jak-schudnac-podczas-menopauzy

Klimakterium stawia wszystko na głowie! Spokój zastępuje wybuchami złości, tężyznę fizyczną zmęczeniem, a szerokie biodra na krągły brzuszek. W takich warunkach trudno jest pracować nad sobą i swoim wyglądem. Ale my się nie poddajemy!

W poprzednim artykule wyjaśniłam, dlaczego kobietom w okresie menopauzy zaczyna przybywać sadełka na brzuchu, choć czują, że nie zmieniły za bardzo trybu życia. Dziś zobaczymy, jak sobie z tym problemem radzić.

Jak schudnąć w okresie menopauzy?

Przede wszystkim – zapomnij o drastycznych dietach. Brak estrogenów spowoduje, że nawet najmniejsza porcja kalorii będzie się odkładac na brzuchu. Odchudzając się stracisz krągłości z pupy, piersi, ud… ale nie z brzucha. Przez to będziesz się czuła jeszcze gorzej, bo zwiększą się dysproporcje w Twoim ciele.

Nie wolno Ci teraz nadmiernie obciążać organizmu – ma on wystarczająco dużo kłopotów i bez tego. Jedz częściej, ale mniejsze porcje (około 6 mini-posiłków dziennie), w regularnych odstępach czasu. Staraj się urozmaicać posiłki, ale niech w każdym z nich dominuje jeden składnik.

Koniecznie zwiększ w diecie udział produktów zawierających wapno i witaminę D (dobrze jest zjeść twarożek czy serek wiejski z nasionami lnu czy orzechami). Jedz jak najwięcej potraw z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (omega-3 i omega-6) – znajdziesz je w rybach morskich i olejach roślinnych.

Ćwiczenia podczas menopauzy

Przede wszystkim powinnaś poprawić kondycję mięśni brzucha, by te w naturalny sposób czerpały energię z nagromadzonego tam tłuszczu. Nie powinnaś się ograniczać do robienia brzuszków – dla Ciebie o wiele lepsze będą skłony z niewielkimi ciężarkami w dłoniach.

Joanna Pastuszka-Roczek