Kobieta i mężczyzna Psychologia

Groźne stereotypy dla każdego związku

grozne-stereotypy-dla-kazdego-zwiazku

Stereotypy otaczają nas i ciężko przed nimi uciec. Do ich powstawania sprzyja wychowanie, ludzie z naszego otoczenia, doświadczenie. Niektóre stereotypy nie są groźne, istnieją jednak takie, które mogą nawet zburzyć dotychczasową nic porozumienia w związku.

Susan Heitler, psychoterapeutka i autorka książki The Power of Two and the online marriage skills program od dłuższego czasu zajmuje się badaniem relacji w związkach małżeńskich. Oto lista, jej zdaniem, najczęstszych i niebezpiecznych dla naszego partnerstwa stereotypów:

Małżeństwo to sztuka kompromisu

Broń Boże. Kompromis jest przegraną w nauce podejmowania wspólnych decyzji. Jeśli jedno chce żyć nad morzem, drugie w górach, oboje są nieszczęśliwi nad jeziorem. Jedynie sztuka komunikacji „zwycięzca – zwycięzca”, kiedy dwie strony wygrywają, przynosi satysfakcjonujące życie w parze.

Kłótnie są nieuniknione

Tak i nie. Jeśli ktoś czuje gniew i nie ma wątpliwości, że jest to prawdziwe uczucie, to trzeba je wyrazić. Kluczowym słowem tutaj jest jednak – dyskutować. Gdy czujesz złość lub widzisz, że twój partner jest agresywny, weź głęboki oddech, wyjdź na 10 minut z pokoju lub napij się wody, radzi Susan Heitler. Potem wróć do rozmowy. Zyskasz inną perspektywę na sprawę. Ze złością należy obchodzić się w sposób inteligentny emocjonalnie. Długie jej tłumienie przynosi szkody, bo i tak dojdzie do wybuchu, ale jednocześnie posługiwanie się nią w codziennej komunikacji również nie jest dobre. Istotny jest tu kontakt z własnymi uczuciami, czyli mówienie naprawdę to, co czujemy na bieżąco, nie raniąc innych.

Nie można kłaść się do łóżka w niezgodzie

Właściwie o wiele lepiej iść do łóżka wściekłym niż do późna się kłócić. Niekiedy zdrowiej się w takiej sytuacji wyspać, a rano porozmawiać spokojnie. Często „przespanie” się z problemem pozwala znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Zwierciadlo.pl

Stereotypy otaczają nas i ciężko przed nimi uciec. Do ich powstawania sprzyja wychowanie, ludzie z naszego otoczenia, doświadczenie. Niektóre stereotypy nie są groźne, istnieją jednak takie, które mogą nawet zburzyć dotychczasową nic porozumienia w związku.

Konieczna jest otwarta komunikacja

Tak, komunikacja w małżeństwie jest niezwykle ważne. Skuteczna komunikacja zwiększa intymność. Szkodliwa natomiast oznacza między małżonkami negatywne emocje, żal i oddalenie. Zależy jak się rozumie słowo otwartość. Dobrze jak małżonkowie komunikują się z wyczuciem, nie wpadając w pułapkę krytycyzmu czy dominacji.

Przykłady postawy

Krytycyzm: Nie podoba mi się, że w naszej sypialni jest tak gorąco w nocy.
Dominacja: Chcę otworzyć okno w sypialni.
Dobra komunikacja: Chciałbym znaleźć sposób, aby w naszej sypialni nie było tak gorąco w nocy. Jakbyś się czuła, gdybyśmy otworzyli okno?

Małżeństwo jest na zawsze

Susan Heitler mówi: – Moja praca jako psychologa klinicznego specjalizującego się w pomocy ludziom z poważnymi trudnościami małżeńskimi nauczyła mnie, że rozwód bywa dobrym rozwiązaniem. Na trzy pary, które przychodzą do mnie z zamysłem rozstania, rozwód bierze jedna. Dzieje się to najczęściej z trzech powodów: alkoholizmu i innych uzależnień, przemocy fizycznej lub emocjonalnej i nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych.

