Natura i eko Relaksuj się zdrowo Zasady

Jak stworzyć przyjazną przestrzeń?

jak-stworzyc-przyjazna-przestrzen

Przy aranżacji wnętrza domu czy mieszkania trzeba się przede wszystkim zastanowić nad naszymi życiowymi celami. Czy zależy nam teraz na odniesieniu sukcesu w pracy czy w życiu osobistym? Czego nam brakuje i czego tak naprawdę potrzebujemy do szczęścia? Dopiero po takim „rachunku sumienia” możemy przystąpić do pracy, bo dopiero wtedy wiemy, do czego dążymy i jakiś środków użyć, by było nam łatwiej poczuć się naprawdę jak w domu.

Przedstawiamy kilka podstawowych zasad psychologii przestrzeni, którą określa się mianem zasad dekorowania wnętrz metodą Feng Shui:

Trzy świętości w każdym domu:

  • czystość
  • ład
  • porządek

Nie trzeba się kierować zasadami Feng Shui żeby wiedzieć, że bez tych trzech punktów nie funkcjonowałoby żadne domostwo. Są to podstawy każdego dobrze zorganizowanego domu, w którym każda rzecz ma swoje miejsce. Jeśli macie problem z utrzymaniem porządku, a nie lubicie sprzątać, powinniście wdrążyć w domu jedną bardzo prostą zasadę, która ułatwi Wam życie: odłóż skąd wziąłeś!

Funkcjonalność pomieszczeń

Każde pomieszczenie powinno spełniać swoje funkcje. Robienie z sypialni zastępczej pralni czy biura jest karygodne. W takiej sypialni nie odpoczniesz, bo będziesz myśleć o pracy ani nie popracujesz, bo będziesz odczuwać senność.

Maria S

Przy aranżacji wnętrza domu czy mieszkania trzeba się przede wszystkim zastanowić nad naszymi życiowymi celami. Czy zależy nam teraz na odniesieniu sukcesu w pracy czy w życiu osobistym? Czego nam brakuje i czego tak naprawdę potrzebujemy do szczęścia? Dopiero po takim „rachunku sumienia” możemy przystąpić do pracy, bo dopiero wtedy wiemy, do czego dążymy i jakiś środków użyć, by było nam łatwiej poczuć się naprawdę jak w domu.

Co za dużo to niezdrowo

Po co budować dom o powierzchni 300m2 , jeśli mają w nim zamieszkać tylko dwie osoby? Będziecie się szukać, zamiast spędzać razem czas. Przystosuj dom do faktycznej liczby domowników. Mniej rzeczy, to więcej przestrzeni i czasu zaoszczędzonego na sprzątaniu.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Starajmy się tak rozmieścić pomieszczenia żeby strefa dzienna zlokalizowana w miejscu, gdzie będzie najwięcej naturalnego światła – pd.wsch.,pd, pd.zach. Od północy i wschodu warto zorganizować strefę nocną.

Natura w każdym kącie

Człowiek najlepiej wypoczywa na łonie natury. Dodaj kilka elementów, które zbliżą Cię do matki ziemi. Nie oznacza to, że mamy wstawić drzewo na sam środek salonu w niewielkim M2. Wykańczając wnętrze, po prostu pomyśl o drewnianych podłogach, meblach czy żaluzjach. Dobierz dodatki z lnu i bawełny. Wstaw “przyjazne” rośliny i kwiaty (takie, których zakończenia liści są zaokrąglone np. paproć czy orchidea).

Maria S

Komentarze (7)

pati25

9 lat temu

W moim mieszkanku przesttrzegam zasad (tych trzech;czystość,ład,porządek ).Wszystko ma swoje miejsce.Nie wyobrażam sobie,aby miało być inaczej.Abym miała zawsze coś szukać.Najważniejsza w mieszkaniiu,domu jest atmosfera a ją tworzą ludzie :-X:-X:-X

mejgosia

10 lat temu

Tak się uśmiałam z powyższego komentarza,że obawiam się czy nie mam problemów z nietrzymaniem moczu, bo prawie popuściłam! Dzięki AA za taką dozę optymizmu !
Jeśli chodzi o artykuł, to uważam ,że czystość, porządek i mieszkańcy, zapewniają najlepszą atmosferę!A, i świeże kwiatki na stole!:)

Annagata

10 lat temu

Marzy mi się przyjazny,funkcjonalny,jasny i nie zagracony dom.A jakby to jeszcze było współczesne budownictwo,to byłaby już pełnia szczęścia.Ale nic z tego.Jestem jak Cygan,w każdym miejscu tylko na chwilę,czasem parę,innym razem paręnaście lat i w drogę.I nigdy nie wiem,co zastanę.Tym razem trafiłam na zarośnięty ogród,hektary trawy do koszenia,miliony much w dzień,a komarów w nocy latem,a w sierpniu całe pielgrzymki myszy maszerujące wprost do mojej piwnicy i na strych,które potem umilają mi czas gryząc sufit,albo biegając po pokojach.A czasem na prawdę mam ochotę posadzić drzewo na środku salonu,bo tylko takiej atrakcji jeszcze mi brakuje.

karoligrz

11 lat temu

uwielbiam zawsze wszelkie przemeblowania, nowe aranżacje, meble. Strasznie szybko nudzi mi się układ mebli w mieszkaniu i zawsze chociaż coś staram się przestawić:)

drobina

11 lat temu

Ciekawy artykuł o aranżacji mieszkania (domu). Mam malutkie mieszkanko i staram się przestrzegać tych trzech świętości (czystości, ładu i porządku), chociaż czasami zdarza mi się nabałaganić. Dla mnie wizytówką domu jest kuchnia i łazienka. Jak dbamy, tak mamy. Zawsze jakoś staram się dodać uroku mojej przestrzeni, jak nie kwiatami, to jakimiś innymi drobiazgami. Dom ma mieć duszę.

Luiza111

11 lat temu

Bardzo interesujący artykuł:) Wiedza przydatna, szczególnie kiedy planujemy urządzanie naszego gniazdka:) Serce mojego domu to kuchnia!

linet

11 lat temu

Najważniejsza zasada w urządzaniu i funkcjonowaniu mieszkania to czystość i porządek. Z filozofii feng shui warto przyjąc tę, która mówi o swobodnym przepływie energii i po prostu nie zagracać mieszkania, żeby jej to umozliwić. A ustawianie mebli zgodnie ze stronami świata czy otworami w ścianach, to juz dla mnie sprawa mniej istotna. Nie sądzę, że siadając czy kładąc się tyłem do drzwi ,naruszę swoje poczucie bezpieczeństwa. Ono tkwi w nas, a nie w sposobie ustawienia łóżka czy krzesła.
Traktuję te zasady aranżacji wnętrz raczej jako egzotyczną ciekawostkę niż praktyczny poradnik.

Zostaw komentarz