Cukrzyca

Jak rozpoznać cukrzycę?

jak-rozpoznac-cukrzyce

Cukrzyca jest chorobą społeczną. Z tą przypadłością zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W przypadku tej choroby wczesna diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak rozpoznać cukrzycę?

W przypadku cukrzycy mamy do czynienia z grupą chorób metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przyczyną hiperglikemii jest defekt produkcji lub działania insuliny. Ten hormon, produkowany przez trzustkę, odgrywa niezwykle istotną rolę w metabolizmie węglowodanów.

Przewlekła hiperglikemia – powikłania

U osób, które borykają się z przewlekłą hiperglikemią, często dochodzi do poważnych powikłań. W związku z tym nie należy lekceważyć cukrzycy, ponieważ nieleczona przyczynia się do uszkodzenia różnych narządów. Wyróżniamy kilka typów cukrzycy. Poszczególne rodzaje różnią się przyczyną i przebiegiem choroby.

Cukrzyca typu 1 – przyczyny

W przypadku chorych na cukrzycę typu 1 insulina jest wydzielana w niedostatecznej ilości, podczas gdy tkanki zachowują wrażliwość na ten hormon. Ten rodzaj często pojawia się u kobiet w ciąży. Odpowiedzialność za rozwój choroby ponosi burza hormonalna, jaka przetacza się przez organizm przyszłych matek.

Niespecyficzne objawy cukrzycy

Cukrzyca nie jest chorobą, która atakuje znienacka. Zazwyczaj daje o sobie znać. Niestety, wiele osób lekceważy pierwsze objawy tego schorzenia. Niektórzy przypisują je innym chorobom. Z przeprowadzonych badań wynika, iż z cukrzycą typu 2 borykają się 2 miliony osób. Specjaliści uważają, że drugie tyle choruje, nie zdając sobie z tego sprawy.

Cukrzyca – powikłania

Cukrzycy nie należy lekceważyć, ponieważ nadmiar cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne. W związku z tym w miarę upływu czasu serce, nerki i oczy zaczynają odmawiać posłuszeństwa.

Irmina

Cukrzyca jest chorobą społeczną. Z tą przypadłością zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W przypadku tej choroby wczesna diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak rozpoznać cukrzycę?

Senność i problemy z koncentracją
Większość osób bagatelizuje pierwsze objawy cukrzycy. Te zazwyczaj są mało specyficzne i można je łatwo przypisać innym schorzeniom. Senność, zmęczenie i problemy z koncentracją są zmorą naszych czasów. Wiele osób łączy te dolegliwości z przepracowaniem, stresem czy przesileniem wiosennym.

Wilczy apetyt

Osobom, które cierpią z powodu cukrzycy, często towarzyszy wzmożony apetyt. W związku z tym, iż z każdej strony atakują nas smakołyki, wielu ludzi nie widzi nic dziwnego w łakomstwie. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje, iż cukier uzależnia podobnie jak alkohol, toteż bagatelizuje się wilczy apetyt.

Nadmierne pragnienie

Niewiele osób zwraca uwagę na nadmierne pragnienie. Dietetycy zalecają spożywanie dużych ilości wody, ponieważ ta oczyszcza organizm z toksyn i ułatwia odchudzanie.

Zaparcia

Z kolei zaparcia tłumaczymy niewłaściwą dietą, wszak siedzący tryb życia sprzyja konsumpcji ciastek i chipsów. Wielu osób nie niepokoją nawracające infekcje. Przewlekły stres, korzystanie z komunikacji miejskiej i praca z ludźmi sprzyjają nawrotom grypy.

Problemy ze wzrokiem

Choć trudno pozostać obojętny wobec wady wzroku i przekrwienia spojówek, wiele osób uważa, że za wspomniane dolegliwości odpowiada praca przed komputerem.

Nie należy panikować, gdy dopadnie nas wilczy apetyt czy nadmierna senność. Warto jednak zwrócić uwagę, czy kolejna filiżanka kawy zapewnia nam zastrzyk energii niezbędny do pracy. Jeśli kofeina nie pomaga, warto poszukać przyczyny senności. Za wilczy apetyt może odpowiadać zbliżająca się menstruacja lub zmiana trybu życia. Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć racjonalnie na pytanie, dlaczego pochłaniamy 3 tabliczkę czekolady, warto wykonać stosowne badania. Określenie poziomu cukru we krwi bywa niezwykle pomocne.

Irmina

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Cukrzyca ma podobne objawy jak inne choroby.Dlatego też nie sądzimy,że mamy cukrzycę.Nie bagatelizujmy tego.Zróbmy badanie krwi i okaże się czy to cukrzyca czy nie

Rudzielec

9 lat temu

Moja babcia skorzystała z darmowych badań przesiewowych dla osób po zawale i właśnie dowiedziała się wtedy, że choruje na cukrzycę. Dobrze, że ją namówiłam do profilaktycznego skontrolowania stanu zdrowia.

Emilly27k

10 lat temu

Cieszę się ,że nie mam cukrzycy, ale słodycze lubię. Wiadomo w ilościach ograniczonych.Mimo wszystko staram się czasem unikać ilości cukru i zastąpić sokiem. Wiadomo jest zdrowszy wyrób domowy.

Tess

10 lat temu

Wiele chorób ma podobne objawy. Cukrzycę łatwo rozpoznać robiąc proste badania. Na wiosnę byłam osłabiona i lekarka przeprowadziła badania, u mnie wszystko jest dobrze 🙂

drobina

10 lat temu

Senność, problemy z koncentracją, wilczy apetyt… Też kiedyś miałam podobne objawy i wiązałam je z cukrzycą. Zrobiłam stosowne badania i wyszło, że mój cukier ma się całkiem dobrze:-X, a coś, co brałam za cukrzycę okazało się niedoczynnością tarczycy(woot):-X

Zostaw komentarz