jak-rozpoznac-problem-ntm

Problem NTM jest niezwykle powszechny. Na szczęście zdajemy sobie sprawę, że jest on całkowicie wyleczalny, przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Jak rozpoznać, czy NTM już nas dotyczy?

Naszą uwagę powinien zwrócić już pierwszy niekontrolowany wyciek moczu. O ile nie jest on spowodowany przepełnieniem pęcherza, zawsze jest sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z naszym ciałem.

Niewinne początki

O inkontynencji mówimy już wtedy, kiedy na bieliźnie pojawia się choć odrobina moczu, która wyciekła bez naszej woli. Najczęściej początkowo pojawia się ona przy dużych wysiłkach – podczas podnoszenia ciężarów, wchodzenia po schodach, szczerego śmiechu, kaszlu, kichnięciu, wymiotach.

Lekceważymy ten objaw, gdyż rzadko kiedy zdarza nam się intensywny wysiłek mięśni brzucha. Często nawet nie zauważamy związku między czynnością, a wypłynięciem moczu, jedynie stwierdzamy po jakimś czasie, że bielizna jest wilgotna i ma ów charakterystyczny zapach.

W większości przypadków niekontrolowanemu oddawaniu moczu nie towarzyszy żaden niepokojący sygnał. Nie czujemy pieczenia, parcia, bólu – po prostu następuje wyciek.

Seni