Jak nawilżyć bardzo suchą skórę
andrea piacquadio z pexels

Pielęgnacja bardzo suchej skóry wymaga regularnego stosowania nawilżających kremów i balsamów, a także unikania czynników, które przyczyniają się do jej przesuszenia. Warto również stosować naturalne oleje i maseczki oraz unikać długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach i opalania się.

Pielęgnacja bardzo suchej skóry

Bogata w składniki odżywcze (w szczególności kwasy omega-3, witaminę E oraz witaminy z grupy B), dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednie nawodnienie organizmu od wewnątrz bardzo pozytywnie wpływają na kondycję i wygląd skóry. Z tego względu, zanim rozpoczniesz nakładanie na ciało balsamów i olejów, najpierw zrewiduj swoje nawyki oraz styl życia i w miarę możliwości wprowadź potrzebne zmiany.

Stosuj kremy do twarzy i balsamy nawilżające – wybieraj produkty o formule bogatej w składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, alantoina czy pantenol. 

Używaj nawilżających olejów – produkty takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej jojoba czy olej z pestek winogron mogą pomóc nawilżyć bardzo suchą skórę. Stosuj je w formie maseczek lub jako dodatek do kremów i balsamów.

Unikaj gorącej wody – może przesuszać skórę, więc staraj się ograniczyć czas spędzany pod prysznicem i używać ciepłej lub letniej wody.

Stosuj delikatne produkty do mycia ciała – kosmetyki, które zawierają duże ilości alkoholu lub detergentów mogą wysuszać skórę. Wybieraj delikatne mydła i żele pod prysznic o neutralnym pH, które nie uszkodzą naturalnej bariery ochronnej skóry.

Składniki nawilżające

Bardzo sucha skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Kluczowe jest przywrócenie równowagi w obrębie płaszcza hydrolipidowego, w związku z czym w pielęgnacji należy dostarczyć zarówno humektanty, czyli składniki nawilżające, jak i tłuszcze (lipidy) i emolienty. 

Nawilżające składniki stosowane w kosmetykach to:

  • kwas hialuronowy – jest to naturalnie występujący w skórze związek, który przyciąga i zatrzymuje wilgoć, natomiast dodany do kosmetyków lub stosowany w formie serum pomaga zwiększyć poziom nawilżenia skóry,
  • gliceryna – przyciąga wilgoć z otoczenia do skóry, pomagając utrzymać jej poziom nawilżenia,
  • kwas mlekowy – to organiczny związek chemiczny, który pomaga utrzymać naturalne (czyli lekko kwaśne) pH skóry, a także zwiększa jej nawilżenie,
  • alantoina – związek roślinny, który łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza jej regenerację, jednocześnie pomagając zwiększyć jej poziom nawilżenia.

Ponadto w odbudowie bariery hydrolipidowej pomocne będą: 

  • oleje roślinne – takie jak olej jojoba, olej kokosowy, olej arganowy, które mają właściwości emolientowe, czyli pomagają zmiękczyć i nawilżyć skórę,
  • ceramidy – to naturalnie występujące w skórze związki, które są odpowiedzialne za utrzymanie jej funkcji ochronnych, a w kosmetykach pomagają zwiększyć poziom nawilżenia skóry i poprawić jej kondycję,
  • kwas mlekowy – to składnik, który pomaga utrzymać naturalne pH skóry, zwiększa także jej nawilżenie.

To tylko kilka przykładów nawilżających i natłuszczających składników używanych w kosmetykach. Wiele innych, takich jak kwas askorbinowy, pantenol, mocznik i witamina E również mogą pomóc zwiększyć poziom nawilżenia bardzo suchej skóry.