jak-bezpiecznie-zakonczyc-htz

Hormonalna Terapia Zastępcza to wciąż w Polsce dość rzadko i niechętnie wybierana metoda leczenia dolegliwości związanych z okresem menopauzy. Krąży wokół niej wiele mitów i niedopowiedzeń, bardzo często spowodowanych nieodpowiednim stosowaniem HTZ. Znaczenie ma odpowiednie dawkowanie, regularne przyjmowanie hormonów oraz właściwa wiedza o tym, jak przerwać hormonalną terapię zastępczą.

Kiedy przerwać przyjmowanie hormonów?

Kobiety po sześćdziesiątym roku życia powinny odstawić leki, choć jak już pisaliśmy – ostateczna decyzja powinna zależeć od lekarza i samej pacjentki. Niekiedy zdarza się, że typowe dolegliwości menopauzalne utrzymują się jeszcze na kilkanaście lat po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Wówczas zbyt wczesne odstawienie hormonów może spowodować nawrót objawów wypadowych. Z pewnością momentem, w którym bezwzględnie należy przerwać stosowanie terapii jest wystąpienie uporczywych skutków ubocznych oraz podejrzenie wystąpienia nowotworu piersi lub narządów rodnych.

Jak przerwać przyjmowanie HTZ?

Hormony można odstawić natychmiast tylko w przypadku, kiedy wystąpią poważne skutki uboczne. Nie należy tego robić samodzielnie, ale tylko po konsultacji z lekarzem, który dodatkowo określi czy konieczne jest wdrożenie innej terapii zastępczej. Trzeba pamiętać o tym, że przerwanie przyjmowania HTZ może grozić nasileniem się objawów menopauzy. Hormony działają wówczas, gdy je bierzemy. Nagłe odcięcie „źródła” ich dostarczania może być dla organizmu szokiem i wywołać wiele niepotrzebnych następstw. Decyzję o odstawieniu leków należy szczegółowo przedyskutować z lekarzem i przejść ten etap pod jego kontrolą.

M. Witczak