Moda

Jak łączyć ze sobą kolory w stylizacjach?

Jak łączyć ze sobą kolory w stylizacjach

Zdjęcie autorstwa Elias de Carvalho z Pexels

Moda stanowi przede wszystkim okazję do dobrej zabawy. Nie obowiązują w niej sztywne zasady, których musimy bezwzględnie przestrzegać. Jednak nie każda z nas chce eksperymentować, ryzykując, że jej outfit stanie się obiektem nieprzyjemnych komentarzy. W naszym artykule podpowiadamy, jak łączyć ze sobą kolory w stylizacjach.

Spis treści:

  1. Kolory mocno nasycone – dlaczego pasują do siebie?
  2. Jak łączyć ze sobą kolory w stylizacjach? Jasny outfit lub ciemna stylizacja
  3. Kolory jesieni, czyli idealne połączenie w stylizacji
  4. Kolory klasyczne
  5. Łączenie koloru ze wzorem

Kolory mocno nasycone – dlaczego pasują do siebie?

Nie w każdym z nas drzemie artysta, który zna się na palecie barw i wie, jakie kolory podstawowe łączymy ze sobą w celu uzyskania pozostałych. Jednak większość z nas intuicyjnie dzieli odcienie, z którymi się spotyka na pewne grupy. Posługujemy się tutaj takimi określeniami jak kolory jasne, kolory ciemne, kolory nasycone, kolory zgaszone, kolory pastelowe, kolory uniwersalne itp. Kolory mocno nasycone to soczysty pomarańcz, głęboki fiolet, kobalt, trawiasta zieleń, fuksja, neonowy błękit, krwista czerwień, intensywna żółć.  W obrębie tej palety można uzyskać wiele ciekawych połączeń. Jeśli nie jesteś w tym biegła, kieruj się temperaturą koloru. Chłodne kolory mocno nasycone świetnie wyglądają razem. Fuksja pasuje do trawiastej zieleni, ale też kobaltu, krwistej czerwieni, głębokiego fioletu czy intensywnej słonecznej żółci. Niemniej nie każdej z nas pasują tak odważne połączenia. Kto będzie w nich wyglądał korzystnie? Chłodne kolory mocno nasycone pasują kontrastowej zimie. Natomiast intensywne barwy o ciepłej tonacji, czyli soczysty pomarańcz, musztarda, cynobrowa czerwień świetnie komponuje się z urodą kontrastowej wiosny.

Jak łączyć ze sobą kolory w stylizacjach? Jasny outfit lub ciemna stylizacja

Jeśli szukasz bezpiecznego połączenia kolorów i pragniesz uzyskać spójną, a zarazem spokojną stylizację, pozostań w jasnej lub ciemnej palecie kolorów. Różne odcienie bieli, jasnej szarości, jasnego beżu, błękitu czy różu idealnie ze sobą współgrają. To jasne kolory, w których wyglądasz świeżo i promiennie. Można do nich przemycić ciemniejszy element, ale trzeba dobrze wyczuwać takie niuanse.  Jeśli nie posiadasz tego typu umiejętności, postaw na jasny outfit czy ciemną stylizację. Zestawienie samych ciemnych elementów – czerni, granatu, ciemnej szarości, grafitu oraz gorzkiej czekolady też zawsze wygląda stylowo. To także bezpieczne rozwiązanie dla minimalistek oraz kobiet, które w biurze muszą przestrzegać dress code`u.

Kolory jesieni, czyli idealne połączenie w stylizacji

Jeśli masz ciepły typ urody i bliżej ci do jesieni niż do wiosny, możesz postawić na kolory jesieni. Rudości, zgniłe zielenie,  musztardowe tony, brązy, beże, śliwkowy fiolet – te kolory można ze sobą zestawiać na wiele sposobów i wyglądać w nich dobrze. Są one ze sobą kompatybilne. Mamy też dla ciebie pewien modowy tip. Jeśli zastanawiasz się, czy dwa kolory możesz ze sobą połączyć, zastanów się, czy występują w przyrodzie. Jeśli tak, to śmiało załóż je razem. Np. brąz występuje wraz z fioletem i zgniłą zielenią w okresie zimowym. Natomiast trawiasta zieleń z fuksją w okresie wiosenno-letnim. Jesienią, gdy dojrzewają winogrona, widzimy ich brązowe gałązki, zgniłozielone liście i ciemnofioletowe owoce. Natomiast latem możemy spotkać kwiaty w odcieniu fuksji na soczyście zielonych łodygach.

Kolory klasyczne

Garderoba kapsułowa często opiera się na klasycznych kolorach, do których zaliczamy czerń, szarość, grafit, granat, brązy, beże oraz biel. Jeśli zastanawiasz się, jak łączyć ze sobą kolory w stylizacjach i zupełnie nie czujesz tego klimatu, postaw na bezpieczne barwy. Te mają tę zaletę, że świetnie się ze sobą komponują. Szarość zawsze pasuje do beżu czy brązu, jak również bieli, czerni czy granatu. Masz tutaj szerokie pole manewru. Nie musisz też kupować wielu ubrań. Wystarczy ci kilka, które będziesz dowolnie miksować. To dobra opcja także dla pracownic banków i punktów obsługi klienta, które zawsze muszą wyglądać schludnie i elegancko. Kolory klasyczne tworzą niezwykle spójne stylizacje, które wpisują się w obowiązujący dress code.

Łączenie koloru ze wzorem

To świetny pomysł na stworzenie niebanalnej, a zarazem spójnej stylizacji. Jeśli masz marynarkę w kratę, na której róż łączy się z szarością i bielą, pod żakiet możesz założyć biały, szary lub różowy T-shirt. Efekt wow gwarantowany. Równie dobrze wygląda to w przypadku sukienki w wielokolorowe kwiaty. Znajdź w swojej szafie buty oraz torebkę w odcieniu jednego z kwiatów, a wzbijesz się na wyższy poziom stylizowania ubrań.

Dodaj komentarz