Moda

Jaki komunikat wysyłają nasze ubrania?

Jaki komunikat wysyłają nasze ubrania

Zdjęcie autorstwa Buro Millennial z Pexels

Psychologia ubioru to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, która przynosi wiele cennych porad. Bardzo często nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do swojego outfitu. Wychodzimy bowiem z założenia, że liczą się nasze kompetencje i charakter, a nie to, jak wyglądamy. Niestety, komunikaty niewerbalne wpływają na to, jak odbieramy drugiego człowieka. Pierwsze wrażenie kształtuje się w ciągu 7 sekund. Jaki komunikat wysyłają nasze ubrania?

Spis treści:

  1. Pierwsze wrażenie w 50% zależy od ubioru
  2. Sweter odbiera nam profesjonalizm w miejscu pracy
  3. Damski garnitur, biała koszula i szpilki dodają nam profesjonalizmu
  4. Koszula z podwiniętymi rękawami oraz płaskie buty
  5. Jaki komunikat wysyłają nasze ubrania? Kolorowy garnitur damski oraz fantazyjna koszula
  6. Czerwony garnitur damski

Pierwsze wrażenie w 50% zależy od ubioru

Można by uznać, że ocenianie innych po jego stylizacji, jest płytkie i niesprawiedliwe. Niestety, nasz mózg został tak ukształtowany w procesie ewolucji, by szybko dokonywać klasyfikacji. Ta umiejętność ma nas uchronić przed potencjalnym zagrożeniem. Kluczową rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Za nie w większości odpowiadają komunikaty niewerbalne, a zaledwie w ułamku to, co mówimy i świadomie przekazujemy. To, jaki komunikat wysyłają nasze ubrania, aż w 50% wpływa na odbiór naszej osoby. O czym należy pamiętać?

Sweter odbiera nam profesjonalizm w miejscu pracy

Kobieta ubrana w sweter nie jawi się jako specjalistka godna zaufania, której można powierzyć odpowiedzialne zadania, w tym realizację projektu. Niestety, gdy założymy taki miękki i puchaty element garderoby, będziemy traktowane dość stereotypowo. Sweter odbiera nam profesjonalizm w miejscu pracy i sprawia, że jesteśmy postrzegane jako troskliwe opiekunki. W rezultacie nie otrzymujemy poważnych zleceń, a polecenie, by parzyć dla wszystkich kawę etc.

Damski garnitur, biała koszula i szpilki dodają nam profesjonalizmu

Kobiety od niedawna są aktywne zawodowo. Przez wieki to mężczyźni odpowiadali za zarabianie pieniędzy i stworzyli własny dress code. Aby roztaczać wokół siebie aurę profesjonalizmu, warto zaczerpnąć niektóre elementy garderoby z męskiej szafy. Damski garnitur zestawiony z jasną koszulą sprawia, że jawimy się jako kompetentne i godne zaufania. Mamy też większą szansę na poważne traktowanie i awans w firmie, w której pracujemy. Damski garnitur najlepiej jest zestawić ze szpilkami, które mają formalny charakter i podkreślają nasz profesjonalizm. Niemniej tutaj można pozwolić sobie również na mokasyny. Te buty zostały zaczerpnięte z męskiej szafy i wielu panów przychodzi w nich do biura.

Koszula z podwiniętymi rękawami oraz płaskie buty

Taki ubiór idealnie sprawdzi się w tych firmach, gdzie kobieta oprócz zadań biurowych czasem ma do wykonania jakąś pracę fizyczną, np. musi zapakować paczki i wysłać je do klientów. W takiej sytuacji należy połączyć profesjonalny wygląd z wygodą. Koszula ma stosunkowo elegancki charakter, ale gdy podwiniemy w niej rękawy, widać, że jesteśmy gotowe do pracy, także tej cięższej i nie boimy się żadnych wyzwań. Natomiast płaskie buty pokazują, że dobrze przygotowałyśmy się do swojego zadania. Chodzenie w szpilkach po hali produkcyjnej, gdzie nadzoruje się szycie ubrań etc., jest mało praktycznym rozwiązaniem. Nierzadko też buty na obcasie obniżają naszą wydajność przy realizacji niektórych obowiązków.

Jaki komunikat wysyłają nasze ubrania? Kolorowy garnitur damski oraz fantazyjna koszula

Z jednej strony taki ubiór ma charakter elegancki, a co za tym idzie, pasuje również do biura. Z drugiej kolory garnitur damski wymyka się schematom. Podobnie jak koszula z modowym twistem. Taki ubiór pasuje kobietom, które pracują w branży kreatywnej, w tym w marketingu czy w mediach. Ich strój podkreśla ich pomysłowość, która tutaj jest na wagę złota. Jeśli pracujesz w branży kreatywnej, nie bój się zaszaleć z ubiorem. To tylko działa na twoją korzyść, ponieważ podkreśla twoje atrybuty.

Czerwony garnitur damski

Czerwień to kolor władzy, ale też pewności siebie. Gdy chcesz dodać sobie mocy przed ważnymi negocjacjami, to sięgnij po czerwony garnitur damski. On pokazuje, że nie dasz sobie wejść na głowę, osiągnęłaś wysoką pozycję w swojej branży i należy się z tobą liczyć.  To także dobry ubiór dla kobiet z wysokimi aspiracjami zawodowymi, ponieważ podświadomie dajesz się zapamiętać jako osoba idealna do sprawowania władzy.

Dodaj komentarz