Jak szukać pracy w dobie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele krajów, w tym Polska, prowadziło lockdown. Miał on za zadanie spowolnić rozprzestrzenianie COVID-19. Niestety, na lockdownie bardzo mocno ucierpiała też gospodarka. Wiele firm upadło, a ich pracownicy z dnia na dzień stali się osobami bezrobotnymi. Wiele dużych przedsiębiorstw zaczęło też zwalniać część swoich kadr. W rezultacie liczba osób bezrobotnych w Polsce dość znacznie wzrosła. Jak szukać pracy w dobie pandemii koronawirusa?

Rynek pracodawcy – czym się rządzi?

Znalezienie pracy w dzisiejszych czasach nie jest wcale łatwe. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, ogłoszeń o pracę było więcej niż chętnych. Obecnie niewiele firm prowadzi rekrutację. W niepewnych czasach przedsiębiorstwa boją się zatrudniać ludzi. Nie wiadomo bowiem, czy jesień nie okaże się kolejnym wstrząsem dla polskiej gospodarki, która zacznie hamować jeszcze ostrzej, niż miało to miejsce do tej pory.

Wiele branż walczy o przetrwanie

Wiele branż aktualnie próbuje odbić się od dna. Zakłady kosmetyczne mają mniej klientów niż przed wybuchem pandemii. Część osób boi się koronawirusa, część pracuje zdalnie, więc nie czuje potrzevy robienia sobie paznokci, a część klientek jest na zasiłku dla bezrobotnych i zwyczajnie ich nie stać na zabiegi beauty.

Mniej ogłoszeń o pracę

Ogłoszenia o pracę pojawiają się, ale jest ich mniej niż przed wybuchem pandemii. Trzeba też liczyć się z niższym wynagrodzeniem i gorszymi warunkami zatrudnienia. Firmy odchodzą jeszcze bardziej od umów o pracę na rzecz umów zlecenie lub współpracy w modelu B2B (business to business, forma ta wymaga założenia własnej działalności gospodarczej).

Aktywne szukanie pracy

Obecnie trzeba wnikliwie śledzić różne portale z ofertami pracy. Warto też poprosić znajomych o pomoc w szukaniu pracy. Może ktoś z nich wie o wakacie w swojej firmie i przekaże nam tę cenną informację.  Dobrze jest też spisać firmy, które nas interesują, wejść na ich stronę internetową i sprawdzić, czy nie widnieje na nich ogłoszenie o pracę.  Warto pamiętać, że nie każde przedsiębiorstwo stać na ogłoszenie na dużym portalu z ofertami pracy, które kosztuje kilka tysięcy złotych, gdy zakupimy większy pakiet. Trzeba także szukać pracy na tych serwisach, które oferują bezpłatne zamieszczanie ogłoszeń.

Jak przygotować dobre CV?

Gdy już znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, powinniśmy tak skonstruować CV oraz list motywacyjny, aby oba dokumenty odpowiadały specyfice danej firmy. Co innego wyeksponujemy w CV czy liście motywacyjnym do firmy specjalizującej się w szkoleniach, a co innego do działu marketingu dużego przedsiębiorstwa odzieżowego. Obie prace wymagają bowiem innych umiejętności.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dobrze jest też przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.  Przeczytać, jak najwięcej o firmie, sprawdzić jej fanpage, Instagram. Dowiedzieć się więcej o specyfice danej branży, konkurencji danego przedsiębiorstwa. Musimy też umieć odpowiedzieć na standardowe pytania dotyczące powodu rozstania się z poprzednim pracodawcą, naszych mocnych i słabych stron, preferowanych godzin pracy, oczekiwanego zatrudnienia, tego, co dokładnie robiliśmy w poprzednich miejscach zatrudnienia, co motywuje nas do działania i dlaczego aplikowaliśmy właśnie do tej firmy.  Te pytania wydają się proste tylko na pierwszy rzut oka. W rezultacie wiele osób odpowiada na nie w niewłaściwy sposób i nie przechodzi do kolejnego etapu rekrutacji.

Rekrutacja w dobie pandemii koronawirusa

Szukając pracy w dobie pandemii koronawirusa, warto pamiętać, że możemy odbyć pierwszą rozmowę online, poprzez specjalny program czy aplikację internetową.  Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że pewne branże są bardziej zagrożone zamknięciem z powodu epidemii koronawirusa niż inne. Salony beauty, salony tatuażu, restauracje, hotele czy baseny może czekać powtórka z marca i kwietnia. Firmy spożywcze, odzieżowe czy chemiczne mają natomiast stosunkowo stabilną sytuację. One powinny pracować bez większych zmian.