Jak dobrać kolor cieni do tęczówki

Cienie do powiek w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. To niewątpliwie zasługa blogerek i vlogerek urodowych, które z ich pomocą potrafią stworzyć zjawiskowe makijaże. W drogeriach i perfumeriach regularnie pojawiają się nowe paletki. Jak dobrać kolor cieni do tęczówki?

Zapewne słyszałaś o kole barw. Mamy bowiem trzy kolor podstawowe – niebieski, czerwony i żółty, z których uzyskujemy wszystkie pozostałe kolory, zwane pochodnymi. W makijażu oczu, gdy chcemy wydobyć kolor naszej tęczówki, powinnyśmy bawić się kontrastem.  Największy uzyskamy wówczas, gdy sięgniemy po kolor, który znajduje się naprzeciw koloru naszej tęczówki.

Jakie cienie pasują niebieskim tęczówkom?

Niebieskookie panie najlepiej wyglądają w czerwonych, pomarańczowych i brzoskwiniowych cieniach do powiek. Pasują im też wszystkie odcienie złota, miedzi itp. Kontrast jest wówczas tak duży, że niebieska tęczówka wysuwa się na pierwszy plan. Oczywiście nie zawsze musisz malować na czerwono całą powiekę. Możesz postawić na drobny akcent kolorystyczny wzdłuż dolnej linii rzęs.

Jakie cienie pasują zielonym tęczówkom?

Zielone oczy pięknie wyglądają w połączeniu z fioletowymi cieniami do powiek. W ich przypadku także sprawdzi się miedź.  Zielonym tęczówkom pasuje też musztarda oraz ciepłe brązy. Tutaj znowu nie musimy malować wspomnianymi kolorami całej powieki, lecz np. narysować kreskę wzdłuż górnej linii rzęs.

Jakie cienie pasują brązowym oczom?

Brązowookie panie bardzo często popełniają błąd, kierując się powszechnym przekonaniem, że brązowe cienie do powiek pasują każdemu, bo mają uniwersalny charakter. Nic bardziej mylnego. W ich przypadku kolor zleje się z tęczówką, co wcale nie będzie wyglądało ładnie. Brązowookie panie mogą malować oczy wieloma kolorami  – niebieskościami, fioletami, zieleniami, fuksją etc.  W ich przypadku daje to bowiem spory kontrast i maksymalne wydobycie koloru tęczówki.