Jak urządzić dużą łazienkę
Curtis Adams z Pexels

Większość z nas mieszka w bloku, gdzie powierzchnia mieszkań jest dość mocno ograniczona. Mała łazienka stanowi zatem często spotykany problem. Jest on na tyle powszechny, że można znaleźć liczne triki na urządzenie małej łazienki. Co jednak zrobić, gdy dysponujemy większą powierzchnią do zagospodarowania? Jak urządzić dużą łazienkę, by ta nie sprawiała wrażenie pustej?

Spis treści:

  1. Duża łazienka – dlaczego czasem zieje pustką?
  2. Wanna czy kabina prysznicowa?
  3. Toaleta myjąca czy zwykła?
  4. Jak urządzić dużą łazienkę? Pralka i kosz na brudną bieliznę
  5. Szafa na środki czystości i mop
  6. Szafka na kosmetyki
  7. Jaki styl wnętrzarski pasuje do dużej łazienki?
  8. Błędy w aranżacji dużej łazienki

Duża łazienka – dlaczego czasem zieje pustką?

Jeśli źle zaprojektujemy dużą łazienkę, to możemy nie wykorzystać w pełni posiadanego potencjału. Ta zacznie nas straszyć pustką, a brak niektórych funkcjonalności prędzej czy później o sobie przypomni. Łazienkę warto podzielić na kilka stref, a następnie dokładnie przemyśleć aranżację każdej z nich.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Duża łazienka stanowi prawdziwe błogosławieństwo. Można w niej bowiem umieścić wszystko to, o czym większość Polaków może tylko pomarzyć. Jedni z nas kochają długie i relaksujące kąpiele z dodatkiem soli, drudzy stawiają na szybki prysznic, który pozwala zaoszczędzić wodę i czas. Bardzo często jednak każdy z domowników posiada odmienne preferencje w tym zakresie. Duża łazienka pozostawia nam szerokie pole manewru. Możemy w niej umieścić dużą i wygodną wannę oraz kabinę prysznicową. Ponadto znajdzie się w niej miejsce na umywalkę, dozownik mydła i lustro, w którym możemy poprawić fryzurę czy makijaż.

Toaleta myjąca czy zwykła?

Toaleta i spłuczka stanowią najczęściej wybierane rozwiązanie. Mają uniwersalny charakter i sprawdzą się w każdym wnętrzu. W ostatnich latach obserwuje się jednak wzrost zainteresowania innowacyjnymi sanitariatami. Jednym z nich jest toaleta myjąca. Możemy w niej sterować wielkością strumienia wody i jej temperaturą. Woda oczyszcza nasze miejsca intymne i pozwala utrzymać ich higienę, przez co chroni przed infekcjami. Ponadto jest to świetne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. Toaleta myjąca pozwala zrezygnować z zakupu papieru toaletowego. Wymaga jednak podłączenia zarówno do rury z wodą, jak i do źródła prądu. Jest bowiem zasilana przez elektryczność.

Jak urządzić dużą łazienkę? Pralka i kosz na brudną bieliznę

Duża łazienka zdejmuje z naszych barków dylemat: gdzie postawić pralkę? Czy wiesz, że niektóre mieszkania są na tyle małe, że tego typu sprzęt instaluje się w kuchni, a nawet w przedpokoju? Duża łazienka pozwala umiejscowić w niej pralkę, ale też kosz na brudną bieliznę. W rezultacie nie musimy przemierzać mieszkania z T-shirtem w dłoni, aby umieścić go we właściwym pojemniku, w którym zbieramy pranie. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Po zdjęciu brudnej odzieży, od razu możemy włożyć ją do kosza.

Szafa na środki czystości i mop

Bardzo często nie wiemy, gdzie przechowywać płyn do mycia podłóg czy spray do szyb. W rezultacie kupujemy koszyk, który stawiamy pod umywalką, co nie prezentuje się zbyt estetycznie. Duża łazienka pozwala postawić w niej szafkę na środki czystości i mop. Jeśli wybierzemy odpowiedni mebel, pomieścimy w nim również odkurzacz.

Szafka na kosmetyki

Osoby, które posiadają małą łazienkę, często muszą przechowywać kosmetyki w pokoju pod łóżkiem. Nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie, ponieważ zawsze trzeba pamiętać o tym, że dany produkt się skończył i trzeba przynieść nowy egzemplarz z sypialni czy salonu. Duża łazienka pozwala umiejscowić w niej szafkę na kosmetyki.  Teraz wszystkie produkty masz pod ręką i nie musisz wołać męża, aby przyniósł ci nową butelkę żelu pod prysznic.

Jaki styl wnętrzarski pasuje do dużej łazienki?

Jak urządzić dużą łazienkę? Nie ma jednej rady. Możemy postawić na styl boho, industrialny, glamour czy skandynawski. Tak naprawdę wystrój łazienki powinnyśmy dostosować do własnych preferencji estetycznych. Musimy jednak pamiętać, że w tego typu pomieszczeniach rzadko sprawdza się eklektyzm. Nadmiar wzorów, kolorów czy faktur utrudnia relaks i sprawia, że czujemy się nieprzyjemnie spięte. Warto zadbać o to, aby poszczególne elementy wystroju pozostawały ze sobą spójne pod względem estetyki.

Błędy w aranżacji dużej łazienki

Duża łazienka też może zostać źle zaaranżowana. Często umieszczamy wannę zbyt blisko toalety, przez co obijamy się lub mamy problem ze sprzątaniem. Trudno bowiem dotrzeć nam do trudno dostępnych miejsc. Drzwi pralki powinny się swobodnie otwierać. Powinnyśmy mieć także ułatwiony dostęp do kosza z brudną bielizną, szafy ze środkami czystości czy szafki z kosmetykami. Gdy trudno się do nich dostać, duża łazienka przestaje być funkcjonalna.