NTM Objawy NTM

Jak rozpoznać problem NTM?

jak-rozpoznac-problem-ntm

Problem NTM jest niezwykle powszechny. Na szczęście zdajemy sobie sprawę, że jest on całkowicie wyleczalny, przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Jak rozpoznać, czy NTM już nas dotyczy?

Naszą uwagę powinien zwrócić już pierwszy niekontrolowany wyciek moczu. O ile nie jest on spowodowany przepełnieniem pęcherza, zawsze jest sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z naszym ciałem.

Niewinne początki

O inkontynencji mówimy już wtedy, kiedy na bieliźnie pojawia się choć odrobina moczu, która wyciekła bez naszej woli. Najczęściej początkowo pojawia się ona przy dużych wysiłkach – podczas podnoszenia ciężarów, wchodzenia po schodach, szczerego śmiechu, kaszlu, kichnięciu, wymiotach.

Lekceważymy ten objaw, gdyż rzadko kiedy zdarza nam się intensywny wysiłek mięśni brzucha. Często nawet nie zauważamy związku między czynnością, a wypłynięciem moczu, jedynie stwierdzamy po jakimś czasie, że bielizna jest wilgotna i ma ów charakterystyczny zapach.

W większości przypadków niekontrolowanemu oddawaniu moczu nie towarzyszy żaden niepokojący sygnał. Nie czujemy pieczenia, parcia, bólu – po prostu następuje wyciek.

Seni

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, który często dotyka kobiet. Na szczęście zdajemy sobie sprawę, że jest on całkowicie wyleczalny, przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Jak rozpoznać, czy NTM już nas dotyczy?

Mogą się również pojawić parcia naglące, kiedy odczuwamy pilną potrzebę natychmiastowego wypróżnienia, nie związaną z ilością wypitego płynu.

Objawy te, choć początkowo niegroźne, będą się nasilać. Ważne jest, aby mieć świadomość, że nietrzymanie moczu często jest objawem znacznie poważniejszej choroby i koniecznie należy zasygnalizować o nim lekarzowi.

Zleci on dodatkowe badania, które pozwolą określić sposób terapii. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, zapisuj je w dzienniku mikcji, który ma na celu przygotowanie się do rozmowy ze specjalistą, a Tobie samej pozwoli lepiej przewidzieć epizody nietrzymania moczu.

Narastający problem

Istnieje wiele czynników ryzyka, które podnoszą prawdopodobieństwo NTM. Należą do nich: obciążenie mięśni dna miednicy poprzez nadwagę, ciążę, wielokrotne porody, zmiana położenia macicy,menopauza, chroniczne zatwardzenie, zapalenie pęcherza, przyjmowanie leków moczopędnych, problemy z nerkami, cukrzyca, zaburzenia psychiczne (np. nerwice).

Seni

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, który często dotyka kobiet. Na szczęście zdajemy sobie sprawę, że jest on całkowicie wyleczalny, przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Jak rozpoznać, czy NTM już nas dotyczy?

Kobiety, zamiast podjąć leczenie, czekają na ustąpienie objawów, wycofują się z życia, unikają kontaktów z partnerem. Mają wrażenie, że unosi się wokół nich charakterystyczny zapach moczu, są na niego wyczulone.

Założenie na wszelki wypadek wkładki urologicznej – na przykład Seni Lady Comfort z systemem URO Protect – wydaje im się ostatecznym przyznaniem się do porażki wobec choroby.

A przecież jest wręcz przeciwnie! Wkładka urologiczna pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie dzień po dniu. Nie możemy zakładać, że wyciek moczu jest przypadkiem jednorazowym – jeśli zdarzył się raz, najprawdopodobniej zdarzy się ponownie.

Warto zaopatrzyć się w pakowane osobno wkładki urologiczne, które można zabrać ze sobą w podróż, włożyć do torebki i zawsze mieć je pod ręką, wkładka chroni naszą skórę i bieliznę przed zmoczeniem, a system URO Protect zapewni skuteczną ochronę przy nietrzymaniu moczu.

Seni

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

Z problemem NTM boryka się dużo kobiet.Lekceważą początkowe objawy sądząc,że samo przejdzie.Mam nadzieję,że mnie ten problem nie spotka.I aby nie dopuścić do NTM ćwiczę mięśnie Krgla

drobina

11 lat temu

Też boję się ewentualnego spotkania z NTM, chociaż od czasu do czasu ćwiczę profilaktycznie mięśnie Kegla.

filodendron

11 lat temu

Przeraziłam sie czytając ,że moze być wyciek ,którego się nie czuje. Cwiczę mięśnie Kegla,może mnie te ćwiczenia uchronią przed tą nieprzyjemną przypadłością.

lalakosi

11 lat temu

jak czytam taki artykul to naprawde zaczynam sie zastanawiac czy niedlugo mi ten problem nie zagrozi

Zostaw komentarz