jak-leczy-sie-osteopenie

Osteopenia to choroba charakteryzująca się niską gęstością kości. Bardzo często prowadzi wprost do osteoporozy. Jeśli jednak osteopenia jest wcześnie wykryta, może być skutecznie leczona i opanowana.

Jak leczy się osteopenię? Przede wszystkim profilaktyka

Osoby, które są w grupie wysokiego ryzyka zachorowalności na osteopenię (zbliżają się do menopauzy, mają pięćdziesiąt lat, mają w rodzinie osoby z osteoporozą lub osteopenią, z natury mają cienką budowę szkieletu) oraz wszystkie inne osoby, które chcą cieszyć się mocnymi i zdrowymi kośćmi, muszą przede wszystkim zapobiegać rozwojowi choroby. Odpowiednia dieta bogata w wapń i witaminę D, pozbycie się nałogów i zdrowy styl życia to najlepsza prewencja przeciw osteopenii. Istotne są także regularne badania gęstości kości.

Dieta

Najważniejsza w leczeniu osteopenii jest dieta. Posiłki powinny zawierać jak najwięcej wapnia, witaminę D, witaminę K, witaminę C i magnez. Są to składniki niezbędne do budowy mocnych kości. Jeśli osoba chora ma problemy z przyswajaniem tych składników z pokarmów, zalecana jest suplementacja. Z diety należy wykluczyć produkty zawierające dużą ilość sodu (sól), kofeiny, fosforu (potrawy instant) i białka. Dobrze jest też odstawić alkohol.

Styl życia

Warto pamiętać, że najwięcej witaminy D wytwarzamy sami pod wpływem promieniowania słonecznego. Wystarczy nawet 15 minut kąpieli słonecznej dziennie, by zaopatrzyć organizm w niezbędną do prawidłowego funkcjonowania witaminę D. W ramach zmiany stylu życia należy także zdecydowanie więcej się ruszać – ćwiczyć i chodzić na spacery. Ruch wzmacnia kości i sprawia, że stają się bardziej wytrzymałe.

M. Witczak