obyczajowe i intrygujące kryminały pomogą ci oderwać się od rzeczywistości. Zadbaj o dobre i energooszczędne oświetlenie. Nie czytaj przy ciemnym świetle, ponieważ w ten sposób tylko zniszczysz wzrok. Na szczęście w XXI wieku żarówka dająca jasne światło wcale nie musi kosztować majątku i pochłaniać ogromnych ilości energii.

Gdy dokucza ci jesienna chandra, wypij koktajl bananowy

Koktajl bananowy to zdrowa słodycz, która szybko podniesie poziom endorfin w twoim organizmie. W końcu od czasu do czasu trzeba się trochę porozpieszczać. Lepiej zjeść pyszny koktajl bananowy niż opakowanie ciastek i przywitać wiosnę z dodatkowymi kilogramami. Koktajl bananowy przyrządzisz bardzo prosto – wystarczy, że pociętego banana wrzucisz do blendera i dodasz do niego 150 ml jogurtu naturalnego lub kefiru. Możesz też wzbogacić smaczny napój łyżeczką błyskawicznych płatków owsianych i dostarczyć w ten sposób cennego błonnika.  Banany stanowią bogate źródło magnezu, który działa kojąco na nasze nerwy i wprawia nas w dobre samopoczucie.

Sprawdzone sposoby na jesienną chandrą. Porządkowanie wakacyjnych zdjęć

Wspominanie chwil, które odeszły, ale pozytywnie zapisały się w naszej pamięci, może nam pomóc przetrwać ten trudny czas, jakim jest jesień i zima. Porządkując wakacyjne zdjęcia poczujesz zapach skąpanej w słońcu plaży, a tym samym wprawisz siebie w lepszy nastrój.  Pamiętaj, do marca pozostało już tylko nieco ponad 4 miesiące. Wiosna nadejdzie szybciej, niż myślisz, zwłaszcza jeśli tak zorganizujesz sobie wolny czas, aby płynął on w okamgnieniu.

Irmina Cieślik