Jak dbać o serce
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Epidemia COVID-19 odciągnęła naszą uwagę od innych chorób, które zbierają śmiertelne żniwo. Ba, niektóre z nich zwiększają ryzyko zgonu w przypadku zarażenia się koronawirusem. To tylko pokazuje, jak istotna jest profilaktyka. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o serce.

Spis treści:

  1. Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce
  2. Jak wygląda profilaktyka chorób serca?
  3. Dieta DASH, czyli zdrowe odżywianie wpływające korzystnie na serce
  4. Co zawiera dieta DASH?
  5. Dieta szkodliwa dla serca. Czego nie należy spożywać?
  6. Antyoksydanty, czyli naturalny sposób na zdrowe serce
  7. Jak dbać o serce? Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na układ krążenia

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce

Choroby serca i nowotwory to dwie najczęstsze przyczyny zgonów, jeśli chwilowo pominiemy trwającą epidemię COVID-19. W przypadku schorzeń układu krążenia wiele możemy zdziałać poprzez profilaktykę. Choć ta nie jest skomplikowana, to niewiele osób poważnie do niej podchodzi. Tymczasem choroby serca należy potraktować poważnie, aby nie umrzeć w młodym wieku, lecz dożyć sędziwej starości.

Jak wygląda profilaktyka chorób serca?

Profilaktyka chorób serca obejmuje 4 główne obszary. Po pierwsze, czasem wiąże się z koniecznością brania określonych leków przepisanych przez kardiologa. Medykamenty mają być stosowane zgodnie z zaleceniami, pacjent nie powinien robić sobie żadnych przerw w kuracji, jeśli nie wspominał o nich lekarz. Niestety, wiele osób charakteryzuje nieregularność i bagatelizowanie choroby serca. Gdy poczują się lepiej, zapominają o lekach nasercowych. W rezultacie ich stan po kilku dniach się pogarsza i tacy pacjenci lądują w szpitalu, gdzie są stabilizowani. Po drugie, zdrowa dieta powinna stać się stałym nawykiem żywieniowym. Nie wystarczy, że przez tydzień jem warzywa zamiast fast foodów i wołowiny. Jeśli później powrócę do dawnych nawyków żywieniowych, to cała praca pójdzie na marne. Po trzecie, choroby serca nie wykluczają aktywności fizycznej. Oczywiście, nie można w ich przypadku uprawiać sportu wyczynowo, ale można i należy się ruszać. Po czwarte, profilaktyka chorób serca obejmuje także rezygnację z używek takich jak papierosy, alkohol czy kawa. Niestety, ich wpływ na układ krążenia często okazuje się zgubny.

profilaktyka chorób serca

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Dieta DASH, czyli zdrowe odżywianie wpływające korzystnie na serce

Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich naukowców z myślą o pacjentach, którzy cierpią na choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc. Ma ona za zadanie obniżyć ciśnienie tętnicze oraz poprawić profil lipidowy naszej krwi.  Dieta DASH nie tylko zmniejsza ryzyko zawału, ale też cukrzycy i otyłości, czyli dwóch chorób cywilizacyjnych, z którymi zmaga się medycyna w XXI wieku.

Co zawiera dieta DASH?

Dieta DASH opiera się głównie na spożywaniu świeżych owoców i warzyw. Zalecane są także produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, orzechy i gotowany drób. Bez obaw można spożywać także ryby, strączki oraz pestki dyni czy słonecznika. Dieta DASH bazuje na błonniku pokarmowym, który reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ponadto dostarcza organizmowi zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 pochodzących z ryb, orzechów i pestek. Białko pozyskuje się ze strączków, chudego nabiału, gotowanego drobiu i ryb.  Źródłem węglowodanów są natomiast produkty pełnoziarniste.

dieta DASH

Dieta szkodliwa dla serca. Czego nie należy spożywać?

Niestety, często nasza dieta jest szkodliwa dla serca. Chętnie sięgamy po produkty mocno solone, choć doskonale wiemy, że nadmierne spożycie chlorku sodu  wpływa negatywnie na układ krążenia. Jemy też tłusto, na naszych talerzach dominuje smażone mięso, tłuszcze i pochodzący z niego testosteron często odkładają się w żyłach jako płytka miażdżycowa. Także nadmierne spożycie cukru, który dziś dodaje się do większości produktów wysokoprzetworzonych, zwiększa ryzyko chorób serca.

Antyoksydanty, czyli naturalny sposób na zdrowe serce

Zdrowiu serca sprzyjają antyoksydanty, czyli substancje zwalczające wolne rodniki. Te reaktywne cząstki nie tylko indukują stan zapalny w organizmie, ale też uszkadzają struktury komórkowe. Najsilniejsze antyoksydanty to różowo-czerwono-niebieskie barwniki, które są obecne w owocach leśnych takich jak maliny, jeżyny, borówki czy jagody. Obecnie trwa na nie sezon, więc warto włączyć je do codziennej diety. Antocyjany pochodzące z owoców leśnych to naturalny sposób na zdrowe serce. Na układ krążenia dobroczynnie oddziałują też zielone warzywa takie jak seler, brokuły, brukselka, kapusta czy kalarepa. Ich również mamy teraz pod dostatkiem. Wspomniane warzywa w sezonie nie są drogie, więc warto często po nie sięgać.

Jak dbać o serce?  Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na układ krążenia

Choroby serca często są kojarzone z czymś, co wyklucza aktywność fizyczną. Tymczasem ruch zmniejsza ryzyko zawału. Gdy zmuszamy się do umiarkowanego wysiłku, np. do dłuższego spaceru czy jazdy na rowerze, zwiększeniu ulega nasze tętno. Natomiast gdy odpoczywamy po wysiłku, spada tętno spoczynkowe, co jest korzystne dla mięśnia sercowego. Jeśli przez kilka dni się nie ruszamy, tętno spoczynkowe ponownie wzrasta, co zwiększa ryzyko zawału serca.