Jak zapobiegać? Profilaktyka

Jak nie dać się miażdżycy?

jak-nie-dac-sie-miazdzycy

Miażdżyca to potencjalnie najgroźniejsza choroba układu krążenia człowieka, może doprowadzić nawet do śmierci. Wywołuje ją wiele czynników, dlatego bardzo ważne są regularne badania kontrolne oraz odpowiedni tryb życia.

Krótko o miażdżycy

Nasze tętnice są bardzo elastyczne i wytrzymałe – nic dziwnego, w końcu nieustannie transportują krew do najodleglejszych części ciała – niczym koryto niezmordowanej rzeki życia. Pozostańmy przez chwilę przy tym porównaniu – czasami możemy zauważyć, że na brzegu nawet najbardziej rwącej, górskiej rzeki, odkładają się stosy gałęzi, piachu, mniejszych kamieni. Tak samo w naszych tętnicach odkłada się cholesterol i wapno.

Powstajace złogi utrudniają przepływ krwi, powodują usztywnienie ścianki tętniczej, a w niektórych przypadkach mogą całkowicie zamknąć światło tętnicy. Są też źródłem powstawania zakrzepów, które odrywają się i wędrują z krwiobiegiem, a także przyczyną martwicy danego fragmentu układu krwionośnego.

Profilaktyka

Głównym winowajcą tego stanu rzeczy jest cholesterol, który przykleja się do ścianek tętnic, dlatego bardzo ważne jest, by utrzymywać jego odpowiedni poziom. Możemy to uzyskać przez stosowanie diety niskotłuszczowej z dużym procentem tłuszczów nienasyconych oraz poprzez wysiłek fizyczny.

Joanna Pastuszka-Roczek

Miażdżyca to potencjalnie najgroźniejsza choroba układu krążenia człowieka, może doprowadzić nawet do śmierci. Wywołuje ją wiele czynników, dlatego bardzo ważne są regularne badania kontrolne oraz odpowiedni tryb życia.

Jednym z bardziej charakterystycznych objawów miażdżycy jest pojawienie się tak zwanych kępek żółtych, czyli niewielkich, żółtawych grudek w okolicy powiek. Oznaczają one, że w naszym organizmie odkłada się za dużo cholesterolu. Pojawiają się w okolicy 40-50 roku życia.

Jeśli dodatkowo cierpimy na sporą nadwagę, koniecznie powinniśmy przynajmniej raz do roku zrobić lipidogram, czyli badanie pozwalające określić poziom cholesterolu we krwi. Otyłość destrukcyjnie działa na nasz układ krwionośny – szczególnie typu brzusznego. Jeśli w naszej rodzinie są przypadki chorób wieńcowych, koniecznie należy zrzucić nadwagę.

Miażdżyca rozwija się powoli i podstępnie, dlatego długo nie daje żadnych objawów. Warto wiedzieć, żę każdemu z nas przysługują darmowe, refundowane badania lipidogramu co pięć lat (w wieku 35 lat, 40, 45 i tak dalej).

Miażdżyca lubi dym tytoniowy! Zawarte w nim substancje szkodzą nie tylko naszym płucom, ale zwiększają krzepliwość krwi i uszkadzają ścianki tętnic. Choćby z tego powodu warto rzucić palenie i unikać przebywania w pomieszczeniach z dymem papierosowym. Dodatkowo palenie utrudnia podejmowanie efektywnego wysiłku fizycznego, który jest największym wrogiem miażdżycy.

Joanna Pastuszka-Roczek

Miażdżyca to potencjalnie najgroźniejsza choroba układu krążenia człowieka, może doprowadzić nawet do śmierci. Wywołuje ją wiele czynników, dlatego bardzo ważne są regularne badania kontrolne oraz odpowiedni tryb życia.

Bardzo ważna jest kontrola ciśnienia krwi – zmiany miażdżycowe sprawiają, że tętnica jest mniej elastyczna, a to prowadzi do nadciśnienia. Zwwróć uwagę, czy nie odczuwasz częstego mrowienia łydek, bólu podczas chodzenia. Może też się zdarzyć, że nogi szybko Ci marzną, albo jedna stopa jest bledsza od drugiej. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, jest to bardzo niepokojące objawy!

Lekarz najprawdopodobniej zleci również zmierzenie ciśnienia krwi kończyn dolnych. Jeśli jest ono niskie (albo nawet stwierdzono jego brak), najprawdopodobniej mamy do czynienia z miażdżycą.

Aby skutecznie uchronić się przed miażdżycą, należy przede wszystkim zmusić się do rozsądnego, codziennego wysiłku fizycznego, zrezygnować z palenia, kontrolować swoje ciśnienie i badać okresowo krew oraz poziom lipidów.

Taki tryb życia nie tylko pomoże nam zachować dłużej zdrowie, ale także cieszyć się każdą chwilą.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (8)

pati25

8 lat temu

Miażdżyca to podstępna choroba.W mojej rodzinie zaistniał taki problem,który skończył się amputacją nogi u dziadka.Nikt inny nie miał.Więc chyba mnie ta miażdżyca ominie.

drobina

8 lat temu

Nie sądziłam, że problem miażdżycy dotyczy tak wielu ludzi. Do tego tematu podchodzę z pokorą i wiele czytam na temat tej choroby. Ten problem jest mi bliski, bo jeśli brać pod uwagę genetyczne obciążenia, to mam się czego bać. Nie daję się – nie palę, ciśnienie mam książkowe, prowadzę bardzo aktywny tryb życia…
Czy to wystarczy, żeby uciec przed tą chorobą?

Inga

8 lat temu

W mojej rodzinie miażdżyca jest wszechobecna.Mój tato zmarł w wyniku miażdżycy,ale najgorsze jest to,że stwierdzono jej początki u mojej siostry,a ona ma dopiero dwadzieścia parę lat.Straszne!

Mindi

8 lat temu

Miażdżyca to choroba cywilizacji i prawie każdy jest zagrożony. U mnie jeszcze nie ma wysokiego ciśnienia, cholesterolu i innych złych wyników ale mój mąż ma złe wyniki i jest dodatkowo obciążony rodzinnie. Do tej pory niechętnie robi badania i nie chce się leczyć ale może jak podsunę mu ten tekst do przeczytania to zmieni zdanie, zmieni tryb życia i złe nawyki.

mejgosia

8 lat temu

Temat bardzo mi bliski! cztery lata temu znaleziono u mnie zwężenie krytyczne tętnicy udowo biodrowej, od tego czasu jestem pod specjalną opieką naczyniowca!

filodendron

8 lat temu

W mojej rodzinie też jest miażdzyca i choroby układu krążenia, sama leczę się od wielu lat . Muszę zacząć prowadzic bardziej aktywny tryb zycia.

dulcynea

8 lat temu

Uważam ,że profilaktyka miażdżycy i chorób układu krążenia jest ogromnie ważna . Tym bardziej ,że ja mogę mieć obciążenie genetyczne w tym kierunku. Dlatego też badam systematycznie ciśnienie krwi , dwa razy do roku wykonuję lipidogram i prowadzę aktywny tryb życia 🙂
Mam nadzieję ,że to moje działanie będzie skuteczne.

Zostaw komentarz