Zwierciadlo.pl

Stereotypy otaczają nas i ciężko przed nimi uciec. Do ich powstawania sprzyja wychowanie, ludzie z naszego otoczenia, doświadczenie. Niektóre stereotypy nie są groźne, istnieją jednak takie, które mogą nawet zburzyć dotychczasową nic porozumienia w związku.

Miłość wszystko zwycięża

Niestety, nie. Chociaż uczucia są najważniejsze, emocjonalna inteligencja, która skłania ku temu, żeby nie popełniać powyższych błędów, jest równie istotna, by żyć w szczęśliwym małżeństwie.

A jak to jest w Waszych związkach? Wpadacie czasem w pułapkę stereotypów czy macie sposoby, by ich unikać?

Źródło:

Zwierciadlo.pl

Komentarze (9)

filodendron

10 lat temu

A ja myślałam ,że moje małżeństwo będzie ” wyszłam zamąż zaraz wracam” jak mówią słowa piosenki, a teraz to już jest bardzo wiele lat 🙂

nowa

10 lat temu

Zawsze myślałam ,że ,,małżeństwo to na wieki”.Z biegiem lat zdanie zmieniłam.Znosiłam dużo i stanowczo za długo, bo co nie robi się dla miłości? Ciche dni bywały ale nie dlatego,że nie potrafiliśmy sie dogadać tylko dlatego ,że jemu rozmawiać się nie chciało! A czy miłość wszystko zwyciąża? W niektórych przypadkach pewnie tak ale jak się pokochało nie to co powinno to …..zostało rozstanie i wielki zawód.

serenada0

10 lat temu

Wiem , że się zmieniłam. Do wielu spraw podchodzę zupełnie inaczej niż wiele lat temu. Jestem spokojniejsza , ale to wszystko przychodzi stopniowo , jeśli jest się w związku 35 lat to uważam , że odnieśliśmy z mężem sukces. Przyjażnimy się , bo teraz to liczy się najbardziej. I tak jak wspomniała Fila , nie możemy się porównywać

Mindi

11 lat temu

Nie znam tych stereotypów i nie słyszałam, żeby ktoś je stosował celowo. Mamy jakieś przekonania i wiarę z jaką tworzymy związek i ze względu na różne osobowości i zmiany w życiu dostosowujemy się albo o coś walczymy. Stawiam na rozmowę, czasem się udaje a czasem jest trudno.

pati25

11 lat temu

Interesujący aertykuł.Zdarza się,że popełnimy różne błędy.Nie ulegajmy wszelkim stereotypom bo nic dobrego z tego nie wyniknie

drobina

11 lat temu

„Miłość to sprawa idealna, małżeństwo – realna. Połączenie rzeczy realnej z idealną nigdy nie uchodzi bezkarnie”.
/Goethe/
…i pewnie dlatego bywają „ciche dni”, godziny, minuty.
Ja nawet tych ostatnich nie potrafię długo wytrzymać…ze śmiechu, bo kłótnie wszelkie i „wielkie”, najczęściej biorą się z niczego;)

sirena46

11 lat temu

Ja staram się nie popełniać błędów, które popełniałam jeszcze parę lat temu. Teraz staram się podchodzić do wszystkiego spokojnie, choć nie zawsze mi się to udaje, tym bardziej , że mój mąż jest nerwowy i ja także.Nawet najgorsze problemy można rozwiązać rozmawiając ze sobą, a jeśli się kogoś kocha to można mu dużo wybaczyć i nie ulegać stereotypom. Życie jest za krótkie, żeby o byle głupstwo się kłócić i mieć „ciche dni”. A jeżeli nie można się dogadać to faktycznie lepiej się rozwieść niż tkwić w toksycznym związku, mamy tylko jedno życie.

filodendron

11 lat temu

Wszystko trzeba rozpatrywać indywidualnie. Nie ma dwóch takich samych małżeństw i dwojga takich samych ludzi. Nie można ulegać stereotypom.

babka

11 lat temu

Stereotypy są straszne , a już w małżeństwie to na pewno. To prawda, że łatwo im ulegamy ale ja dzielnie stawiam im czoła i myślę, że mi się to udaje. W ogóle jestem dosyć mocną osobowością więc nie tak łatwo im się poddaje 🙂

Zostaw komentarz