Męska Strefa Męskie dolegliwości

Jaskra

jaskra

Jaskra to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, jednak podnosi on poziom ryzyka. Choroba zazwyczaj pojawia się po 35 roku życia i wraz z biegiem lat rośnie prawdopodobieństwo zachorowania.

Jaskra, jako choroba oczu, może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia wzroku. Jej najczęstszą przyczyną jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Oddziałując na wnętrze oka wywołuje ono ucisk na nerwy wzrokowe, co prowadzi do ich obumierania i utraty wzroku. Inną przyczyną jaskry jest zaburzony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nerwów wzrokowych. Na chorobę narażone są osoby ze zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem, z cukrzycą, nadwagą. Są to tylko niektóre czynniki ryzyka mogące wywołać jaskrę.

Objawy choroby zależą od jej rodzaju. Przy jaskrze z otwartym kątem przesącza zazwyczaj ich nie ma. Dopiero badanie lekarskie może stwierdzić, czy choroba występuje. Forma ostra jaskry z zamkniętym kątem przesącza przejawia się silnymi bólami głowy, zamglonym widzeniem, nudnościami i wymiotami.

Aby rozpoznać zagrożenie jaskrą i określić jej typ warto wykonać takie badania jak: badanie dna oka i nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie kąta przesączenia (gonioskopia), komputerowy pomiar pola widzenia. Jeśli wykryte zmiany okażą się niejednoznaczne należy wykonać: polarymetrię laserową włókien nerwowych siatkówki (GDX), tomografię laserową nerwu wzrokowego (HRT), ultradźwiękowy pomiar grubości rogówki (pachymetria). Jeśli te badania wykazały jaskrę, należy być pod stałą opieką lekarza i regularnie wykonywać badania.
W jaskrze z otwartym kątem przesącza stosuje się leczenie kroplami zawierającymi beta-blokery. Jeśli natomiast występuje jaskra z zamykającym się kątem przesącza zalecane są leki zwężające źrenice lub przeprowadzany jest laserowy zabieg przecinania tęczówki. Istnieją również zabiegi chirurgiczne. Jeden z nich polega na wycięciu tęczówki (zamykający się kąt), natomiast inny polega na usunięciu tkanek w kącie przesączania (tzw. trabeculectomia).

Jaskra jest chorobą nieuleczalną. Wszelkie zmiany i upośledzenie widzenia jakie nastąpiły przed podjęciem leczenia są nieodwracalne. Warto zatem regularnie wykonywać badania u okulisty. Mogą one wykryć jaskrę w początkowym stadium i ocalić wzrok.

Anna Ś

TAGI:

Komentarze (5)

basia4ab

12 lat temu

Ja choruję na przewlekłą jaskrę obu oczu.Jestem po operacji oka lewego.Na dodatek mam zanik nerwu wzrokowego.Na jaskrę choruję około 15 lat.Na początku choroby, nikt nie podejrzewał,że to taka choroba.Głowa mnie bolała i oczy.Dopiero będąc u okulistki,po zbadaniu ciśnienia w gałkach ocznych ,okazało się że mam bardzo wysokie ciśnienie wśród gałkowe.Teraz mam krople do oczu i zakraplam 3 razy dziennie.Mimo że krople są na obniżenie ciśnienia, jednak mam i tak podwyższone ciśnienie w gałkach ocznych.Oko nie operowane kwalifikuje się w tej chwili do zabiegu,ale to odwlekam.Wzrok bardzo mi się osłabił, po chemioterapii.Między cyklami chemioterapii, miałam tak silny ból gałek ocznych, że myślałam że stracę wzrok.Teraz to się uspokoiło.W rodzinie nikt nie chorował na jaskrę.Wiem że jaskrę można dziedziczyć po linii matki.Córka moja jest pod stała kontrolą w Klinice Okulistycznej i jest zawsze badana, pod kątem jaskry.Jak do tej pory, nic nie wskazuje, by tą chorobę odziedziczyła po mnie.Basia

pati25

12 lat temu

Jaskra to bardzo straszna choroba.Na szczęście nikt w mojej rodzinie jej nie miał.Przy tej chorobie zmniejsza się także pole widzenia

Stenka

13 lat temu

Mnie przed jaskra ostrzegł dermatalog u którego leczę alergię. Słońce wywyłuje u mnie alregię skórną i jest obawa, że może uszkodzic oczy. Dlatego przynajmniej raz w roku robie dokładne badania, żeby nie przeoczyć jak zacznie coś się z oczami dziać

gwolska

13 lat temu

Jaskra- przykra choroba i nieuleczalna.A najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że malutkimi kroczkami powoduje całkowitą ślepotę. Choroba ta jest również dziedziczna tak ,ze wszelka profilaktyka nic nie pomoże.Przyjmowanie leków rozkurczowych czy antydepresyjnych może nasilić chorobę. Okresowe badanie wzroku to w tym przypadku najlepsza profilaktyka.

Zostaw komentarz