Natura i eko Relaksuj się zdrowo Zasady

Jak stworzyć przyjazną przestrzeń?

jak-stworzyc-przyjazna-przestrzen

Przy aranżacji wnętrza domu czy mieszkania trzeba się przede wszystkim zastanowić nad naszymi życiowymi celami. Czy zależy nam teraz na odniesieniu sukcesu w pracy czy w życiu osobistym? Czego nam brakuje i czego tak naprawdę potrzebujemy do szczęścia? Dopiero po takim „rachunku sumienia” możemy przystąpić do pracy, bo dopiero wtedy wiemy, do czego dążymy i jakiś środków użyć, by było nam łatwiej poczuć się naprawdę jak w domu.

Przedstawiamy kilka podstawowych zasad psychologii przestrzeni, którą określa się mianem zasad dekorowania wnętrz metodą Feng Shui:

Trzy świętości w każdym domu:

  • czystość
  • ład
  • porządek

Nie trzeba się kierować zasadami Feng Shui żeby wiedzieć, że bez tych trzech punktów nie funkcjonowałoby żadne domostwo. Są to podstawy każdego dobrze zorganizowanego domu, w którym każda rzecz ma swoje miejsce. Jeśli macie problem z utrzymaniem porządku, a nie lubicie sprzątać, powinniście wdrążyć w domu jedną bardzo prostą zasadę, która ułatwi Wam życie: odłóż skąd wziąłeś!

Funkcjonalność pomieszczeń

Każde pomieszczenie powinno spełniać swoje funkcje. Robienie z sypialni zastępczej pralni czy biura jest karygodne. W takiej sypialni nie odpoczniesz, bo będziesz myśleć o pracy ani nie popracujesz, bo będziesz odczuwać senność.

Maria S

Przy aranżacji wnętrza domu czy mieszkania trzeba się przede wszystkim zastanowić nad naszymi życiowymi celami. Czy zależy nam teraz na odniesieniu sukcesu w pracy czy w życiu osobistym? Czego nam brakuje i czego tak naprawdę potrzebujemy do szczęścia? Dopiero po takim „rachunku sumienia” możemy przystąpić do pracy, bo dopiero wtedy wiemy, do czego dążymy i jakiś środków użyć, by było nam łatwiej poczuć się naprawdę jak w domu.

Co za dużo to niezdrowo

Po co budować dom o powierzchni 300m2 , jeśli mają w nim zamieszkać tylko dwie osoby? Będziecie się szukać, zamiast spędzać razem czas. Przystosuj dom do faktycznej liczby domowników. Mniej rzeczy, to więcej przestrzeni i czasu zaoszczędzonego na sprzątaniu.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Starajmy się tak rozmieścić pomieszczenia żeby strefa dzienna zlokalizowana w miejscu, gdzie będzie najwięcej naturalnego światła – pd.wsch.,pd, pd.zach. Od północy i wschodu warto zorganizować strefę nocną.

Natura w każdym kącie

Człowiek najlepiej wypoczywa na łonie natury. Dodaj kilka elementów, które zbliżą Cię do matki ziemi. Nie oznacza to, że mamy wstawić drzewo na sam środek salonu w niewielkim M2. Wykańczając wnętrze, po prostu pomyśl o drewnianych podłogach, meblach czy żaluzjach. Dobierz dodatki z lnu i bawełny. Wstaw “przyjazne” rośliny i kwiaty (takie, których zakończenia liści są zaokrąglone np. paproć czy orchidea).

Maria S

Komentarze (7)

pati25

7 lat temu

W moim mieszkanku przesttrzegam zasad (tych trzech;czystość,ład,porządek ).Wszystko ma swoje miejsce.Nie wyobrażam sobie,aby miało być inaczej.Abym miała zawsze coś szukać.Najważniejsza w mieszkaniiu,domu jest atmosfera a ją tworzą ludzie :-X:-X:-X

mejgosia

7 lat temu

Tak się uśmiałam z powyższego komentarza,że obawiam się czy nie mam problemów z nietrzymaniem moczu, bo prawie popuściłam! Dzięki AA za taką dozę optymizmu !
Jeśli chodzi o artykuł, to uważam ,że czystość, porządek i mieszkańcy, zapewniają najlepszą atmosferę!A, i świeże kwiatki na stole!:)

Annagata

7 lat temu

Marzy mi się przyjazny,funkcjonalny,jasny i nie zagracony dom.A jakby to jeszcze było współczesne budownictwo,to byłaby już pełnia szczęścia.Ale nic z tego.Jestem jak Cygan,w każdym miejscu tylko na chwilę,czasem parę,innym razem paręnaście lat i w drogę.I nigdy nie wiem,co zastanę.Tym razem trafiłam na zarośnięty ogród,hektary trawy do koszenia,miliony much w dzień,a komarów w nocy latem,a w sierpniu całe pielgrzymki myszy maszerujące wprost do mojej piwnicy i na strych,które potem umilają mi czas gryząc sufit,albo biegając po pokojach.A czasem na prawdę mam ochotę posadzić drzewo na środku salonu,bo tylko takiej atrakcji jeszcze mi brakuje.

karoligrz

9 lat temu

uwielbiam zawsze wszelkie przemeblowania, nowe aranżacje, meble. Strasznie szybko nudzi mi się układ mebli w mieszkaniu i zawsze chociaż coś staram się przestawić:)

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł o aranżacji mieszkania (domu). Mam malutkie mieszkanko i staram się przestrzegać tych trzech świętości (czystości, ładu i porządku), chociaż czasami zdarza mi się nabałaganić. Dla mnie wizytówką domu jest kuchnia i łazienka. Jak dbamy, tak mamy. Zawsze jakoś staram się dodać uroku mojej przestrzeni, jak nie kwiatami, to jakimiś innymi drobiazgami. Dom ma mieć duszę.

Luiza111

9 lat temu

Bardzo interesujący artykuł:) Wiedza przydatna, szczególnie kiedy planujemy urządzanie naszego gniazdka:) Serce mojego domu to kuchnia!

linet

9 lat temu

Najważniejsza zasada w urządzaniu i funkcjonowaniu mieszkania to czystość i porządek. Z filozofii feng shui warto przyjąc tę, która mówi o swobodnym przepływie energii i po prostu nie zagracać mieszkania, żeby jej to umozliwić. A ustawianie mebli zgodnie ze stronami świata czy otworami w ścianach, to juz dla mnie sprawa mniej istotna. Nie sądzę, że siadając czy kładąc się tyłem do drzwi ,naruszę swoje poczucie bezpieczeństwa. Ono tkwi w nas, a nie w sposobie ustawienia łóżka czy krzesła.
Traktuję te zasady aranżacji wnętrz raczej jako egzotyczną ciekawostkę niż praktyczny poradnik.

Zostaw komentarz