Jak wzmocnić stawy
Grafika dostarczona przez partnera

Dieta i ćwiczenia na stawy pomogą zwalczyć dolegliwości bólowe i stany zapalne. Z kolei wsparciem w odbudowie zdegenerowanej tkanki może być suplementacja kolagenu. Podpowiadamy, jak wzmocnić stawy za pomocą suplementów diety, ćwiczeń na stawy oraz codziennego menu.

Dieta na stawy

Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomogą zachować stawy w dobrej kondycji. Osobom zmagającym się z bólem stawów poleca się redukcję masy ciała, co odciąży stawy kolanowe i biodrowe.

Nadwaga sprawia, że może dojść do uszkodzenia chrząstki stawowej. Stawy potrzebują wielu cennych składników odżywczych – jak m.in. wapń, fosfor, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, białko, a także witaminy C, D, A oraz E.

Niezbędny do budowy i regeneracji stawów jest także kolagen. Jego najlepsze źródła to golonka i podroby, galaretki z nóżek kurczaka, zupa z kurzych łapek, sproszkowana chrząstka rybna, ryby w galarecie czy gotowane chrząstki i głowizny. Mało kto jada takie „specjały” na co dzień, dlatego warto zastanowić się także nad suplementami zawierającymi kolagen.

Suplementacja kolagenu

Kolagen to ważny składnik tkanki łącznej. Jest bardzo ważnym składnikiem do odbudowy stawów. Odpowiada za budowę kości, chrząstek, stawów, skóry oraz ścięgien. Tkanką w ogromnej mierze zbudowaną z kolagenu jest też skóra. Białko to pełni rolę rusztowania, sprawia, że skóra może zabezpieczać wrażliwe części ciała. Wysoką zawartość kolagenu ma także rogówka oka oraz ściany naczyń krwionośnych.

Kolagen stanowi jeden z kluczowych elementów każdego organizmu, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji. Jednak organizm człowieka wraz z wiekiem traci zdolność odbudowy włókien kolagenowych, a efektem mogą być zaburzenia pracy różnych partii ciała oraz zaburzeń ruchu. Rozwiązaniem mogą być dobrej jakości suplementy z kolagenem – jak m.in. preparaty Nature Essence w wygodnych saszetkach.

Kolagen nadaje skórze elastyczności, opóźnia procesy starzenia i poprawia odporność na rozciąganie. Jest znany jako białko młodości. Pomaga skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i dba o jej elastyczność. Suplementy z kolagenem pomogą uzupełnić i będą wspomagać jego naturalną syntezę w organizmie.

Jak wzmocnić stawy ćwiczeniami?

Oprócz diety i suplementów, na ból stawów mogą pomóc odpowiednie ćwiczenia. Najlepiej wybierz się do fizjoterapeuty, który rozpisze plan treningowy. Wiele dolegliwości bólowych można zredukować także samodzielnie w domu. Nie powinny być trudne ani forsowne. Trening należy zacząć od niskiej intensywności – kluczowa jest ogólna dbałość o kondycję.