Moda

Jak dać ubraniom drugie życie?

Heather Ford z Unsplash

Ubrania to temat, o którym ostatnio zrobiło się głośno ze względów ekologicznych. Przemysł tekstylny stanowi spore obciążenie dla środowiska naturalnego. W związku z tym ważne jest, abyśmy dokonywali przemyślanych wyborów, aby dodatkowo nie zanieczyszczać planety. W naszym artykule podpowiadamy, jak dać ubraniom drugie życie.

Spis treści:

 1. Długi okres rozkładu materiałów syntetycznych
 2. Jak fast fashion wpływa na środowisko naturalne?
 3. Wyrzucanie zepsutych ubrań
 4. Naprawianie ubrań ma sens!
 5. Wygodne ubrania – niech pozostaną z tobą na dłużej!
 6. Ubrania z dobrym składem – dlaczego warto je uratować?
 7. Materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne – poznaj ich zalety i wady
 8. Jak dać ubraniom drugie życie? Kiedy warto wymienić zamek błyskawiczny?
 9. Ubrania z jedwabiu i lnu za niewielkie pieniądze
 10. Spodnie Levi`s za 20 zł – w second handzie to możliwe!
 11. Czy kupować ubrania wymagające naprawy w second handach?
 12. Racjonalne gospodarowanie zasobami

Długi okres rozkładu materiałów syntetycznych

Niektóre tekstylia ze względu na zawartość syntetycznych włókien przez długie lata rozkładają się na wysypiskach odpadów. Jednak nawet bawełna czy len, czyli naturalne surowce wykorzystywane przy produkcji materiałów, z których szyje się odzież, nie są neutralne dla środowiska. Pomimo swojego roślinnego rodowodu także rodzą dylematy natury ekologiczno-etycznej. Do ich produkcji zużywa się bowiem spore ilości wody, a tej w wersji pitnej powoli zaczyna brakować. W niektórych rejonach świata stanowi ona niezwykle drogocenny dar.

Jak fast fashion wpływa na środowisko naturalne?

Duży problem w krajach wysoko rozwiniętych stanowi fast fashion. Co sezon projektanci lansują nowe trendy, które nierzadko dość mocno różnią się od tych z poprzedniego sezonu. Wszystko to ma skłonić nas do zwiększonej konsumpcji i częstej wymiany zawartości szafy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Produkcja ubrań to nie tylko woda wykorzystywana na plantacji bawełny, ale też różnego rodzaju barwniki i chemikalia, którymi oddziałuje się na tkaniny. Ich resztki trafiają później do ścieków. Produkcja ubrań generuje także spore zużycie prądu. Krótko mówiąc, nadmierny konsumpcjonizm nie jest dobry dla środowiska naturalnego, którego jesteśmy częścią.

Wyrzucanie zepsutych ubrań

Nawet osoby, które kupują ubrania w sposób przemyślany i racjonalny, często wyrzucają je, gdy te ulegną zepsuciu. Oczywiście bawełniany T-shirt, który zawiera mnóstwo małych dziurek, nie nadaje się już do noszenia, możemy przerobić go na ścierki, ale zepsuty zamek, brak guzika, lekkie puszczenie szwu – to nie są wady, których nie można by naprawić.

Naprawianie ubrań ma sens!

Zakup nowego ubrania często wydaje się prostszym rozwiązaniem. Z drugiej strony warto uwzględnić kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, ubraniom z drobnymi uszczerbkami warto dawać drugie życie, poddając je naprawie, gdyż jest to korzystne dla środowiska naturalnego. Nasze jeansy czy kurtka nie lądują na wysypisku śmieci, lecz nadal znajdują się w użyciu. Nie napędzamy też fast fashion.

Naprawianie ubrań

Suzy Hazelwood z Pexels

Wygodne ubrania – niech pozostaną z tobą na dłużej!

Po drugie, ubrania sprzed lat często są dużo wygodniejsze od tych, które obecnie oferują sieciówki. Gdy mierzysz kolejne sukienki w sklepach, często okazuje się, że jedna krzywo leży, druga przez bufki nadmiernie podkreśla twoje ramiona, a trzecia ma zbyt ciasne gumki na rękawach. W naszych szafach często znajdują się sprawdzone i lubiane ubrania, po które chętnie sięgałyśmy przez lata. Szkoda się ich pozbywać, gdy usterka, która się na nich pojawiła, jest prosta do usunięcia.

Ubrania z dobrym składem – dlaczego warto je uratować?

Po trzecie, ubrania z poprzednich kolekcji często mogą pochwalić się lepszymi składami od tych, które obecnie oferują sklepy. Po przekroczeniu progu sieciówki, a nawet luksusowego butiku, można dostrzec, że sukienki z poliestru wciąż stanowią dominujące rozwiązanie na lato. Choć od pewnego czasu mówi się o tym, iż włókna syntetyczne najdłużej rozkładają się na wysypisku śmieci, na dodatek nie należą do przewiewnych, to wciąż szyje się z nich ubrania. O ile poliester stanowi dobre rozwiązanie w przypadku odzieży outdoorowej, która powinna nas chronić przed wiatrem, mrozem i deszczem, o tyle sukienka na lato powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze.

Materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne – poznaj ich zalety i wady

Oczywiście włókna syntetyczne mają też swoje zalety. Ubrania z nich wykonane charakteryzują się wyższą wytrzymałością mechaniczną, krótkim czasem schnięcia i niską podatnością na pogniecenie. Możemy mieć w swojej szafie kilka ubrań z poliestru czy poliamidu, jeśli z jakiegoś powodu nam odpowiadają. Jednak w ich przypadku warto zadbać o to, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Naprawa sukienki z poliestru stanowi lepsze rozwiązanie od jej wyrzucenia. Niemniej w miarę możliwości powinnyśmy stawiać na naturalne materiały (len, bawełna, jedwab, wełna) oraz sztuczne (cupro, lyocell, modal, wiskoza, rayon). Te bowiem lepiej przepuszczają powietrze, są bardziej przyjazne dla skóry i krócej rozkładają się na wysypisku odpadów. W tym miejscu warto podkreślić, iż tkaniny sztuczne powstają wskutek chemicznej obróbki celulozy.

Jak dać ubraniom drugie życie? Kiedy warto wymienić zamek błyskawiczny?

Niestety często w naszej ulubionej sukience, jeansach czy kurtce coś się psuje. Nierzadko jest to zamek błyskawiczny, przez co dyskwalifikujemy daną rzecz i ją wyrzucamy. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak dać ubraniom drugie życie, powinnaś odwiedzić pasmanterię i poddać ubranie naprawie. Zamek błyskawiczny możesz wymienić samodzielnie, jeśli posiadasz maszynę do szycia i umiesz się nią posługiwać. Możesz też go zakupić w pasmanterii i poprosić o pomoc swoją mamę, ciocię czy osiedlową krawcową.  Dzięki temu wciąż będziesz mogła korzystać z danej rzeczy, która nierzadko świetnie na tobie leży, ma oryginalny fason, świetny skład i kolor. Naprawianie upraw jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. PasmanteriaPasja.pl oferuje zamki błyskawiczne, nici, guziki, zapięcia, kordonki, wstążki, lamówki, dodatki bieliźniarskie i wiele innych przydatnych artykułów w niezwykle korzystnych cenach. Nawet jeśli doliczysz do ich zakupu usługi krawieckie, to i tak sporo zaoszczędzisz.  W dobie postępującej inflacji, gdzie nowa para jeansów czy sukienka stanowią spory wydatek, warto naprawiać ubrania.  Czasem naprawdę niewiele trzeba, wystarczy igła z odpowiednim kolorem nici, aby zszyć materiał, który w jednym miejscu puścił na szwie. Można zrobić to ręcznie, gdy nie dysponujemy maszyną do szycia.

akcesoria krawieckie

Pixabay

Ubrania z jedwabiu i lnu za niewielkie pieniądze

Tęsknisz za wysoką jakością ubrań? A może chciałabyś mieć sukienkę z jedwabiu lub lnu, ale na tę z sieciówki zwyczajnie cię nie stać ze względu na postępującą inflację? Warto odwiedzić second hand. W sklepach z używaną odzieżą można znaleźć ubrania premium w dobrym stanie, które kosztują 20-30 zł. W mniejszych miejscowościach i tuż przed wymianą towaru można kupić odzież używaną nawet za kilka złotych.  Second handy oferują ubrania z kolekcji sprzed kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, gdy firmy przykładały ogromną wagę do jakości. O tym, iż jest ona dość dobra, najlepiej świadczy fakt, że ubrania te przetrwały wiele prań i trafiły do sklepu z używaną odzieżą.

Spodnie Levi`s za 20 zł – w second handzie to możliwe!

W second handzie możemy znaleźć kultowe jeansy Levi`s już za 20 zł. Oczywiście czasem zdarza się, że ubranie, które wygląda fenomenalnie, wymaga kilku drobnych napraw. W przypadku jeansów marki premium może to być zamek błyskawiczny, który musi zostać wymieniony na sprawny. Jednak, jak wcześniej wspominaliśmy, PasmanteriaPasja.pl oferuje tego typu akcesoria krawieckie w bardzo korzystnych cenach. To nie jest duży koszt, a warto go ponieść, by zyskać jeansy wysokiej jakości, których nie kupiłybyśmy w regularnej cenie w galerii handlowej.

pasmanteria

Michael Burrows z Pexels

Czy kupować ubrania wymagające naprawy w second handach?

W sklepach z używaną odzieżą często kuszą nas niektóre ubrania, ale odstawiamy je, bo mają za duży dekolt. Zresztą ten problem często pojawia się też w popularnych sieciówkach. Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie, warto zabezpieczyć biust, wszywając zatrzaski. Te są naprawdę tanie, a można je wszyć ręcznie. Zatrzaski oraz haftki, które pomagają uratować piękną sukienkę, również zamówisz w sklepie internetowym PasmanteriaPasja.pl. Kurtka outdoorowa klasy premium często kosztuje 1200 zł, w second handzie możemy ją nabyć za 30 zł. Musimy jednak wymienić w niej zamek błyskawiczny. Czy warto podjąć się tej inwestycji? Naszym zdaniem: tak, bo w ten sposób nie tylko dajemy drugie życie ubraniom, ale też sporo oszczędzamy, zyskując przy tym rzecz wysokiej jakości.

Racjonalne gospodarowanie zasobami

Jeśli zastanawiasz się, jak dać ubraniom drugie życie, musisz łaskawszym okiem spojrzeć na rzeczy z drobnymi uszczerbkami. Wiele z nich można uratować przy niewielkim nakładzie środków. Czasem wystarczy doszyć nowy guzik, wywabić plamę w odpowiednim środku chemicznym lub kupić nowy zamek błyskawiczny. Nie wyrzucajmy rzeczy, które można naprawić,  nie ponosząc przy tym gigantycznych kosztów, ponieważ w ten sposób marnujemy zasoby, w tym finansowe. Jeśli przekonaliśmy cię do dawania drugiego życia ubraniom, koniecznie odwiedź sklep internetowy PasmanteriaPasja.pl i kup niezbędne akcesoria krawieckie.

Dodaj komentarz