Fitness Taniec

Po prostu tańcz!

po prostu tańcz

Dla jednych taniec jest to poruszanie się w rytm muzyki – parami, w grupie albo w pojedynkę, a dla innych to przejaw kultury związany z danym środowiskiem lub funkcją. Dla jeszcze innych jest sposobem na relaks lub metoda na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. A czym jest dla Ciebie?

Duch praprzodków

Historia tańczenia jest tak długa, jak historia ludzkości. Taniec jest jedną z najstarszych sztuk pięknych. Był obecny we wszystkich epokach bez względu na podłoże kulturowe. Od starożytności ludzie przekazywali sobie opowieści w formie tańca. Był on również związany z rytuałami i wierzeniami. Ludzie tańczyli, by sprowadzić deszcz w czasie suszy, sprowadzić urodzaj, zapewnić pomyślność łowów, przegonić złe duchy. Wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę i ducha walki. W obu Amerykach tańczono na wzgórzach by przypodobać się bogom zamieszkującym wyżej, w Tybecie – by celebrować ważne wydarzenia lub tańcem wyrażać i przywołać fakty historyczne, a w kulturze europejskiej najwcześniejsze źródła pisane pochodzą od Homera, który opisuje grecką choreę.

Funkcja tańca

Taniec jest jednym z przedmiotów badań etnografów, kulturoznawców i socjologów od dawna. Odkąd socjologia podzieliła czynności ludzkie na przyrodzone i kulturalne, taniec zaliczono do kulturalnych. Wyszczególniono tu trzy sfery aktywności ludzkiej, w których rozwijał się taniec. Są to: religia, rozrywka i szeroko pojęta sztuka. Taniec może być też formą terapii (zwanej choreoterapią), sztuką walki lub po prostu pracą. Występuje też w wielu dyscyplinach sportowych i rekreacyjnych. Ma także korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

Ciało w ruch

Podczas ruchu ciała w rytmie zgodnym z dźwiękami muzyki można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność. Głównym elementem tańca jest ruch ciała, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy. Drugim elementem składowym tańca jest rytm. Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej dlatego na przestrzeni wieków przybierał różne formy: obrzędu, rytuału, tańca wojennego, spektaklu lub baletu czy rozrywki. Tańce rozrywkowe natomiast mogą mieć m.in. formę dworską, salonową, ludową lub towarzyską.

Kreatorzy

Wielu słynnych tancerzy stworzyło swój niepowtarzalny styl tańca. Należą do nich m.in. Isadora Duncan, Margot Fonteyn i Anna Pawłowa. Ich styl wpłynął na rozwój tańca współczesnego. W Polsce na czele innowacyjnych twórców znajduje się Bożena Eltermann, która tanecznymi spektaklami teatralnymi podbija serca i umysły wielu ludzi, a stworzony przez nią teatr jest ikoną samą w sobie.

Mira Starobrzańska

Dla jednych taniec jest to poruszanie się w rytm muzyki – parami, w grupie albo w pojedynkę, a dla innych to przejaw kultury związany z danym środowiskiem lub funkcją. Dla jeszcze innych jest sposobem na relaks lub metoda na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. A czym jest dla Ciebie?

Style tańca

W Polsce możemy znaleźć naprawdę bogatą ofertę od salsy, przez rumbę i rozmaite tańce towarzyskie, po ich kombinacje. Możemy tańczyć ucząc się sztuk walki lub w klubie fitness. Salsa, podobnie jak tango argentyńskie, staje się najpopularniejszym tańcem użytkowym tańczonym w klubach w rytm stale rozwijanej nowoczesnej muzyki granej przez zespoły lub przez didżejów. Modny staje się także taniec współczesny w różnych odsłonach.

Rusz się

Prawie w każdym mieście naszego kraju jest jakaś akademia tańca oferująca zajęcia dla osób w różnym wieku. Nieśmiali mogą się zdecydować na lekcje indywidualne, dzięki czemu nasze ego nie będzie już miało wymówek. Spróbuj więc i nie daj się zimowej szarudze – po prostu tańcz.

Powodzenia i do zobaczenia na parkiecie!

