Kultura Styl życia

JESC – Roksana Węgiel wygrywa Eurowizję dla dzieci

Roksana Węgiel

Screen z serwisu YouTube

Wczoraj po południu miało miejsce historyczne zwycięstwo Polski w Eurowizji Junior. Po Grand Prix konkursu sięgnęła Roksana Węgiel.  To pierwszy sukces Polski na JESC. Do tej pory mieliśmy problem ze wskoczeniem do top 10 konkursu.

Rekordowa edycja JESC

Roksana Węgiel wystąpiła w historycznej edycji Eurowizji dla Dzieci. W tym roku przyciągnęła ona rekordową liczbę krajów, lista uczestników konkursu liczyła aż 20 reprezentantów. Na JESC zadebiutowały dwa kraje: Kazachstan i Walia.  Przypomnijmy, że w tegorocznej „dorosłej” Eurowizji o Grand Prix walczyło 26 państw w wielkim finale. Zatem obydwa konkursy mają zbliżony poziom trudności.

Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior głosami widzów

Roksana Węgiel zdobyła Grand Prix Eurowizji dla dzieci, choć jurorzy nie uplasowali jej w top 3 konkursu.  Polka w głosowaniu profesjonalistów zdobyła tylko jedną maksymalną notę, przywędrowała ona z Francji. Niemniej Roksana Węgiel otrzymała punkty z większości komisji jurorskich, w tym m.in. z albańskiej, rosyjskiej, ukraińskiej czy białoruskiej.  Zwycięstwo Polce przyniosło głosowanie widzów. Mieli oni do rozdysponowania taką samą pulę punktów jak jury. Roksana Węgiel bezapelacyjnie wygrała głosowanie widzów, które przyniosło jej 138 punktów. O 13 punktów więcej, niż potrzebowała do pokonania Australijki.

Nowoczesna piosenka i świetna choreografia, czyli przepis na sukces

O sukcesie polskich reprezentantek zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze, TVP po raz pierwszy podeszła poważnie do przygotowania występu. Wybrała wewnętrznie nowoczesną piosenkę dla Roksany. To pierwszy utwór, który nie był nudny i smutny. Polska od lat specjalizuje się w balladach, które nie do końca wpisują się w klimat JESC. Tutaj sporo zyskują żywe, nowoczesne piosenki. Polska właśnie taka była. Na dodatek nad stroną choreograficzną występu pracował Tomasz Barański, utytułowany tancerz i choreograf.  Widać było, że występ wyszedł spod rąk profesjonalistów. Nawet stroje zostały starannie przemyślane.

Eurowizja Junior w 2019 roku odbędzie się w Polsce?

Zwycięstwo Roksany Węgiel otwiera przed Polską możliwość organizacji przyszłorocznej edycji JESC. Jednak laureat Eurowizji dla dzieci nie ma zagwarantowanych praw organizatorskich.  Może jednak w tej sprawie rozmawiać z EBU (Europejską Unią Nadawców Publicznych). Po optymistycznym wpisie prezydenta, Andrzeja Dudy, w mediach społecznościowych, należy przypuszczać, że Polska będzie walczyła o ten zaszczyt.

TVP powinna wyciągnąć wnioski ze zwycięstwa Roksany Węgiel. W przyszłym roku lepiej wybrać reprezentanta Polski na dorosłą Eurowizję za zamkniętymi drzwiami, powalczyć dla niego o jak najlepszy utwór, który jest żywy, nowoczesny. Zaprosić do współpracy choreografa o dużym doświadczeniu scenicznym, można ponownie skorzystać z kompetencji Tomasza Barańskiego.

Dodaj komentarz