ABC menopauzy Menopauza

Jak złagodzić przekwitanie

jak-zlagodzic-przekwitanie

Tylko niedoświadczony życiem dwudziestolatek może pomyśleć, że pomiędzy okresem przekwitania a starością można postawić znak równości. Dojrzała i świadoma kobieta, którą niewątpliwie jesteś, wie, że menopauza to tylko kolejny etap w życiu, który wymaga naszej akceptacji. Aby czas ten nie był zanadto burzliwy i ciężki, musisz zmodyfikować niektóre z dotychczasowych przyzwyczajeń.

Menopauza a tycie

Jednym z pierwszych objawów niedoboru hormonów jest skłonność do przybierania na wadze. Niechciane wałeczki lubią odkładać się w okolicy talii i brzucha oraz piersi. Ta ostatnia wiadomość wcale nie powinna nas ucieszyć, ponieważ młode piersi mają w sobie więcej tkanki gruczołowej, niż tłuszczowej, dzięki czemu zachowują swój ładny kształt i jędrność. Nadmierne i szybkie przybieranie na wadze w dojrzałym wieku, może zdeformować wygląd piersi i zmusić nas do zakupy nowej i niestety większej bielizny. Jak zaradzić problemowi z utrzymaniem linii? Po pierwsze – dieta, po drugie – ruch i po trzecie – ruch. I tych proporcji należy się trzymać. Słowa dieta nie powinnaś się obawiać i kojarzyć wyłącznie z listą wyrzeczeń. Twoja nowa dieta będzie dla Ciebie sposobem na życie, a wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w naszej zakładce Odżywianie.

Nowym elementem, który powinnaś wprowadzić do swojego rozkładu dnia jest dzienna dawka ruchu. Na naszej stronie znajdziesz propozycje dyscyplin rekreacyjnych jak aqua aerobiku, pilates, jogi, prozdrowotnych form body@mind, nordic walking oraz form tanecznych. Dlaczego nasz wybór padł właśnie na nie? Otóż są tą bezpieczne formy ruchu, które możesz uprawiać, mimo niewielkich problemów zdrowotnych, pojawiających się u kobiet w wieku około menopauzalnym. Niektóre z naszych propozycji, hamują pogłębianie się wad postawy, bólów krzyża, zatrzymują osteoporozę lub pomagają spalić tkankę tłuszczową przy jednoczesnym odciążeniu stawów.

Oczywiście są to tylko nasze propozycje dla Ciebie, które chciałyśmy Ci przybliżyć. Twoją aktywnością może być również wieczorny spacer, a najlepiej szybki marsz, zastąpienie samochodu rowerem, prace porządkowe na działce, basen lub jazda konna. Ważne jest jednak, aby oprócz powyższych aerobowych aktywności, które zrównoważą bilans zjedzonych kalorii, praktykować również takie ćwiczenia, które wzmocnią i rozwiną Twoje mięśnie oraz kości. Jeżeli interesujesz się jogą i innymi prozdrowotnymi formami ruchu, zwróć uwagę na nasz artykuł o jodze hormonalnej. Dzięki niej, oprócz poprawy kondycji fizycznej, zyskasz spokój i równowagę, a także pobudzisz jajniki do produkcji brakujących Ci kobiecych hormonów.

Jeżeli zmodyfikujesz swoje dotychczasowe przyzwyczajenia dietetyczne, zaserwujesz ciału codzienną dawkę ruchu i jednocześnie wypoczynek dla ducha, okres przekwitania powinien przebiegać nieco łagodniej. Poczekaj na rezultaty zastosowanych zmian, a w przypadku zbyt słabego twoim zdaniem efektu, poczytaj nasze artykuły na temat hormonalnej terapii zastępczej i fitoestrogenów.

Anna J

Komentarze (7)

Meguszka

12 lat temu

Małgorzata masz zupełną rację – kiedyś byłam aktywna – uprawiałam sport, byłam cały czas w ruchu. Kiedy zaczęłam pracować 8h, siedząc na tyłku przed komputerem miałam coraz mniej czasu na ćwiczenia, aż w końcu przestałam chodzić na gimnastykę. Nie potrafiłam się zmobilizować.
Efekt? Opona na brzuchu, niezbyt jędrna pupa, brak mięsni na kończynach no i gorsze samopoczucie. Kolejne lato, a ja się na nie nie przygotowałam. Znowu!
Dopiero od tygodnia ćwiczę dodatkowo w domu, chodze na zajecia 2x w tyg. Nie chcę być flaczkiem! 🙂

Iva.

12 lat temu

Malgorzata napisalas, ze kusi Cie pilates ale z rownowaga u ciebie kiepsko. Ale to wlasnie dzieki cwiczeniom pilatesa polepszysz swoja rownowage i koordynacje.
Nie wiem ile masz lat, ale juz po czterdziestce pogarsza sie rownowaga, gdyz slabna miesnie, a pilates odwraca proces starzenia wlasnie poprzez wzmocnienie calego tulowia.
Jest to jedna z wielu korzysci, jakie daje metoda pilatesa. Dlatego goraco namawiam.

pati25

12 lat temu

Gdy wchodzimy w pewien wiek,kończymy ileś tam lat nasze ciało zaczyna się zmieniac,odczuwamy drobne dolegliwości.Sądzimy,że to już ten wiek,w którym mogą wystąpic te dolegliwości,że to starośc.A tak naprawdę nie wiemy,że to tylko menopauza.

okulary

12 lat temu

W miarę upływu czasu są odczuwalne stopniowo różne zmiany w organiżmie kobiety.Warto oczywiście dużo poczytać na ten temat jeśli wchodzimy w taki etap życia , podane wiadomości są pouczające i bardzo dobre do wykorzystania na codzień.

Małgorzata

12 lat temu

moje ciało zaczęło się intensywnie zmieniać juz po 25 roku życia, kiedy zaczęłam pracować za biurkiem. A i hormony podobno zaczynają już w tym wieku spadać. Rada ze zmianą przyzwyczajeń jest świetna i to nie dopiero po 45 roku życia. Z bezpiecznych proponowanych przez was form ruchu w Wellness kusi mnie pilates, ale u mnie z równowagą kiepsko. A akceptacja upływającego czasu potrzebna jest zawsze. Tylko jak sie miało te 20 lat, to się jakos go nie zauważało:(

Annagata

12 lat temu

W rzeczy samej-nie da się cofnąć czasu.Ale rzeczywiście,dobrze,że są takie artykuły jak ten,który uświadamia nam wiele rzeczy.Często,kiedy coś się z nami dzieje,zastanawiamy się ,wpadamy w panikę,a tak naprawdę nie znamy swojego organizmu i jego różnych reakcji.

cali

12 lat temu

Dziękuję za ten artykuł, pani Aniu. Najwazniejsza jest nasza świadomość o tym co dzieje się z naszym organizmem i naszym ciałem. Powinnyśmy zaakceptować tę naturalną kolej rzeczy jaką jest menopauza. Nic nie poradzimy, czasu nie da się cofnąć, niestety…

Zostaw komentarz