Mira Starobrzańska

Komentarze (19)

pati25

10 lat temu

Różne są rodzaje tańca i każdy lubi co innego.Taniec ddla każdego jest czym innym,spełnia różne role.Ja lubię patrzeć na ludzi tańczących,na programy typu „Taniec z gwiazdami” czy „Got to dance.Tylko taniec”

Mindi

11 lat temu

Bardzo lubię tańczyć. Nie umiem specjalnych kroków ale muzyka niesie mnie rytmem. Chętnie chodzę na imprezy taneczne a czasem jak jestem sama i uslyszę ładną melodię to tańczę w jej rytm sama, pląsam dowolnie 🙂

możefajna

12 lat temu

Filo…. hehe…. że niby nas podpuściłaś ????
To…. dawaj , dawaj….. co jeszcze nie lubisz…. 🙂
Może…. nie lubię skoków na bandżi…..

@ Emilly…. teraz to już zbaraniałam…..
chyba jestem za głupia, do polemiki z tobą. 🙂

pauzka

12 lat temu

Podziwiam ludzi , którzy dobrze tańczą i czują to , duża przyjemność
oglądać wirujące pary !
sama tańczę w wymiarze podstawowym-imprezowym ! hihihi

Emilly27k

12 lat temu

możefajna napisał(a):
> Taniec – sztuką przetrwania…???? Toż to – nie szkoła życia…. :)))
> Powiedziałabym raczej – sztuką wytrwania…. bo ileż trzeba siły woli,
> aby wytrwać w tańcu.

Możefajna nie zrozumiałaś słuchaj chodzi o to ,że gdy się uczymy tańczyć to tworzymy sztukę. Czy wytrwania sztuką jest taniec może , ale nie dla wszystkich:)

filodendron

12 lat temu

Widzicie jak fajnie można rozkręcić temat, wystarczy powiedzieć tylko coś co nie zgadza się ze zdaniem większości i o to mi chodziło .Pewnie, że taniec jest sztuką.

możefajna

12 lat temu

Taniec – zatraca, podobnie – jak sex, bo w tańcu – można się zatracić….
Napisałam – < Najlepiej w tańcu - podjadać czekoladę .... haha >,
bo, jedno i drugie – wytwarza hormony szczęścia …. a tego – nigdy
nie za wiele…. 🙂
@ Hallino… jak wyniki syna, po rezonansie ?

hallina

12 lat temu

Dokładnie- a propos czekolady-to gdy tańczę to tak się zatracam ,że nie mam głowy do myślenia o jedzeniu.Ale woda mineralna się przydaje..

możefajna

12 lat temu

Tak Hallino…. taniec – to coś więcej niż tylko ruch… to jest – szczęście….
podczas tańca , wytwarzają się endorfiny, jak podczas jedzenia czekolady.
Najlepiej w tańcu – podjadać czekoladę …. haha

hallina

12 lat temu

Ja zawsze uwielbiałam tańczyc,a teraz kiedy jestem starsza jeszcze bardziej doceniam jego dobroczynne działanie nie tylko na moją kondycję fizyczną,ale i na cudowne zrelaksowanie umysłu.Akurat w czwartki kiedy idę na salę jestem po 11 godzinach pracy umysłowej-najbardziej intensywny dzień pracy w tygodniu.Po tych 2-óch godzinach czuję się jak nowo narodzona.Nawet jeśli trochę nogo bolą to umysł zupełnie zrelaksowany.Nigdy nie wyobrażałam sobie cwiczeń na siłowni-natomiast muzyka,partner ,nowe choreografie taneczne to jest to co daje mi naprawdę ogromną dawkę optymizmu,witalności,energii i śmiało mogę powiedziec szczęścia

filodendron

12 lat temu

Nie lubię tańczyć i wybitnie nudzi mnie oglądanie ludzi tańczących.Męczarnią jest dla mnie oglądanie baletu, jednak darzę szacunkiem ludzi, którzy się tej sztuce poświęcają i czerpią z niej przyjemność.

możefajna

12 lat temu

Taniec – sztuką przetrwania…???? Toż to – nie szkoła życia…. :)))
Powiedziałabym raczej – sztuką wytrwania…. bo ileż trzeba siły woli,
aby wytrwać w tańcu.

Emilly27k

12 lat temu

Taniec to moja 3 pasja. Kiedyś więcej tańczyłam, ale do dobrego tańca potrzebny jest partner. Do końca sami nie orientujemy się w podstawowych ruchach.
Taniec to prawdziwa sztuka przetrwania, ale jest też odpoczynkiem dla naszego umysłu.

Zostaw komentarz