Jak zaoszczędzić pieniądze

Większość z nas kupuje więcej, niż jest w stanie zużyć. W rezultacie, gdy pojawia się nieplanowany wydatek, zakup nowych kozaków, naprawa samochodu, to brakuje nam środków finansowych. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić pieniądze.

Z każdej wypłaty odkładaj określoną kwotę

Staraj się z każdej wypłaty odkładać pewną stałą kwotę, której nie wolno ci ruszać, chyba że naprawdę sytuacja będzie podbramkowa. Może to być 50, 100 lub 500 zł. Każda z nas zarabia inaczej i ma inne wydatki. Niemniej bądź konsekwentna, a żadna awaria cię nie zaskoczy.

Żywność kupuj, gdy zjesz to, co masz w domu

Wiele z nas wyrzuca pieniądze do śmietnika. Sporym problemem jest robienie zapasów żywności. Ta, niestety, się psuje, przez co wyrzucamy ją do kosza. Tymczasem lepiej jest najpierw zjeść wszystko, co masz w domu, a dopiero potem podskoczyć do sklepu po warzywa, owoce, nabiał etc. Dzięki temu unikniesz marnotrawstwa, a pod koniec miesiąca będziesz mieć więcej pieniędzy na koncie niż zazwyczaj.

Oceń ofertę sklepów

Bardzo często robimy zakupy w przypadkowym sklepie, bo akurat jest po drodze. Tymczasem poszczególne dyskonty i supermarkety wypadają nieco inaczej pod kątem ceny.  Nie chodzi o to, abyś po banany szkła do sklepu X, a po jabłka do Y, ale jeśli wiesz, że żywność wychodzi taniej w X, a chemia domowa w Y, to na co dzień chodź do X, a  raz w miesiącu do Y.

Kupuj ubrania, które na pewno będziesz nosić

Wiele z nas ulega magii reklamy i wyprzedaży. Kupujemy rzeczy zbędne, których nigdy nie nosimy ani nie używamy.  Są to zamrożone pieniądze. Czy naprawdę potrzebujemy 10 koszulek tylko dlatego, że każda z nich kosztuje 5 zł?  Ze dwie warto kupić w tej cenie, ale więcej nie ma sensu.

Na rzeczy dodatkowe, poluj na wyprzedażach

Jeśli coś ci się podoba, ale nie jest niezbędne, poczekaj do wyprzedaży. Wtedy kupisz dane ubranie, gadżety czy dodatek dużo taniej. Zaoszczędzone pieniądze zawsze mogą się przydać na coś innego.

Korzystaj z kodów rabatowych online

W internecie można znaleźć wiele kodów rabatowych. Istnieją specjalne strony zbierające tego typu zniżki, z których możesz skorzystać w razie potrzeby. Nawet jeśli to będzie tylko 10 zł oszczędności, to zawsze warto je mieć niż nie mieć.

Rzeczy, które zalegają w mieszkaniu sprzedaj dalej

Masz w domu dużo niepotrzebnych książek, ubrań, akcesoriów etc. Zamiast je trzymać lub wyrzucać na śmietnik, spróbuj sprzedać je w internecie. Możesz ustawić odbiór osobisty lub wysyłkę.  Zawsze odzyskasz choć część pieniędzy.